A híradóban, rádióban vagy az újságokban szinte biztos, hogy minden nap találkozunk egy bizonyos témával és annak borzasztó következményeivel. Így szinte már immunissá váltunk az ilyen jellegű információkra. Pedig közöttünk létezik, embereket tesz tönkre, és akár életeket is követel. Egy rövidfilm a családon belüli erőszakról és a szerelemféltésből elkövetett emberölésről.
A hozzátartozók sérelmére elkövetett erőszakos bűncselekményekről és a bántalmazásról rendelkezésre álló statisztikai adatok alapján Magyarországon hetente egy nő és havonta egy gyerek életét követeli a családon belüli erőszak. Az esetek jelentős többségében férfi a gyilkos.
A VEKOP (Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program) évek óta kiemelt figyelmet fordít az emberek lelki sérüléseinek gyógyítására, rehabilitációjára is. Különféle események, interaktív rendezvények segítenek azoknak, akik valamilyen módon érintettek a családon belüli erőszak témájában. A program idén egy másik irányból és egy új eszközön keresztül próbálja megközelíteni ezeket a problémákat, amelyek megfelelő kontroll nélkül könnyen tragédiával is végződhetnek. Ez az eszköz a film, amelyhez díjnyertes rendezőt választottak.
Helmeczi Benjamin író-rendező egy boldog – hamarosan kétgyermekes – fiatal apuka, akiről azt gondolhatnánk, hogy nem igazán fordul meg a fejében a családon belüli erőszak. Beszélgetésünkkor is ölében tartja másfél éves kisfiát, miközben szó esik a boldog gyermekkorról, karácsonyi ajándékokról és az újabbnál újabb gyerekjátékokról. Viszont sajnos ez nem minden családban van így. Az Évforduló az otthon falain belül zajló kegyetlenségeket és tragédiákat mutatja be.
“Amikor filmet készítek, mindig igyekszem valami nehéz és aktuális témát megragadni; olyat, amivel kevésbé vagy egyáltalán nem foglalkoznak mozgóképen. Ilyen volt az állatkínzás is és ilyen a családon belüli erőszak azon fajtája, amit az Évfordulóban dolgoztam fel: a féltékenységből, hirtelen felindulásból elkövetett emberölés. Bár a film alapkoncepciója és a történet még bőven a fiam születése előtt állt össze, családos emberként még inkább érzékeny lettem erre a témára”
– meséli Benjamin, aki csak hétköznapi szörnyetegként hivatkozik azokra, akik ilyen tettekre képesek.
A rendezőben elmondása szerint kétféle érzés találkozik a film kapcsán. Elsősorban az öröm, hogy egy újabb projekt készülhet el és juthat el sokakhoz, amivel talán segíteni tud. Eközben pedig ott van benne a szomorúság és a düh, hogy ilyen esetek gyakran megtörténnek, úgyhogy beszélni kell róla.
Mindenki filmje
“Szerettem volna, ha a történet nagyon általános lenne, olyan, ami bárhol, bármikor és bárkivel megtörténhet, éppen ezért nem is neveztem el a szereplőket. Így válik az Évforduló mindenki filmjévé: ha nem is a mi családunkban történik, de talán hallottunk róla, hogy az ismerőseink között történt hasonló vagy a szomszédunkban esett meg ilyesmi”
– mondja a rendező.
A film főszereplője a Megasztár első szériájából ismert Torres Dániel, akinek nem volt könnyű dolga az alakítás során. A jelenetekben ugyanis nincsenek párbeszédek kizárólag az arcával, mozdulataival és hangulatingadozásaival tudott játszani. Viszont ezt olyan átéléssel tette, hogy még a stábtagokat is meglepte.
“Tudtam, hogy Dani nagyon készül a szerepre, sokat beszélgettünk előtte, együtt próbáltuk megfejteni, mi lenne a tökéletes út a karakter megformálásához. Nem is sejtettem, hogy a zene mellett a színészkedésben is ilyen tehetséges. A forgatás végén még meg is jegyeztem neki, hogy sok szakmabeli megirigyelné a tudását”
– árulta el Benjamin, aki további kulisszatitkokat nem akart elmondani, szerinte az sokat rontana a végeredmény megnézésekor.
A film hossza nagyjából 10 perc, ami elsőre rövidnek tűnhet, ugyanakkor miután már egy órája beszélgettünk a témáról megértettem, hogy ez a rövid idő éppen elég lesz a nézőknek megérteni a lényeget. A beszélgetés végén Benjamin kifújta a levegőt, mintha a gondolatokat engedte volna el. Aztán adott egy csókot a fia homlokára. A film 2022 végétől az interneten lesz látható!
Héjja Krisztián