Az önkormányzati rendelők működtetését az állam már két hete magához vonta. Ezt követően végre meg is indultak az oltások az SZTK-ban, noha kerületünk már hetekkel korábban biztosított ehhez minden feltételt. Csak vakcina nem érkezett akkor.
– Az intézmény-irányítás államosítása után kezdődtek meg az oltások az Újpesti Szakrendelőben; de legalább megkezdődtek. A kormány rendelete értelmében az itt dolgozó orvosok – sőt, a kerületi háziorvosok is – átvezényelhetők. Egyelőre azonban nincs komoly fennakadás, mondta lapunknak Ungár Klára, az SZTK vezetője.
– Az Újpesti Szakrendelőt a Károlyi kórház alá rendelték, ami pedig a Honvéd kórház alá tartozik. A Károlyi kórházzal korábban is szorosan együttműködtünk, jó a kapcsolatunk
– mondta az igazgató. Ami az átvezényléseket illeti, úgy fogalmazott: „folyamatosan dolgozunk azért, hogy a lehető legkevesebb rendelést kelljen átszerveznünk, vagy átmenetileg szüneteltetnünk”.
A szakember azt kéri, hogy a leterheltség csökkentése érdekében tényleg csak a legszükségesebb esetekben menjünk az SZTK-ba.
Kanász-Nagy Máté, kerületünk népjóléti és szociális ügyekért felelős alpolgármestere az Újpesti Naplónak úgy fogalmazott: mivel a rendelet arról is szól, hogy egyik óráról a másikra átvezényelhetők az orvosok, lehet, hogy egyszer összeomlik a rendszer.
– Ha előzetesen tudnánk, hogy kinek, mikor és hova kell mennie, lenne időnk gondoskodni az adott szakorvos helyettesítéséről. A rendelet azonban úgy fogalmaz, hogy az átvezénylés után szinte azonnal munkába kell állni abban a kórházban, ahová a szakorvost berendelték, így előre gondolkodásra nincs mód.
– fogalmazott Kanász-Nagy. Szerinte a szakrendelők irányításának állami átvétele azt jelzi, hogy a kormány kapkod. – Remélni merem, hogy amint vége a veszélyhelyzetnek, a rendelet is hatályát veszti, és nem indul be a központosítás a szakrendelők esetében. Szeretnénk visszakapni az egészségügyi intézményünket – fogalmazott a városvezető.
Jutalom az orvosoknak
Rendkívüli támogatást ad Újpest önkormányzata a háziorvosoknak. Déri Tibor polgármester közölte, a gyermekorvosok praxisonként 100 ezer, a felnőtt háziorvosok pedig 150 ezer forint támogatást kapnak. „Nem győzzük elégszer megköszönni az egészségügyben értünk dolgozó emberek munkáját. Ebből a megfeszített és hősies munkából a gyermek és felnőtt háziorvosaink is kiveszik a részüket. A felnőtt háziorvosok amellett, hogy extra adminisztrációt végeznek, oltják a felnőtt lakosságot. A gyermek háziorvosoknak is kijut a plusz adminisztrációból, hiszen a most hazánkban is fellelhető vírus már a gyerekeket sem kíméli” – írta a polgármester Facebook-bejegyzésében.
Ez a cikk az Újpesti Napló 2021. április 8-i számában is megjelent.