Megnézett egy videót a lélegeztetőgépről, aztán áthelyezték a Covid-osztályra

, , ,
  •  
  •  
  •  

Az Operatív Törzs tájékoztatóján tegnap az hangzott el, hogy intenzív ágyakkal, illetve lélegeztetőgépekkel is „jól állunk egyelőre”, de „ezeket működtetni is kell”. Ezzel lényegében azt a számos szakember által hetek óta hangoztatott tényt ismerték el, hogy a szűk keresztmetszetet nem az eszközök, hanem az azokat kezelő személyzet száma jelentheti.

A 24.hu-nak nyilatkozó egészségügyi dolgozók arról számolnak be: a rendszer már most teljesítőképessége határán van.

“Köszönőviszonyban sincs az operatív törzs által leírt helyzet a valósággal, és a hozzátartozók nem értik, miért hal meg a szerettük. Ez azért van, mert nem tudják, mi zajlik a kórházakban, mivel nem mondják el nekik. És mivel az emberek nem ismerik a realitást, nincs is akkora félelemérzetük” – mondta  a portálnak egy vidéki kórházban dolgozó orvos.

A 24.hu-nak nyilatkozó kollégái is úgy látják, most jóval nagyobb a baj, mint tavasszal, amikor a kiürített vidéki kórházak várták a koronavírusos betegeket, akiknek a nagy többsége akkor budapesti volt. A mai adatok szerint az aktív fertőzötteknek alig negyede fővárosi.

A Magyar Orvosi Kamara már szeptember végén kérte Kásler Miklóstól a tervezhető (elektív) műtétek elhalasztását. Erről végül csak múlt pénteken született döntés, valóban szigorú korlátozások pedig csak szerdától lépnek majd életbe. A szakemberek szerint a késlekedés ára már érezhető a kórházakban, amelyek lényegében megteltek. „Ahogy meghal valaki az intenzív osztályon, vagy kikerül onnan valaki, jön a következő beteg. Nincs olyan kórház, ami ne lenne érintett” – fogalmazott a portálnak egy orvos.

Magyarországon hivatalosan 1100 intenzíves ágy volt a koronavírus-járvány előtt, ezeknek 60-70 százaléka volt foglalt, tehát körülbelül 300 szabad hely volt. Ezeken most már covidosokat ápolnak, a rendszer tehát megtelt. Az EMMI ugyan kiadott egy rendeletet, amelynek értelmében az összes férőhely 7 százalékát, vagyis nagyjából 4000 ágyat intenzív osztályossá kell átalakítani – csakhogy ez varázsütésre nem fog menni. .

„Ezeket a betegeket csak szakorvosok és szakápolók tudják kezelni, nincs olyan, hogy két hét alatt be lehet valakit tanítani erre” – hangsúlyozta a 24-hu-nak egy orvos. Egy vidéki kórház belgyógyásza elmondta: a múlt héten küldték át Covid-osztályra úgy, hogy lélegeztetésről utoljára az egyetemen hallott. A járvány két hulláma közti csaknem fél évben a felkészítése annyi volt, hogy tavasszal megnézett egy videót a lélegeztetőgép kezeléséről.

A portálnak nyilatkozó szakemberek a betegek növekvő száma mellett komoly problémaként számoltak be az orvosok és ápolók megfertőződéséről. Egyre többen esnek ki hosszabb-rövidebb időre az eleve létszámhiánnyal küzdő ellátásból. Egy vidéki kórház belgyógyásza úgy összegezte a helyzetet: még 2-3 hét tartalék van a rendszerben. Minden bizonnyal ezért kellett most jóval szigorúbb intézkedéseket hozni, amelyeknek a hatása várhatóan ennyi idő múlva lesz érzékelhető.