Működik a vérplazma-terápia

  •  
  •  
  •  

Az operatív törzs több mint 40 perces csúszással kezdődő keddi tájékoztatóján Kiss Róbert alezredes elmondta, hogy megjelent a Magyar Közlönyben a hatósági házi karanténban lévő személyek elektronikus ellenőrzésének lehetőségét megteremtő rendelet.

  • A rendőrség intézkedéseivel kapcsolatban elmondta, hogy a legtöbb abból adódik, hogy a távolságot nem tartják az emberek, a tömegközlekedésen és az üzletekben nem viselték a védőeszközöket. Már több mint 45 ezer ügyben intézkedtek eddig.
  • Jelenleg 10547 hatósági házi karantén van érvényben, az elmúlt 24 órában 21 alkalommal tapasztalt a rendőrség magatartásszegést ezzel kapcsolatban.
  • A vidéki vendéglátóhelyek kinyithattak hétfőtől, de az általános egészségvédelmi távolságot kell betartani, asztaltársaságonként. Az intézkedéseket a rendőrség is ellenőrzi, a helyszíni bírság 5 ezertől 100 ezer forintig terjed, szabálysértési eljárásban pedig 5 ezer forinttól 500 ezer forintig terjedhet.
  • Kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, hogy nem kell maszk és kesztyű a pincérnek, szabadtéren ugyanis kisebb a vírus átadásának veszélye.

Dr. Müller Cecília országos tiszti főorvos elsőként a friss hazai adatokat ismertette: az elmúlt 24 órában újabb 12 ember halt meg koronavírusban és összesen 3065 igazolt fertőzöttet tartanak számon. 2000 fő alá csökkent az aktív fertőzöttek száma, ami annak köszönhető, hogy csökkent az új fertőzöttek száma, miközben a gyógyultak száma emelkedett. Az aktív fertőzöttek közül 63 százalék a Budapesten és Pest megyében lévők aránya. 982 főt ápolnak kórházban, 55-en vannak lélegeztetőgépen jelenleg.

  • A tiszti főorvos szerint a járvány úgy alakul, ahogy azt korábban remélték és modellezték. „Egy nyugvópontra érkeztünk, bízunk benne, hogy ez az állapot is egyre rövidebb lesz.”
  • Az újrainduló egészségügyi ellátással kapcsolatban hangsúlyozta: alapvető szabály, hogy minden egészségügyi ellátásra telefonon be kell jelentkezni. A sürgősségi ellátások továbbra is soron kívüliek, ahogy eddig. A sürgősségi ellátást nem igénylő, ütemezhető ellátásokkal kapcsolatban türelemre int Müller Cecília.
  • Fogorvoshoz is csak sürgős esetben menjünk, bejelentkezés után. Az előzetes felmérés, kikérdezés már a telefonban is megtörténik (volt-e kapcsolata koronavírusos beteggel, elképzelhető-e, hogy lappangási időszak van), majd a rendelőben a fogászati asszisztens is kikérdezi, és ha felmerül a gyanú, hogy esetleg egy fertőzött személyről van szó, akkor elvégzik a tesztet. Ha sürgősségi ellátásra szorul a beteg, akkor természetesen ellátják. Ha felmerül a gyanú, hogy pozitív lehet a beteg, akkor a sürgősségi ellátást követően fel kell vennie a kapcsolatot a háziorvossal. A költségek viselésénél ugyanaz a rend, mint a járvány előtt, a közfinanszírozott ellátásban ingyenes a tesztelés.
  • A vérplazma-terápiával látványos eredményeket lehetett elérni. Két beteg kapta meg eddig, mindketten sokkal jobban vannak mára, az ágyból is felkelhettek.
  • Arra a kérdésre, hogy itthon a viszonylag kevés fertőzött mellett miért kiugróan magas a halálozás a többi országhoz képest, Müller kifejtette, hogy a WHO halálozásokat figyelő rendszere alapján ki lehet mutatni, van-e olyan tényező, amely a megszokott halálozási arányhoz képest többlethalálozáshoz vezet. Többlethalálozásokat látunk általában az influenzaszezon idején. A 11. héten észlelte ez a rendszer, hogy statisztikailag meghaladta a történelmi átlagot Európában a többlethalálozás. Olaszországban ez már a 10. héten látszott, a 15-16. héten kiugró volt, a 17. héten pedig már több európai országban kimagaslónak minősült a többlethalálozás. Magyarországon viszont még nem lehet többlethalálozást kimutatni.
, ,