Müller Cecília: Lassulni látszik az emelkedés

  •  
  •  
  •  

Kedden is megtartotta szokásos tájékoztatóját az Operatív Törzs. Kiderült többek közt az is, hogy egyelőre nincs napirenden, hogy járványügyi szigorító intézkedéseket vezessen be a kormány.

Elsőként Kiss Róbert alezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese jelentette be, hogy holnap tárgyalnak az ideiglenes schengeni belső határellenőrzés meghosszabbításáról, amelyet még szeptember elsején rendelt el a kormány. Elmondta azt is, hogy azok számára, akik Szlovéniába készülnek, minden esetben elrendelték a hatóságok a házi karantént. Hozzátette: mindenkit arra kérnek, külföldre utazás esetén ellenőrizzék, milyen járványügyi helyzet érvényes az adott célországra.

Müller Cecília országos tiszti főorvos az elmúlt 24 óra adatait ismertette: 51 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 25 567 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 8 beteg, így az elhunytak száma 757 főre emelkedett, 5173-an pedig már meggyógyultak. 755 fő tartózkodik kórházban és 51-en vannak lélegeztetőgépen. Jelentősen nőtt a laborokban elvégzett vizsgálatok száma is.

Müller kiemelte: a 32. héten, nyáron volt a legalacsony a megbetegedések száma, de a 34-ről 35-re és 35-ről 36-ra tapasztalhattuk azt, hogy megháromszorozódott a pozitív esetek száma, az emelkedés mértéke aztán lassult. Volt olyan időszak, amikor a reprodukciós ráta 2 felett volt, ez most egy közelében van, alig több annál. A tiszti főorvos szerint lassulni látszik az emelkedés, a 10. napja alulról közelíti az ezret az új fertőzések száma, tehát nem fokozódik a számok emelkedése.

Elhangzott továbbá az is, hogy a fiatalok aránya még mindig magas a fertőzöttek körében, az idősebb, 30-60 év közötti korosztályba az érintettek 43 százaléka tartozik, és csak 15 százalék a 60 év feletti fertőzöttek aránya. A 14 éven aluli fertőzöttek aránya nagyon kicsi, 4 százalék körül van. Hozzátette: a területi eloszlást tekintve már nincsenek kimutatható nagy gócpontok: vannak kisebb gócok, de sokkal inkább jellemző a közösségi terjedés az egész országban.

A tiszti főorvos kiemelte, hogy nagyon sokan vannak hatósági házi karanténban, a családoknak nem könnyű helyzet a mostani, pszichésen nehéz elviselni az akadályozottságot. Részletezte, hogyan tegyünk, ha egy családtagunk kerül karanténba: ha nincs lehetősége az elszigeteltségre, nagyon vigyázzon rokonaira, családtagjaira. Viseljen maszkot, ha elhagyja a szobáját, ne fogadjon látogatókat, ne gerjesszen további kontaktokat. Müller javasolja, hogy ilyen esetben ne használjunk közös háztartási eszközöket, gyűjtsük külön a szennyest és a szemetet is, legyen külön törölköző, és legyen otthon is elég fertőtlenítő. A klórtartalmú fertőtlenítőkre érzékeny a vírus, hipós vízzel elpusztítható.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy bár Csehországban szükségállapotot, Szlovákiában veszélyhelyzet rendeltek el, Magyarországon egyelőre nincs napirenden, hogy járványügyi szigorító intézkedéseket vezessen be a kormány.

Szintén egy újságírói kérdésre reagálva jelentette ki a tiszti főorvos, hogy a halasztható egészségügyi ellátások felfüggesztése nem cél.

, ,