, , , , ,
  •  
  •  
  •  

A kormányzati intézkedések, a koronavírus-járvány elleni harc, az előző ciklusban indított beruházások idei és jövő évi kifizetései mind hatással vannak Újpest gazdálkodására. Trippon Norbert gazdaságért, költségvetésért, városüzemeltetésért és projektmenedzsmentért felelős alpolgármester szerint feszes év előtt állunk.

Milyen hatással voltak a kormányzati megszorítások városunk gazdálkodására?

A kormányzati intézkedések miatt, az iparűzési adón keresztül az eredeti tervezett számokhoz képest várhatóan közel 2 milliárd forint kár érte az idei évünket.

Az építményadó tekintetében ez az összeg nagyságrendileg mínusz 80 millió forint, az idegenforgalmi adó esetén 58 millió forint, a gépjárműadó elvétele pedig további 240 millió forint kiesést jelent ebben az évben. Ráadásul a koronavírus-járvány miatt megközelítőleg 200 millió forint többletköltségünk keletkezett, amelyet be is nyújtottunk a kormánynak, de persze nem térítették meg.

Szintén többlettköltséget okozott az is, hogy az önkormányzat közel 50 millió forinttal segítette meg a nehéz helyzetbe került önkormányzati üzlethelyiséget bérlőket, és sorolhatnám…

Az előzőekben felvázolt helyzet nem egyszerű. Mit lehet tenni ilyen helyzetben?

Ebben az esztendőben nagyságrendileg 2,5 milliárd forintot kell ilyen beruházásokra kifizetnünk. Például csak az UTE Sportcsarnok és környezete rendezésére közel egymilliárd forintot. És itt még nincs vége. Az önkormányzat folytatja a korábbi időszakban megnyert úgynevezett VEKOP pályázatot, amely például önkormányzati bérlakásház építését, lakásfelújításokat tartalmaz.

Ezek önrész igénye milliárdos nagyságrendben még a következő időszakban is meg fog jelenni, melyek miatt nagyon szűk volt az idei évi gazdálkodás és a gazdálkodási lehetőségeink is. Inkább csak kisebb, az életminőséget javító projekteket folytattunk, például járdafelújítások történtek, fekvőrendőröket telepítettünk, zebrákat festettünk újra. Különböző zöld fejlesztések valósultak meg, például hét helyszínen hoztunk létre biodiverz zöldfelületet, öt óvodában létesítettünk élő növényfalat, 727 új fát ültetünk el az őszi szezonban. De történtek parkolóhely-építések, útfelújítások és intézményfelújítások is.

Az előző városvezetés viszont azt mondja, hogy korábban jelentős tartalékkal adták át a várost.

Mi meg azt mondjuk, hogy ennél is több elindított projekttel. De tulajdonképpen mondhatjuk, hogy mindkét állítás igaz a maga módján. A lényeg mégis az, hogy nem mind szabad, ami annak látszik.

Képzeljünk csak el egy családot, amelynek van 90 ezer forint készpénze és rendel egy új mosógépet jövő hétre, aminek az ára 120 ezer forint. Akkor ők most pluszban vagy mínuszban vannak? Szerintem mínuszban, 30 ezer forinttal, hiszen a mosógépet ki kell fizetni a következő héten. Na, így jártunk mi is az önkormányzatban, csak nálunk ilyen értelemben nem mínusz 30 ezer, hanem több milliárd forintról beszélünk.

Azaz jól látszik, hogy nehéz batyut kaptunk a nyakunkba, de cipeljük becsülettel, mert nem az a legény, aki kapja, hanem aki állja. Mindezek ellenére mégis úgy döntöttünk, hogy kifizetjük dolgozóink, pedagógusaink, kisgyermeknevelőink, szociális dolgozóink, közszolgáink év végi jutalmát, még ha a tartalékokhoz is hozzá kell nyúlni, mert nekünk nemcsak a pénzügyi számok számítanak, hanem az emberek áldozatos, kemény munkája is.

Az előzőekben felvázolt helyzet nem egyszerű. Hogyan vágnak neki a 2021-es évnek?

A szikár valóság az, hogy még az ideinél is feszesebb és takarékosabb módon kell gazdálkodni. Ha például egy családban valaki elveszíti a jövedelmét, a tartalékok felélése csak ideig-óráig elég; vagy új munkahely után kell nézni, vagy a kiadásokat kell csökkenteni. Mivel a kormány nemcsak megakadályozza, hogy forrásokhoz jussunk, de még a meglévő forrásainkat is elvonja, így nem lehet mást tenni, takarékosabban kell gazdálkodni.

Mindezt egy olyan környezetben, ahol a kormány nyilvánvalóan az önkormányzatok megfojtását vette a fejébe, azaz pénzügyi háborút indított Újpest Önkormányzata, és így az újpesti emberek ellen is.

Hiszen minden elvett forint hiányzik és hiányozni fog valahonnan, például egy kátyú javításából, a fák ültetéséből, az intézményeink felújításából, vagy akár a dolgozóink megbecsüléséből.

Véleményem szerint középtávon most Újpest léte a tét. Ahhoz, hogy megmentsük városunkat, határozott döntéseket kell hoznunk. Olyan döntéseket, melyek értékét nem Facebook-lájkok számában, hanem egy nagy múltú, 180 éves város megmaradásában és talpon maradásában kell mérni. Felelősségünk van Újpestért, az itt élőkért, az általunk nyújtott közszolgáltatásokért.

(Fotók: Németh Péter)