Németh György különleges élete – A lokálpatrióta sikerember

, ,
  •  
  •  
  •  

Elismert üzletember és elkötelezett világjáró. Boldog nagypapa és az Újpestért Díj 2021 büszke tulajdonosa. Motivációs tréner, ritmusgitáros, tősgyökeres lila vérű. Németh György igazi reneszánsz ember.

Még forrón gőzölög a kávém az UP Rendezvénytér büféjében, amikor három óra lesz. Németh György másodpercre pontosan érkezik a beszélgetésre. Barna zakó, megnyerő mosoly és csillogó tekintet. Azonnal Újpest lesz a téma köztünk, a szülőföldje, amit sose hagyna el, bár megtehette volna. Hiszen elmondása szerint akkor érzi igazán jól magát, amikor az „érkezés” feliratot látja meg a repülőtéren.

Művészcsalád sarjaként látta meg a napvilágot Újpesten: dédapja, nagyapja és nagyapja testvérei is elismert festőművészek voltak, akik az akkori Újpest életképeit örökítették meg. Manapság nemcsak a belvárosi galériák falait ékesítik Németh György és fivérei, Gutaházy Németh Gyula és Béla festményei, hanem Újpest városatyái is a képeik alatt végzik napi feladataikat. Gyuri testvérével, Pállal Újpest-Megyeren látta meg a napvilágot. 1947. április 3-án született. Szüleik, akik az Egyesült Izzó dolgozói voltak, tisztességre, szorgalomra és szerénységre tanították a fiúkat.

Gyuriból végül nem lett festőművész, annál is inkább, mert imádott barkácsolni, az elektrotechnika érdekelte. A Landler Jenő Gép és Híradásipari Technikumot követően a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnöki karán diplomázott, természetesen a Tungsramnál helyezkedett el, ahol évtizedeken át dolgozott fejlesztőmérnökként.

„A vasfüggöny mögötti világban óriási kihívás volt előállítani olyan félvezető mérőberendezéseket, amiket nem lehetett Nyugatról beszerezni. Mi fejlesztettük ki a legelső integrált áramkörös fekete fehér TV készülékekhez az IC mérési technológiát.”

Közben több, sírig tartó szerelem is érkezett az életébe. A zene, ami a ’60-as években a fiatalok mentsvára volt.

„Tele volt elfojtott érzelmekkel és indulatokkal, tiltásokkal az a korszak. A zene volt az egyetlen, ahol lázadhattunk. Szent áhítattal hallgattuk a bálványokat a Tungsram Strandon. Az egyik barátomtól kaptam egy félig tönkrement mandolint, majd gitárt, amit azonnal megszereltem, és magamtól tanulgatni kezdtem az akkordokat.”

György kitartónak bizonyult, hiszen máig is gitározik, és nem középiskolás fokon, hiszen több együttesben játszott, sőt, nem egyszer jó barátjával, Bródy Jánossal is muzsikáltak együtt. S ha már a szerelmeknél tartunk: egy vérbeli újpestihez méltó módon a fiatalember a 60-as 70-es években szinte az összes lila-fehér meccsen kinn volt, a legendás Göröcs Titivel kifejezetten jó kapcsolatban voltak.

És ekkoriban ismerkedett meg Évivel, imádott feleségével, akit – hol máshol – a Tungsram Strandon szólított meg sok-sok éve, s azóta már két fiuk révén két kislány és egy kisfiú büszke nagyszülei. Élete következő sorsfordító pillanata az volt, amikor 1983-ban megkapott egy brit ösztöndíjat. Dacolt a szocialista bürokrácia gáncsoskodásával, beszerezte a három minisztériumi engedélyt és a két nyelvvizsgát a nagy utazáshoz.

„Kutatómérnöki munkát végeztem a Southamptoni Egyetemen. Egy olyan világban szerezhettem tapasztalatot, ahová akkoriban szinte lehetetlen volt eljutni.”

De várta itthon Évi és a gyerekek, akkoriban, amikor még azt is napokig kellett szervezni, hogy egyáltalán telefonálni tudjanak egymásnak.

„Miután hazatértem, kitörési lehetőségeket kerestem. A Tungsram félvezető-fejlesztési főosztálya és a Híradásipari Kutatóintézet egyesüléséből létrejött a Mikroelektronikai Vállalat, ahol létre akarták hozni a hazai Szilícium-völgyet. Bár most megmosolyogtató, akkoriban véresen komolyan gondoltuk. Amikor leégett a frissen felépített üzem, elszálltak a vágyak.”

És később jött a rendszerváltozás, György váltott.

„A feleségem adta meg a végső inspirációt, amikor egy amerikai állatgyógyászati cég magyarországi képviseletének munkatársa lett.”

A mérnök csakhamar a Kodaknál lett felsővezető, de a holland OCÉ ügyvezetőjeként is letette a névjegyét, digitális nyomdatechnológiai csúcseszközök magyarországi bevezetésével. Világvállalatok versengtek érte. Három évtized nemzetközi cégvezetői tapasztalattal a zsebében felső vezetői stratégiai tanácsadóként dolgozik, ahol szívesen osztja meg tapasztalatait a fiatal generációval.

De most legyen végre szó szenvedélyéről, az utazásról, hiszen számos ismeretlen ismerőse éppen az utazás révén találkozhatott vele, az immár három éve tartó Világjáró előadás-sorozata révén. Németh György ugyanis feleségével együtt több mint 50 országban járt már, ezt a számot kimondani is sok, bele se tudok gondolni, hány és hány távoli, egzotikus vidéket barangoltak már be.

„Büszkén mondhatom, már többször is jártunk az összes kontinensen, és mindegyik utazásomról filmet forgattam. Szám szerint 53 úti filmem van, magam szerkesztem, vágom és narrálom a filmeket.”

Legutóbb a tűz és a jég szigetére, a titokzatos Izlandra vitte el a Világutazó nézőközönségét március végén, még egy kicsit izlandiul is megtanult, a szigetország egyik népdalát énekelte és gitározta el az UP Rendezvénytér közönsége előtt.

„Madarat lehetett volna fogatni velem örömömben, amikor néhány éve a szűkössé vált Örkény Könyvesboltból elhoztuk Újpestre a Világjáró sorozatot. Azt viszont leszögeztem, semmiképp se kérek érte tiszteletdíjat. Ez nem szólhat a pénzről.”

Németh György számára ugyanis az utazás mindig szellemi és kultúrtörténeti élmény is. Japánban például a sinto vallást tanulmányozta, különösen nagy hatással volt rá India, a számára nagyon szimpatikus vallás, a hinduizmus.

„Szerencsétlen emberek tucatjait látni, mérhetetlen szegénységben, semmijük sincs, csak a hitük. Megértettem, ki kell lépni a komfortzónámból ahhoz, hogy értékelni tudjam a saját életem.”

Afrika-szerte a törzsi kultúrákkal ismerkedett, az Erdélyről készült filmben Érmindszenten tett látogatása során filmje a költőóriás Ady Endre életébe és lelkivilágába enged betekintést, és még sorolhatnánk. A jegyek jó előre elfogynak az előadásaira, a közönség lelkesedését a pandémia keserű kényszerszünete se vette el. Legközelebb Törökország csodálatos látnivalóit mutatja be április 25-én, majd Irán következik. S bár már több mint másfél órája beszélgetünk, képtelen lankadni a figyelmem, tiszteletem pedig egyre nő, hallván kiapadhatatlan tudását és kíváncsiságát. A beszélgetés végén kér tőlem valamit.

„Azt feltétlenül írja meg, mennyire boldog voltam, amikor – hatalmas meglepetésemre – azzal keresett fel Bedő Kata alpolgármester tavaly nyáron, hogy Újpest Önkormányzata képviselő-testülete Újpestért Díjban részesített.”

Hogy mivel tölti napjait kerületünk modern polihisztora? Amikor nem úti filmjein dolgozik, vagy éppen ír kocsmazenét játszik az egyik barátjával, a tőle néhány utcányira lakó fiaival és unokáival időzik, hiszen Németh György számára a hivatás és az újpesti polgárok szemléletformálása mellett a család és a biztos háttér a legfontosabb.