Az újpesti Regnum Marianum Katolikus Közösség fiataljai és az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat aktivistái közösen festették le az Újpesti Cigány Közösségi Ház külső, falfirkákkal sűrűn teletűzdelt falait.
Az ötlet Deák Gáboré, a katolikus fiatalok csoportjának vezetőjéé. Deák Gábor felkereste Csóka János Pált, a cigány nemzetiségi önkormányzat elnökét, hogy tartson előadást katolikus fiataloknak az újpesti romák életéről, amit önkéntes munkával honorálnak. Múlt hét szombaton jól sikerült a közös munka, a gyermekek élményekkel telve, barátként váltak el, miután szépre varázsolták a közösségi épület külsejét.
Fokozatos átalakítás
– Egymás jobb megismerése és megértése a közösségi házunk célkitűzései között szereplő egyik legfontosabb momentum – kezdi a ház bemutatását Csóka János Pál. – A cigány nemzetiségi közösségi tér megteremtésénél, belső tereinek tervezésénél, az épület fokozatos átalakításánál tartunk. A pályázati lehetőségek esetlegessége miatt a ház funkció szerinti átépítése lassú, energetikai korszerűsítése késik, de az adott lehetőségek között elkezdtük a működtetését. Ennek oka, hogy felzárkóztató délutáni tanoda típusú iskolánkra vagy a szociális segítő irodánkra égető szüksége van a helyi roma közösségnek. A ház jelenlegi bútorai adományokból, közösségünk tagjainak felajánlásából származnak. Például az egyik ülőgarnitúrát Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművészünktől, míg az iskola felszerelését egy külföldi alapítványtól kaptuk. Az újpesti cigány családok tagjai jelentős társadalmi munkával járultak hozzá a működéshez. Ki pakolni, ki takarítani, ki pedig a gyerekeknek uzsonnát készíteni jár el a Tél utcai épületbe.
– Milyen céljaik vannak, és hogyan kapcsolódnak össze a terveik?
– Az újpesti cigányság közösségi életének minőségi befolyásolása, lépésről lépésre való megszervezése, fejlesztése, a családok identitásának erősítése, a nyelv, kultúra, a művészetek közvetítése a célunk – foglalja össze Giczy Béla tanár, a cigány nemzetiségi önkormányzat elnökhelyettese, a Bródy-gimnázium igazgatója. – Az Eötvös József Cigány–Magyar Pedagógiai Társasággal kötött megállapodás értelmében az aulában rendeznénk be Az újpesti cigányság története című, országosan egyedülálló helytörténeti kutatáson alapuló anyagot, amely közel háromezer archív fényképet és több száz korabeli dokumentumot, családinterjút tartalmaz. A reprezentatív módon felújított aula falaira történetileg és néprajzi szempontból is értékes fényképritkaságok, korabeli dokumentumok, mesterlevelek, a tárolókba szegkovácsszerszámok és -termékek kerülnek. Ez nem kizárólag állandó kiállításként fontos, hanem a mindennapi nevelésben is nagy szerepet kap. Tapasztaltuk, hogy a gyerekeknek nemcsak az önértékelésben segít őseik megismerése, hanem megváltozik, elmélyül lokális kapcsolatuk is. Így az Újpesthez közelebb kerülő fiatalok jobban vigyáznak majd a magukhoz is csatolható környezetükre.
Balog Aranka tanár, a cigány nemzetiségi önkormányzat képviselője beszél az oktatási programunkról:
– A házban működő Tanodában délutánonként egyéni és csoportos fejlesztés, korrepetálás zajlik. Célunk, hogy az újpesti hátrányos helyzetű gyerekek iskolán kívüli idejét segítsünk hasznosan és élvezetesen eltölteni. Kialakítunk egy tornatermet, amelyben különböző sportágakban fejleszthetik magukat gyermekeink. Mindezen programelemeket összekapcsolva igyekszünk sokoldalú támogatással esélyt adni gyermekeinknek a boldogabb, kiegyensúlyozottabb élet elérésére, az elkallódás elkerülésére. Az új nemzetiségi törvény lehetőségeivel élve szeretnénk intézményesíteni közösségi házunkat, amely országosan is példaértékűvé válhat.
Dörnyei Kristóf, a Regnum Marianum Katolikus Közösség tagja a munka végeztével hozzáteszi:
– Érzem, hogy átfordult valami a gyerekeknek a cigányokhoz való hozzáállásában. Az a félelem, elzárkózás, ami eddig volt a fiataljainkban, megváltozott. A közös munka, az együtt elfogyasztott uzsonna és nem utolsósorban a közös ima megtette hatását.
Hegedűs Róbert, a cigány önkormányzat aktivistája