Parlamenti vizsgálóbizottságot követel az ellenzéki szövetség a járvány, a válság és a vakcinabeszerzések ügyében

  •  
  •  
  •  

Kivizsgálnák a járvány és a gazdasági válság kezelését, illetve a vakcinabeszerzéseket – áll a DK, a Momentum, a Jobbik, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP közös közleményében.

Az ellenzéki szövetség szerint a magyar kormány „rendkívül későn és rosszul reagált mind a járvány, mind a nyomában kialakult gazdasági válság által előidézett kihívásokra”. Ezért az ellenzéki parlamenti frakciók kezdeményezik, hogy az országgyűlés a gazdasági válság és a járvány kezelését, valamint a vakcinabeszerzéseket ellenőrző vizsgálóbizottságokat hozzon létre.

„Magyarországon, a kormány többszörösen cserben hagyta a magyar vállalkozásokat és a magyar munkavállalókat. Tömegek nem jutnak hozzá a megfelelő támogatásokhoz és egészségügyi ellátásokhoz, miközben a Fidesz sokkal több pénzt juttat állami propagandára, konzultációs levelekre, plakátkampányra, baráti cégek támogatására, mint a magyar munkavállalók és családjaik megmentésére” – áll a közleményben .

Az ellenzéki szövetség szerint a kormány „részletes oltási terv helyett csak egy elnagyolt prioritási listának nevezhető kivonatot” hozott nyilvánosságra, így az emberek továbbra sem tudhatják, hogy a koronavírus elleni vakcinát mikor és hogyan kaphatják meg. Kifogásolják azt is, hogy a kínai vakcina beszerzéséről az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezési eljárásának kezdete előtt már döntöttek. Úgy vélik, ez „indokolttá teszi, hogy a vakcinabeszerzéseket szakértők bevonásával egy önálló parlamenti bizottság is vizsgálja”.

„A vírus hazai megjelenése óta eltelt csaknem egy évet tragédiák sora kíséri, közel 12 ezer honfitársunkat, családtagokat, barátokat vesztettünk el és tömegeknek került veszélybe a megélhetése a járvány miatt”  – emlékeztetnek az ellenzéki pártok.

A kezdeményezés értelmében az Országgyűlés három parlamenti bizottságot állítana fel a gazdasági válság kezelésére, a járvány elleni védekezésre és a vakcinabeszerzésekre vonatkozó kormányzati döntések vizsgálatára.

, , , ,