Sokkhatás: minden újpesti nevelési és oktatási intézményben lesz adrenalin injekció

, , , , , , , , , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Újpesten minden nevelési és oktatási intézményben lesz anafilaxiás sokk elleni, életmentő adrenalin injekció – ígérte a január végén történt iskolai tragédia által feltárt helyzet megoldását Déri Tibor.

A polgármester elárulta: azt követően, hogy allergiás reakció következtében életét vesztette egy újpesti kisgyermek, egy munkacsoport felállítását kezdeményezte, amelynek feladata kidolgozni, hogy az allergiások szempontjából miként lehetnek még biztonságosabbak a IV. kerület oktatási és nevelési intézményei.

A munkában dr. Csáki Csilla allergológus; Janklovics Natasa, mint érintett szülő; Palatinus Ildikó, Kocsis Ildikó és Adamik Melinda, a kerületi bölcsődék és óvodák képviselői; valamint Kapa-Takács Erika, az állami iskolákat fenntartó tankerületi központ munkatársa vett részt.

Déri Tibor

A munkacsoport február 2-án ült össze először, és már itt nyilvánvalóvá vált, hogy sok dologra lesz szükség a cél eléréséhez:

  • A nevelők, tanárok azt szeretnék, hogy képzést kapjanak az életmentő injekció használatáról.
  • Szükségük van kellő ismeretekre, hogy felismerjék a beavatkozást igénylő eseteket.
  • A születésnapi, farsangi vagy egyéb mulatságoknak ezentúl nem a sütievésről, hanem a kreatív, közösségépítő feladatokról kell szólniuk, mert a kintről bevitt étel veszélyes lehet az allergiás gyerekekre.
  • Könnyen értelmezhető, piktogramokkal ellátott információs plakátok kellenek a bölcsődékbe, óvodákba és iskolákba, amelyek tájékoztatnak az allergiás sokk elkerüléséről, felismeréséről, a gyors beavatkozás lehetőségeiről.

Déri ígéretet tett rá, hogy az önkormányzat teljesíti a nevelők és a tanárok kéréseit:

“Az intézmények dolgozóinak képzéseket szervezünk, a szülőket pedig fokozott együttműködésre kérjük. Nemsokára megkapják azokat az űrlapokat, amiket, ha kitöltenek, jobban rálátunk az érintett gyerekekre.”

Az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet szintén bekapcsolódik a megelőzésbe: felvették a kapcsolatot az adrenalin injekciók forgalmazójával és gyártójával is.

Az eszköz jelenleg sajnos hiánycikk, mivel nem a IV. kerületi az egyetlen önkormányzat, amely a tragédia után azonnal lépett. Ettől függetlenül a városvezetés

január 31-éig 100 darab autoinjektorra adott le megrendelést.

Ebből minden nevelési-oktatási intézmény kap a kerületben, függetlenül attól, hogy önkormányzati, állami, egyházi, alapítványi vagy magánfenntartásban működik.

A polgármester szerint egy hét múlva megérkezik a szállítmány, amelyből 80 darabot azonnal ki is osztanak az intézmények között.

Fontos tudnivalók

Ha az eszköz használatával sikerül elsősegélyt nyújtani, akkor is azonnal hívni kell a mentőket a 112-es segélyhívó számon.

Akkor sincs probléma, ha indokolatlanul adják be az injekciót, mert attól önmagában senki sem kerülhet válságos állapotba.

Ha valahol elhasználják a rendelkezésre álló dózist, akkor az az SZTK-ban lévő 20 adagos tartalékkészletből pótolható.

Az újpesti rendőrök is kapnak az életmentő eszközből, arra az esetre, ha valaki a kerület valamelyik közterületén kapna allergiás sokkot. Mivel jellemzően ők érnek ki a leggyorsabban az ilyen esetekhez, ők is tudnak majd a leghamarabb segíteni.

Tragédia után: mi lesz az allergiásokkal?