•  
  •  
  •  

Augusztus 2-a Roma Holokauszt Nemzetközi Világnapja. 1944-ben, Auschwitz – Birkenau cigány lágerében ezen a napon gyilkolták meg a tábor utolsó négyezer lakóját, köztük közel négyszáz gyermeket, csecsemőt. 

A Rácz Gyöngyi Közösségi Központ előtt emlékeztek meg Dráfi József holokausztáldozatról. A „botlatókövet” öt éve készítette Gunter Demnig német szobrászművész az újpesti cigány önkormányzat kérésére.

Molnár István Gábor, az újpesti cigány önkormányzat vezetője elmondta, hogy Budapesten az egyetlen, roma származásúnak állított „botlókő” Újpesten található. Ez jelzi, hogy a roma holokauszt a történelem nem feldolgozott, mostoha témái között szerepel. Minden településnek, közösségnek kötelessége lenne megemlékezni áldozatairól. Az újpesti Patkó család második világháborús története is a korszak abszurditását mutatja. Patkó István Dachauba került, ezzel közel egy időben négy édes testvére a fronton harcolt a németek oldalán. A kormányzó kitüntette az édesanyát a négy honvéd miatt. 2019-ben kétnyelvű könyvbemutatóval, 2018-ban a Városházán tartott nemzetközi konferenciával emlékeztünk meg az áldozatokról.

Dráfi József 1928. május 6-án született Újpesten. Apja, Dráfi Gergely szegkovács, édesanyja, Dráfi Gergelyné Ilona zöldség-gyümölcs kiskereskedő az újpesti piacon. A Don Bosco (ma: Sörétgyár) utca 6. számú házban éltek. József az Attila utcai elemi iskolát végezte el. 1944. szeptember 17-én édesanyjával együtt rokonlátogatóba indult Érsekújvárra az unokatestvéreihez. Évente legalább egyszeri meglátogatták őket. Ha nem ők, akkor az érsekújváriak jöttek, általában vonattal. November 8-án visszaindultak Újpestre. A Nyugati pályaudvaron mint „cigány származású egyént” letartóztatta a biztonsági rendőrség. Édesanyja számára ismeretlen helyre hurcolták. 45 évig nem tudta a családja, hogy mi lett vele. A Nemzetközi Vöröskereszt kereső szolgálatának bevonásával derült ki, hogy Dráfi 1944. november 14-én a dachaui koncentrációs táborban volt, ahonnan november 28-án szállították tovább Ravensbrückbe. 12587-es fogolyszámon, 1945. április 20-án – a koncentrációs tábor szovjet felszabadítása előtt tíz nappal –, a már munkára képtelen tizenhét éves fiút megölték.

Deli Róbert Attila

, , ,