A Tungsram úgy döntött, hogy felhagy a hagyományos világítástechnikai gyártással, amellyel a vállalat annak idején világhírűvé vált – közölte az Újpesti Napló megkeresésére a szomorú hírt a cég PR- és kommunikációs igazgatója, Mehlhoffer Tamás hétfőn. A gazdasági válsággal küzdő gyár országos szinten kénytelen 1600 dolgozójától megválni, a döntés a IV. kerületi központ mintegy 400 alkalmazottját érinti.
A hagyományos izzók iránt világszerte egyre inkább csökken a kereslet, a LED-lámpák pedig mára gyakorlatilag átvették az uralmat a világítástechnikai piacon. Az Újpesti Napló ezt megelőző, április 21-én megjelent számában már kifejtettük az okokat.
A világjárvány negatív gazdasági hatásai olyan váratlan pillanatban érték a céget, amikor még nem volt felkészülve egy ilyen válságra, ilyen volt egyebek mellett az öt-hatszoros energiaár-emelkedés, a globális ellátási láncok akadozása, a nyersanyagok egyre jelentősebb hiánya és drágulása.
Búcsú előtt 400 újpesti dolgozó. A valószínűleg július és november közt, több ütemben zajló, a termeléshez igazított csoportos létszámleépítés a Tungsram összes egységét, így a Váci úti központot is érinti:
„A jelenlegi tervek szerint a IV. kerületi gyárból 400 munkatársat bocsátunk el. Mindez egyelőre tervezet, hiszen most kezdődik meg a konzultáció a szakszervezetekkel és az üzemi tanáccsal, csupán ezek után lesz végleges az említett szám.”
A leépítés előtt álló munkatársakkal kapcsolatban kifejtette:
„A Tungsram felelős munkáltatóként igyekszik gondoskodni az elbocsájtott kollégáiról. Már kértük a helyi munkaügyi és kormányhivatalok segítségét abban, hogy tájékoztatást adjanak az érintetteknek a munkakeresési lehetőségekről, de mi is szervezünk majd állásbörzéket, és segítünk az új elhelyezkedés adminisztratív, illetve technikai feladataiban.”
Azt viszont nem tudta megmondani, hogy az újpesti központból elküldendő munkatársak közül mennyi a helybeli lakos.
A világmárka marad. Mehlhoffer Tamás azt is hangsúlyozta, hogy nincs szó a Tungsram megszűnéséről, és gyárbezárásokra sem kell számítani. A kommunikációs igazgató arra is kitért, hogy Újpesten is megkeresték a helyi önkormányzatokat és a térség országgyűlési képviselőjét, hogy lehetőségeikhez mérten segítsék az elbocsájtott alkalmazottak helyi továbbfoglalkoztatását.
Az újpesti önkormányzat legutóbbi képviselő-testületi ülésén foglalkozott a Tungsram-dolgozók ügyével, erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashatnak:
Újpest segít a Tungsram elbocsájtás előtt álló alkalmazottainak
Május 3-án pedig sor került az önkormányzat, a városvezetés, a szakszervezet, az Újpesthez kötődő ellenzéki országgyűlési képviselők és a főváros közötti egyeztetésre, amelynek eredményéről itt számoltunk be bővebben:
Mind a 400, elbocsájtás előtt álló Tungsram-dolgozónak tudnak állást biztosítani