Valódi és hatékony rezsicsökkentés kell

, , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Nem az a valódi rezsicsökkentés, ha adófizetői pénzből finanszírozzuk a pazarló energiafelhasználást. Ezzel sem munkahelyeket nem hozunk létre, sem a gazdaságot nem fejlesztjük. Az energetikai beruházások viszont növelik a foglalkoztatást és a felújított épületek értékét is, emellett valódi spóroláshoz vezetnek, így csökkentik az oroszoknak való kiszolgáltatottságunkat. A legolcsóbb és legbiztonságosabb energia a fel nem használt energia.

Az elmúlt egy évben, tehát 2021 januárjához viszonyítva a gáz ára az ötszörösére, az áram ára pedig a háromszorosára nőtt a világpiacon. Az emberek a rezsidíjak lakossági befagyasztása miatt ebből közvetlenül nem érzékelnek szinte semmit – amit természetesen pozitív dologként élnek meg –, noha tudjuk jól: az állam az elvont adónkból pótolja a különbözetet.

Mit is jelent ez a gyakorlatban? A lakosság döntő többsége az energiát, legyen az az áram vagy a gáz, egyetemes szolgáltatás keretében vásárolja, úgynevezett „rezsicsökkentett” áron. A többiek – az önkormányzatok, óvodák, iskolák, cégek, gyárak vagy éppen a pékségek – a piacról kénytelenek megvásárolni az energiát. Mégpedig kedvezmény nélkül. Az idei durva áremelkedések pedig beépülnek a termékek áraiba, így az elmúlt 15 év legmagasabb inflációja is tartósan velünk maradhat. Vagyis hiába a rezsicsökkentés szólamai, minden termék és szolgáltatás árában kifizetjük a magasabb díjakat, illetve még adóforintok százmilliárdjait is kidobjuk az ablakon. Eközben még pazarlunk is. Így lesz a „rezsicsökkentés” eredménye az, hogy a magyarok voltaképpen triplán fizetnek.

Van-e megoldás? Van. Újpest lakásállományával kapcsolatban nem az energiahatékonyság jut először eszünkbe. És erről nem az itt élők tehetnek. Amikor a panelek, régi társas- és családi házak épültek, nem voltak olyan energetikai előírások, mint manapság. Ezek az épületek sokszor pazarlóak, nem szigeteltek; ma úgy foglaljuk össze, hogy energetikailag nem hatékonyak.

Fülöp Zsolt, Kiss László és Déri Tibor

Fülöp Zsolt szentendrei, Kiss László III. kerületi és Déri Tibor újpesti polgármester december 7-én, Óbudán írta alá azt a konzorciumi megállapodást, amelynek fő célkitűzése a helyi fenntartható energetikai beruházások támogatása. Ennek a projektnek a tervezési szakasza most decemberben kezdődhet és várhatóan egy évig tart majd. A pályázat célja, hogy támogatást nyújtson olyan beruházási koncepciók kialakításához, elkészítéséhez, amelyek segítik az országos és helyi klímastratégiák megvalósítását.

Csökkentésből növekedés. A projekt keretében Újpest Önkormányzata három területre fókuszál: egyrészt a lakóépületek, másrészt a közintézmények, harmadrészt a közműszolgáltatók energiahatékony megújítására, az elavult épületállomány energiahatékonysági fejlesztésére.

„A cél a megújuló energiaforrások hasznosítása, illetve a szigetelésekkel, épületenergetikai fejlesztésekkel a felhasználás-csökkentés. Ez munkahelyeket teremt, tekintettel van a zöld szempontokra, növeli az épületek értékét, emellett a gazdaságot élénkítő módon csökkenti a rezsit”

– mondta el Déri Tibor polgármester.

„Bízom benne, hogy a lakosság együttműködését és támogatását is elnyerjük, hiszen egy nagyon jó koncepció kidolgozásával és hatékony, az Európai Unió által finanszírozott támogatási rendszerrel irányt szabhatunk az energetikai korszerűsítéseknek Újpesten”

– tette hozzá.

Korszakalkotó újítások várnak az újpesti társasházakra