Ismét lázban ég a város: Újra városi derbit tartanak december elsején: 243. alkalommal csap össze az Újpest az ősi rivális Ferencvárossal, ezúttal hazai pályán, a Megyeri úti Szusza Ferenc Stadionban. Fennállt a veszélye, hogy zárt kapuk mögött kell rendezni a mérkőzést, azonban az ÚFC november 18-án hivatalos közleményben tudatta, hogy fellebbezett az MLSZ döntésével szemben. A derbik története a múlt század fordulójáig nyúlik vissza: Laszip Gábor sporttörténész, az újpesti futball szakértője segítségével összeszedtük a legemlékezetesebb mérkőzéseket és újpesti diadalokat.
A legelső Újpest-Ferencváros derbire még a bajnokságok megindulása előtt került sor – igaz, ezt még senki sem nevezte derbinek. 1900. december 23-án az Újpesti Football Club lila-fehér mezes csapata az FTC Soroksári úti pályájának volt a vendége: a fagyott, síkos talajon játszott mérkőzésen az újpestiek lőtték az első gólt a balszélsőjük révén, azonban a ferencvárosiak hamarosan kiegyenlítettek, a második félidőben pedig a győztes gólt is megszerezték. Az Újpestből főleg a védő Bodor Ödön és fedezet Pozsonyi Imre játszottak kiemelkedően, de a kapus Ugró Károly (a későbbi újpesti polgármester, Ugró Gyula öccse), és a csatár Dinich Károly is említésre méltó teljesítményt mutattak be.
1901-ben megkezdődtek a bajnoki küzdelmek, az FTC az első, az újpesti csapat viszont a másodosztályban játszott, így tétmeccsen továbbra sem találkoztak, barátságos találkozókon mérték össze alkalmanként az erejüket. Az első újpesti győzelemre 1903. július 5-én került sor. Miután az Újpest megnyerte az 1904. évi másodosztályú bajnokságot, az élvonalban folytatta szereplését: az 1905. február 19-i bajnoki nyitányon éppen az FTC vendégeként léptek pályára és 2:0-s vereséget szenvedtek a lila-fehérek.
A következő években a Ferencváros kiemelkedett a magyar bajnokságból, így az újpestieknek nem sok babér termett ellenük. Az első bajnoki siker azonban igazán emlékezetesre sikerült: 1917. június 24-én a BAK Amerikai úti pályáján csapott össze a két együttes, ahol pályacsúcsot jelentő 1800 néző jelent meg. A meccsen az UTE végig erőfölényben volt, a félidőben szinte hihetetlen 3:0-s újpesti vezetés mellett vonultak az öltözőbe a csapatok, és ugyan a második félidőben az FTC szépített, végül 4:1-re győztek a lila-fehérek. Ezzel az újpesti gárda először győzte le bajnoki mérkőzésen a Ferencvárosi TC-t; az már csak hab a tortán, hogy a 27 pontot szerző UTE a győzelem révén egy ponttal megelőzte, és így 1901 óta először letaszította dobogóról a ferencvárosiakat. Az újpesti labdarúgás ezzel a diadallal pedig megszerezte története első bajnoki érmét, egy bronzot.
1922. szeptember 17-én rendezték a Megyeri úti stadion avatómérkőzését, ahol az ellenfél (természetesen) a Ferencváros volt. Újpest színe-java a lelátókon gyűlt össze és nem kellett csalódniuk: a házigazdák 2:1-re győztek, ezzel igazán felejthetetlenné tették ezt a jeles dátumot. Futballünnep helyett sajnálatos baleset helyszíne lett a Megyeri út 1928. március 4-én, amikor az akkoriban 15-20 ezres befogadóképességű stadionban mintegy 25 ezer szurkoló préselődött össze, hogy lássák a lila-fehérek és a ferencvárosiak rangadóját. A hatalmas tömeg miatt több baleset is történt, a mentők 36 esetben nyújtottak elsősegélyt, de haláleset szerencsére nem történt.
1934. december 30-án játszották az első és egyetlen külföldi derbit, melyen Portugáliában, az FC Porto vendégeiként csapott össze a két csapat. A mérkőzés újpesti diadallal zárult, a lilák 5:2-re kiütötték a zöld-fehéreket. Öt évvel később nemzetközi kupadöntőt vívott egymással a két csapat. A kor legrangosabb versenysorozatának számító Közép-Európa Kupa fináléjának első meccsén a Guttmann Béla által irányított, Zsengellér Gyula által vezérelt Újpest 4:1-re nyert az Üllői úton, majd 2:2-es döntetlent játszott a Megyeri úton és elhódította a serleget.
A második világháború utáni korszak emlékezetes újpesti győzelmei közé tartozik, amikor 1947. október 19-én, Zsengellér Gyula búcsúmeccsén a házigazda Újpest 5:1-re kiütötte a Ferencvárost. 1949. május 14-én idegenben is sikerült nagy arányú győzelmet aratni, amikor a hatalmas fölénnyel bajnok FTC 50. születésnapja után rendezett mérkőzésen meglepetésre 5:0-ra győztek a lilák.
A rivalizálás természetesen a Kádár-érában is folytatódott: a korszak (újpestiek számára mindenképpen) legemlékezetesebb derbije az 1976. október 15-én a Népstadionban vívott 8:3-as diadal, ahol Fazekas László öt alkalommal (egyszer büntetőből) talált be az FTC hálójába, Fekete László kétszer, Törőcsik András pedig egyszer sorozta meg a házigazdákat. 1980 októberében 24 év után először játszottak ismét az Üllői úton, a Ferencváros nyolc évvel korábban átadott új otthonában derbit, melyen az Újpesti Dózsa ragyogó játékkal, 3:0-ra kiütötte ellenfelét. 1987 áprilisában az utolsó, Népstadionban rendezett kettős rangadós derbin szintén a lila-fehérek diadalmaskodtak Kozma István góljával 1:0-ra.
A rendszerváltást követő időszak emlékezetes diadalát hozta az első magyar Szuperkupa-döntő 1992. augusztus 12-én, amikor a kupagyőztes Újpest 3:1-re alázta a bajnok FTC-t. Két évvel később, 1994. augusztus 29-én parádés játék mellett 3:0-s újpesti győzelemmel ért véget az Üllői úton rendezett aktuális derbi. Szintén újpesti örömünnepet jelentett a 2002. szeptember 14-én hazai pályán aratott 3:0-s siker.
A legemlékezetesebb újpesti fordítás a derbik történetében 2006. április 16-án történt, amikor az 1:0-ra vezető Ferencváros ellen Kovács Zoltán a 93., majd Rajczi Péter büntetőből a 96. percben szerzett találatot, így végül a vendég lila-fehérek ünnepelhettek. Valószínűleg senkinek sem kell felidéznünk az utóbbi évtizedek legnagyobb FTC elleni diadalát, amikor 2010. szeptember 11-én a Megyeri úton hat találattal sorozták meg a vendég Ferencváros kapuját a lila-fehér házigazdák.
Mindmáig utoljára 2015. december 12-én sikerült derbin győzedelmeskednie a lila-fehér gárdának, amikor Diagne Mbaye góljával 1:0-ra győzték le a házigazda Ferencvárost. A mérkőzés különlegessége, hogy ez volt a zöld-fehérek első veresége új stadionjukban, a Groupama Arénában. Reméljük, a következő derbin, december 1-én, ismét újpesti győzelmet ünnepelhetünk. Hajrá, Lilák!
Rudolf Dániel