Vigyázat! A járványhelyzettel visszaélő csalók próbálnak az idős emberek bizalmába férkőzni

  •  
  •  
  •  

Sajnos a koronavírus okozta veszélyhelyzetben nem mindenkit a társadalmi összefogás vezet, a bűnözők igyekeznek a maguk javára kihasználni a jelenlegi viszonyokat, ezért az újpesti önkormányzat mindenkit arra kér, hogy fokozottan ügyeljen a saját maga és lakóingatlana biztonságára.

Czigler László várostervezésért, közbiztonság és rendészetért felelős alpolgármester, az Újpesti Operatív Törzs vezetője arról tájékoztatta az Újpest Médiát, hogy az elmúlt időszakban értesültek néhány olyan esetről, amikor ismeretlen számról hívtak fel időseket azzal, hogy az önkormányzat megbízásából segítenek nekik bevásárolni. Korábban már figyelmeztettek arra, hogy gyanús alakok azt állították magukról, az önkormányzattól jöttek ellenőrizni, fertőtleníteni vagy takarítani.

Minden ilyen eset biztosan csalás!

Czigler hangsúlyozza: az önkormányzat munkatársai csak azokkal az idős emberekkel lépnek kapcsolatba, akik kifejezetten kérik ezt a segítségkérő telefonszámon vagy e-mailen. Hívatlanul senkit nem keresnek. Az élelmiszer és gyógyszer vásárlásban segédkező polgárőrök és a közterület-fenntartók pedig soha, semmilyen ürüggyel nem akarnak bejutni a lakásba, már csak azért sem, mert ez tilos számukra.

Az önkormányzat arra kéri az újpestieket, hogy a fentiekhez hasonló gyanús eseteket mindenképp jelezzék a hatóságoknak. A hetven évnél idősebb kerületi lakosok, illetve a hatósági karanténban levők a 06/70-500-1546-os telefonszámon, vagy a koronavirus@ujpest.hu e-mail címen kérhetnek segítséget az önkormányzattól.

A járványhelyzettel sajnos ország-, illetve világszerte több helyen és módon is próbálnak visszaélni gátlástalan bűnözők. Múlt héten a rendőrség figyelmeztetett rá, hogy megjelentek az olyan értékesítők, akik weboldalakon, közösségi oldalakon és e-mail címeken kínálnak sebészeti maszkokat, illetve más orvosi segédeszközöket megvételre. A gyanútlan vásárlók a megrendelés után azonban a terméket sem kapják kézhez, a pénzüket sem tudják visszaszerezni.

Nemzetközi példák alapján a csalók telefonon is igyekeznek kihasználni a világban jelenleg zajló egészségügyi válsághelyzetet, és klinikai vagy kórházi dolgozóknak kiadva magukat arra hivatkoznak, hogy a sértett hozzátartozója megfertőződött, az orvosi ellátásának költségeit viszont ki kell fizetni.

Az elmúlt időszakban arra is volt példa a nagyvilágban, hogy a megtévesztett személy valamelyik országos vagy világszervezet nevében kapott e-mailt, amelyben valótlan, mégis hihetőnek tűnő állításokkal igazolva a személyes adatok, fizetéshez használt jelszavak, kódok megadására kérték, vagy éppen egy levélhez csatolt adathalász-fájl megnyitására utasították.