Január 21. Közeleg az éjfél. Ez a Könyvtárak éjszakája. Sűrű sötét az éj, dühöng a déli szél – dörmögi Arany János az A betűs könyvespolcról. Dehogy sötét, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár újpesti könyvtárában zajlik az élet, egymást követik a programok, éjfélig!
Kedves volt a Kámfor Zenés Bábszínház „Kacor király és a kalóz” marionett bábjátéka, mondja a 200 éves Petőfi a P betűs polcról. Ki szól az M betűs könyvállványról? Madách Imre az, aki szintén 1823-ban született, mint Sándorunk, de ő nem elsején, hanem január 20-án.
Engem Németh Nyiba Sándor birkózó olimpikon, író, költő és zenész önálló irodalmi estje fogott meg, jelenti ki Imre. Ez nem volt az ember tragédiája, felemelő volt. És aztán jött a Santa Diver jazz trió, mondta elismerően Sándorunk, a hegedű (Kézdy Luca), a basszusgitár és az ütőhangszerek jól szóltak. Ekkor szólalt meg a K betűs polcról Kölcsey. Ne irigykedjetek, de ez az egész könyvtári programsorozat miattam van. 1823. január 22-én tisztáztam le és írtam alá a magyar Hymnust.
A költök álomra hajtják a fejüket, éjfél van, a Király utcai könyvtárban csak Moldoványi Zoltán, az újpesti könyvtár vezetőjének hangja hallatszik.
„Negyvenegy éve vagyok könyvtáros. Büszke vagyok erre a Király utcai intézményre.”
S nem alaptalanul, teszem hozzá. És kérdezni kezdek, Zoltán szívesen felel.
„Ezen a 800 négyzetméteres helyen, mit gondol, hány könyv van?”
Körülnézek a több tucatnyi polcon, s rávágom, húszezer. „Egy kicsit téved”, somolyog Moldoványi Zoltán, „62 ezer könyvünk van, s nem fogja elhinni, 20 ezer jazz CD-nk”. Hihetetlen! Ezen felül sok-sok DVD, hangoskönyv, dia, kotta, oktatócsomag, a gyerekeknek külön olvasó- és játszókuckó. Az olvasószobában számtalan folyóirat van a kínálatban, plusz négy számítógépen böngészhetnek az olvasók. Mennyien vannak?
„Jelenleg pontosan 4834 könyvtári olvasónk van, ebből 1402 a gyerek, a könyvtárlátogatások száma évi 87 ezer. Ha minden tagot beszorzunk hárommal, 12 ezer családhoz jutnak el könyveink. Éves tagdíjunk egy mai új könyv ára: 5100 forint. Tizenhat éven alul és hetvenen felül ingyenes. A könyvtárosaink által létrehozott Humanitas Könyvtári Alapítványon keresztül az újpesti önkormányzat is támogat minket, úgy is mondhatnánk, hogy szponzorál programokat. A mait is.”
„Nem is kérdezte, de elmondom” – tájékoztatott Zoltán – „a legkedveltebb könyvek a krimik és a szerelmes regények, utána jönnek a történelmi munkák és az életrajzok. A fővárosban a központi könyvtár után a négy legnagyobb könyvtár egyike az újpesti” – meséli Zoltán. Vörösmarty Mihály a „Gondolatok a könyvtárban” című versében feltette a kérdést: Ment-e a könyvek által a világ elébb? Az újpesti könyvtár nyolc munkatársa egyöntetűen felel: bizony, hogy ment!
Majláth Mikes László