Az elpolgáriatlanult Újpestről írta utolsó könyvét Ladányi János

, , , ,
  •  
  •  
  •  

Újpest, az elpolgáriatlanult város címmel jelent meg a decemberben elhunyt neves szociológus, Ladányi János könyve, melynek posztumusz bemutatóját január 25-én tartották az Írók Boltjában.

fotó: Gondolat Kiadó

Az 1949-ben Újpesten született és a Könyves Kálmán Gimnáziumban érettségizett Ladányi János az elmúlt évtizedek egyik legjelentősebb magyar társadalomtudósának számított. Halála kapcsán decemberben Karácsony Gergely főpolgármester úgy fogalmazott, „kevesen tudtak nála többet arról, hogy a hely, ahová születtünk, milyen mértékben határozza meg azt, amivé válunk”.

A neves szociológus, városkutató, egyetemi professzor, aki ugyan nem a kerületben élt, de saját magát „újpesti érzelműként” jellemezte, utolsó könyvében szülőhelyéről írt szociográfiai ihletésű, de rendkívül személyes önéletrajzi- és családtörténeti összefoglalót. „Ebben a könyvemben elsősorban arra vagyok kíváncsi, hogy az egymáshoz nagyon közel élő, meglehetősen heterogén városi közösség tagjai hogyan vélekednek saját magukról, szomszédjaikról és barátaikról. A könyv egy-egy fejezete Újpestről, az elsüllyedt városról, valaha Újpesten élt családomról, szomszédjainkról, 1956 elfojtott emlékezetéről, iskoláimról, Duna mellett töltött fiatalságomról, politikai szerencsétlenkedéseimről és az újpesti polgárság csaknem teljes megszűnéséről szól.” − foglalta össze Ladányi a könyvéhez írt ajánlóban még novemberben.

„ A szöveges részekhez fekete-fehér archív és új fotók társulnak. Az utóbbiak Csanádi Gábor munkái. Az archív és az új fotók egyértelműen tükrözik azt a változást, amely a panellakások megjelenésével szinte megsemmisítően hatott az egykori városképre. A könyvnek sincs olyan feszes szerkezete, mint amilyen egy tudományos igényű könyvtől megkövetelhető, de ez nem tudományos igényű könyv. Szociográfiai ihletésű önéletrajzi és családtörténeti töredékek váltogatják egymást a folyton változó politikai környezet felvázolásával. Mindez – valami igen laza – időrendbe rendezett, ami talán megkönnyíti az olvasó eligazodását az emlékek, a kutatások, az útravalók dzsungelében.”

Az Újpest, az elpolgáriatlanult városGondolat Kiadó jóvoltából került a polcokra decemberben. A kötet – sajnos már csak posztumusz megvalósult – bemutatóján a kiadó igazgatója, Bácskai István, D. Magyari Imre irodalmár, újságíró, valamint Csepeli György, Tibori Tímea és Csanádi Gábor szociológusok beszélgettek a művel kapcsolatban Tóth Pál Péter szociológus, a Magyarország Felfedezése Alapítvány elnökének moderálásával.

ÚN