Minden, amit az adventről tudni érdemes: a második gyertya – A remény lángja ég tovább

, ,
  •  
  •  
  •  

Az adventi gyertyák meggyújtása világszerte az egyik legnépszerűbb decemberi, ünnepi hagyománynak számít. A gyertyákat a karácsonyt megelőző négy vasárnapon gyújtják meg sorban egyesével. Honnét erednek az adventi hagyományok és mit jelentenek pontosan az egyes gyertyák? Ennek jártunk utána.

Talán meglepő, de az adventi koszorú szokása valójában az ősi vallásokból ered és csak jóval később vált a keresztény hagyomány részévé. A pogány germán népek decemberben, a téli napforduló idején megünnepelték a Fény születését, hiszen ez volt az a dátum, amikor a fény elkezdte visszavenni az uralmat a sötétség felett és a sötétben tanyázó gonosz szellemek ereje fogyatkozni kezdett. A téli napfordulóra való várakozás időszakában a családok gyakran fenyőágakból font koszorúkat készítettek és vörös vagy arany szalagokkal díszítettek fel őket; úgy hitték, a „varázskörök” segítenek a sötétség és az ártó szellemek elűzésében. Minden héten eggyel több gyertyát gyújtottak, így egyre több fény segítette őket a sötét és a gonosz ellen.

A 20. század elejétől még összetettebb lett a szimbolika, ekkor terjedt el ugyanis az az elmélet, mely szerint karácsony előtt 4 angyal szállt le az égből, méghozzá kék, piros, fehér és lila színű ruhákban. A legenda szerint az angyalok feladata az volt, hogy összehozzák az egymástól elidegenedett családtagokat és barátokat, és szeretetet, békét hozzanak a földre. Azok, akik hisznek az angyalok eljövetelében, négy különböző színű gyertyát tűznek az adventi koszorújukra, melyek színei megegyeznek az angyalok ruháinak színével.

A második adventi vasárnap a várakozás fénye mellett a remény üzenetét is elhozza számunkra. Ez gyakran a próféták gyertyája, amely az Ószövetség próféciáira és a Messiás eljövetelére való várakozást jelképezi.  Ahogy egy újabb gyertyalángra lobban az adventi koszorún, úgy növekszik bennünk a karácsony közeledtével járó izgalom és lelkesedés. A remény gyertyája arra emlékeztet, hogy a várakozás soha nem hiábavaló, és mindig van új kezdet: Jézus születésének ígéretére utal, amely új kezdetet, békét és örömöt hoz. Ez is lila színű, és a várakozás megnyugtató erejét szimbolizálja.

A gyertyafény mellett emlékezzünk arra, hogy még a legsötétebb pillanatokban is van remény, amely irányt mutat és fényt hoz az életünkbe. Gyakran a családi összejövetelek és közös imádságok fénypontja ez a vasárnap, amely közelebb hoz bennünket egymáshoz.

A második gyertya is meggyullad a Szent István téren

December 8-án, advent második vasárnapján meggyullad a második gyertya is Újpest főterén, az újpesti adventi vásár részeként. Az ünnepélyes gyertyagyújtásra ezúttal is 17.30-kor kerül sor.

ÚN