Izgalmas könyvélmények várják az olvasás szerelmeseit hónapról hónapra Káposztásmegyeren

, , ,
  •  
  •  
  •  

Több mint két éve működik és rengeteg olvasni szerető helybélit vonz a Káposztásmegyeri Könyvklub, ahol hónapról hónapra fontos témákat boncolgató, izgalmas magyar- és világirodalmi műveket beszélnek ki a résztvevők. Szabó Helgával, a könyvklub szervezőjével beszélgettünk a kezdeményezés sikeréről és a jövőbeli tervekről.

A középiskolai magyartanárként dolgozó Szabó Helgának két és fél éve jutott eszébe, hogy érdemes lehetne egy közös programot szervezni a Káposztásmegyeren élő könyvmolyok számára, ahol személyesen találkozhatnak és kellemes környezetben, kötetlenül eldiskurálhatnak egy-egy olvasmányélményről. „Felmerült bennem a gondolat, hogy biztos ezen a környéken is vannak hozzám hasonló emberek, akik szeretnek olvasni, legtöbb esetben szépirodalmat” – meséli. „Elindítottam egy Káposztásmegyeri Könyvklub nevű Facebook-oldalt és egy Facebook-csoportot is, valamint a helybeli csoportokban érdeklődtem, esetleg lenne-e igény egy ilyen közösségi térre, mint egy könyvklub”.

Rengeteg pozitív visszajelzés érkezett, melyeken felbuzdulva Helga 2022 augusztusában elkezdte szervezni az első eseményt. Mivel könyvekről van szó, adta magát a lehetőség, hogy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Lóverseny téri tagkönyvtárában tartsák az összejöveteleket. „Bejöttem a könyvtárba és elmondtam, mit szeretnék. A könyvtáros hölgyek nagyon kedvesen fogadták ezt az egészet, és mondták, hogy továbbítják ezt a fenntartó felé, aki aztán engedélyezte. Így végül szeptemberben debütált az első könyvklub. Azóta is a Babits Mihály Könyvtár ad otthon a havi találkozóinknak, amiért hálásak vagyunk a könyvtár fenntartójának”.

A könyvklub már a kezdetekben sok érdeklődőt vonzott, azóta pedig csak folyamatosan bővül a létszám. „Nem számítottam ekkora érdeklődésre, sosem gondoltam volna, hogy az ötletem ennyi könyvszerető embert megmozgat” – meséli büszkén a szervező. „Nem nagyon jellemző a lemorzsolódás, inkább mindig csak egyre többen leszünk. Mindig vannak olyan csoporttagok és kedves könyvbarátok, akik hírét viszik annak, hogy milyen izgalmas könyveket olvasunk, és milyen jók ezek a kis könyves találkozások, ezáltal sokszor köszönthetünk új tagokat köreinkben.

Ugyanakkor Helga cáfolja a tévhitet, miszerint napjainkban már nem olvasnának az emberek. „Több könyves csoportot nyomon követek, könyvklubokba is járok, és nem látok efféle negatív tendenciát. A könyveket és olvasást népszerűsítő számos online platformnak is köszönhetően pedig szerintem egyre többen olvasnak, nagyon széles palettán. Én azt tapasztalom, hogy egyre több fiatal olvas”.

Aki szeretne, a Facebook-csoportban csatlakozhat a Káposztásmegyeri Könyvklubhoz; a tagok a csoportban szavazzák meg a következő hónap olvasmányát is. „Törekszem igényesebb szépirodalmi alkotásokat beemelni az olvasóközösségbe, ami többé-kevésbé szerintem sikerül is” – magyarázza Helga. „Alapvetően mindig egy-egy téma köré csoportosul a könyvklub. Először a témát szavaztatom meg az olvasókkal, és ezután a kiválasztott témában kínálok fel három vagy három plusz egy könyvet, amit szintén közösen megszavazunk”. Szerencsére – mondja – az ízlések gyakran találkoznak, a legtöbb esetben pozitív a visszajelzés a választásra felkínált olvasmányokkal kapcsolatban.

„Igyekszünk aktuális, fontos, sokakat érintő témákat boncolgatni. Mivel nagy többségében nők veszünk részt az eseményeken, gyakran kerülnek terítékre olyan témák, mint az anyaság, a válás, a gyermekvállalás vagy éppen nem vállalás, de szóba került már a háború, olvastunk holokauszt-élménnyel kapcsolatos könyvet is. Igyekszem széles repertoáron mozgatni a kínálatot.”

A 2025-ös év programja a kortárs magyar szépirodalomról szól, melynek népszerűsítését Helga egyfajta küldetésének tekinti. „Tavaly év végén vetettem fel a csoportban, hogy szentelhetnénk ezt az évet a hazai szépprózának, havonta egy-egy szerző művét boncolgatnánk. Az ötletet pozitív visszajelzés fogadta, mindenki rábólintott, sokan mondták, hogy szívesen olvasnának kortárs magyar szerzőktől”.  Emellett működik egy online könyvklub is, ahol a résztvevők Zoomon keresztül, virtuálisan találkoznak és beszélnek ki egy-egy könyvet. A hagyományos könyvklub alkalmakkal szemben itt inkább a világirodalomra, aktuális irodalmi sikerekre vagy klasszikus(abb) művekre koncentrálnak.

És még ezen felül is vannak olykor egyéb „mellékprojektek”. „Fontosnak tartom, hogy az egyes jeles alkalmak, évfordulók helyet kapjanak a könyvklub tematikájában, és ez ellen a klubtársaimnak sincs kifogása” – avat be a szervező. „2023-ban Madách Imre születésének kétszázadik évfordulója alkalmából Az ember tragédiáját olvastuk közösen, most februárban pedig Jókai Mór kétszázadik születési évfordulójának apropóján (a közösen megszavazott) A lőcsei fehér asszony című művét olvassuk el és dolgozzuk fel a könyvklub keretein belül”. Az évfordulós szerzőkön kívül „emlékolvasásokat” is szoktak tartani, tavaly az amerikai Paul Auster és a Nobel-díjas kanadai Alice Munro halála kapcsán olvastak a két neves szerzőtől.

A könyvklub két és fél éve során több emlékezetes pillanatot is megélt, többször vendégül látták például a feldolgozott művek szerzőit. „Az író-olvasó találkozók nagyon jók szoktak lenni. A hazai kortárs szépirodalom képviselői közül többen is ellátogattak már hozzánk, Varga-Körtvélyes Zsuzsanna, Bauer Barbara, Mörk Leonóra és Pál Babette, valamint Dió Dávid műfordító is. Hálásak vagyunk a szerzőknek, fordítóknak, hogy eljönnek a könyvklubba és mesélnek nekünk magukról, az írói pályájukról, könyveikről, alkotói módszerükről, beavatnak minket a kulisszatitkokba”.

„Folyamatosan veszem fel a kapcsolatot szerzőkkel, és a lehetőségeinkhez mérten, illetve az ő lehetőségeikhez, időbeosztásukhoz mérten igyekszem szervezni az író-olvasó találkozókat.” A könyvklub egyik legemlékezetesebb pillanata az volt, amikor az adott havi közös könyv, a Teherán háztetőin szerzője, a perzsa származású, de Amerikában élő író, Mahbod Seraji kapcsolódott be online a könyvklubba az egyik klubtag szervezésében. „Az nagy élmény volt mindannyiunknak” – emlékszik vissza Helga.

A könyvklub folyamatosan várja az olvasás szerelmeseit, legyenek akár káposztásmegyeriek, újpestiek, vagy éljenek bárhol máshol a városban, az országban. „A klubhoz való csatlakozás folyamatos” – invitál a szervező. „A cél, hogy 2025-ben is nagyon sok kellemes könyvélményben legyen részünk”. Érdemes belépni a csoportba és figyelni az eseményeket!

RD