A Görgey Artúr utca és a Deák Ferenc utca találkozásánál található ’56-os emlékműnél hajtottak fejet a kommunizmus újpesti áldozatainak emléknapján a IV. kerület közéleti szereplői és az 56-os Szövetség képviselői.
A megemlékezésen Gáspár Károly, az 56-os Szövetség Újpesti Szervezetének elnöke, illetve az önkormányzat nevében Kanász-Nagy Máté mondott beszédet.
„Az 1956-os forradalom idején Kósa Pál volt az újpesti forradalmi bizottság elnöke, akit november 12-én letartóztattak, évekig fogva tartottak, halálra ítéltek, majd 62 évvel ezelőtt, 1959. augusztus 5-én kivégeztek”
– idézte fel a népjóléti alpolgármester, miért is ezen a napon emlékezünk 2010 óta a kommunizmus újpesti áldozataira.
Kanász-Nagy szerint a magyarországi kommunista rendszer egypárti diktatúrája 50 év alatt „kiiktatta az ellenszegülőket, elnémította a kritikus véleményeket és semmibe vette az emberi szabadságjogokat”. Ez az embertelen rendszer pedig minden magyar családon mély, begyógyíthatatlan sebeket ejtett.
„Különleges tisztelet illet minden polgártársunkat, akik a kommunizmust megszenvedték és megélték”
– fogalmazott az alpolgármester, emlékeztetve, hogy világszerte közel 100 millió, Közép-Kelet-Európában pedig egymillió éltet követelt a gyilkos eszme.
Kanász-Nagy Máté szerint az ő emlékük mindnyájunkat arra kötelez, hogy véget vessünk a gyűlölködésnek, betemessük a közösségeket egymástól elválasztó árkokat, és „egy szabad, lehallgatásoktól mentes valóban demokratikus jogállam, és a boldog emberi élet” születhessen Magyarországon is.
Az emlékezés virágait a szónokokon kívül Varju László országgyűlési képviselő; dr. Gonda Pál a Demokratikus Koalíció újpesti elnöke és Czinke Sára, a párt önkormányzati képviselője; a Jobbik nevében Stefánka Zalán, a párt ifjúsági tagozatának újpesti elnöke és Kozma András, a budapesti szervezet alelnöke; a Fidesz nevében pedig Hladony Sándor és dr. Szabó Béla önkormányzati képviselők helyezték el.
Koszorúzott továbbá dr. Kőrös András, az Újpesti Közművelődési Kör alapítója és ügyvezetője; illetve az Újpesti Helytörténeti Alapítvány.
A rendezvényt Papadimitriu Athina színművész dal- és verselőadása tette még felemelőbbé.
(Fotók: Németh Péter)