A kormány szűkíti a mozgásteret, de Újpest állja a sarat

  •  
  •  
  •  

Déri Tibor polgármestert az elmúlt hetek önkormányzati intézkedéseiről és a koronavírus elleni védekezésről kérdeztük.

„Az egyik legfontosabb, hogy lassan a végéhez közeledik az 50 ezer egészségügyi védőmaszk kiosztása”

– árulta el az újpesti egészségügyi védekezéssel kapcsolatban lapunknak Déri Tibor. A kerület első embere elmondta, hogy az önkormányzat csak ezekért a védőeszközökért 13,5 millió forintot fizetett ki, emellett pedig rendeltek még 10 ezer darab, nagyobb védettséget biztosító FFP2-es maszkot is, melyekből 5000 darab már megérkezett. Ezeket már el is juttatták az újpesti gyermek és felnőtt háziorvosokhoz, illetve az önkormányzat által fenntartott idősgondozó-házak személyzetéhez is.

„Utóbbi intézményekben összesen 55 idős ellátott él, valamint 50 gondozó dolgozik, akiknek a megóvása kiemelten fontos számunkra, ezért is kaptak gyorsteszteket az önkormányzattól„

– fogalmazott a polgármester. Hozzátette, hogy mindössze egy ápolóról derült ki, hogy már március legelején átesett a koronavírus-fertőzésen, ám szerencsére, amikor a tüneteket produkálta, senkivel sem érintkezett, mert betegállományban volt. Déri szerint ez az eset is jól példázza, mennyire fontos lenne, hogy minél szélesebb körben szűrjék az egészségügyi és szociális dolgozókat, hiszen ez az alkalmazott sem tudta magáról, hogy COVID 19-fertőzéesen esett át. Azt is elmondta, hogy április 27-én újabb 200 darab gyorsteszt érkezik, melyekkel ismét letesztelik az idősgondozók lakóit és személyzetét.

A polgármester hangsúlyozta: az önkormányzat minden alkalmat megragad, hogy egészségügyi védőeszközökhöz jusson, ám a beszerzés nem mindig könnyű:

„Még mindig jelentős maszkhiány van, az árak pedig egyre feljebb kúsznak, bár a tömeges rendelések így is olcsóbbak. A napokban érkezik majd meg a fővárosi önkormányzat másfélmillió darabos készletéből a IV. kerületnek jutó maszkmennyiség is.”

Kiemelte: csak az önkormányzat eddig 40 millió forintot költött védőeszközökre, ha ehhez hozzávesszük az SZTK, a vagyonkezelő és a Vagyonőr Kft. hasonló beruházásait, akkor összeg már a 100 millió forinthoz közelít.

Azokra a kifogásokra, melyek azt kérték számon az önkormányzaton, hogy miért csak háztartásonként egy darab maszkot juttatott el az újpestiekhez, Déri úgy reagált:

„Ez pontosan eggyel több, mint amennyit a kormány biztosított a lakosság számára.”

Világossá tette: egy bizonyos összeghatár fölött közbeszerzést kell kiírni a védőeszközök beszerzésére, ami hosszú hetekkel elnyújthatja azok megérkezését, az önkormányzatnak viszont azonnal reagálnia kell a helyzetre.

„Ha jó áron hozzá tudunk jutni egyes védőeszközökhöz, akkor abban a pillanatban cselekednünk kell, mert ezeket más önkormányzatoknak is felajánlják, és az viszi el, aki hamarabb lecsap rá”

– jellemezte a helyzetet Déri Tibor.

Hozzátette: a kormányzati segítség kimerült abban, hogy 36 háziorvosnak 3600 darab sebészeti maszkot biztosított a kormányhivatal, amit a kerületek szintén ki kellett egészítenie, hogy minden szakembernek jusson kellő mennyiség. Ezen kívül egy politikai párt 50 darab, az R-Plast KFT. nevű újpesti cég pedig 80 darab arcvédő plexit ajánlott föl az egészségügyi és szociális dolgozók, illetve az SZTK-ban dolgozók és a háziorvosok számára.

Külön kitért az érettségi vizsgákra is, melyek lebonyolítása nagyjából 1500-2000 diákot és tanárt érint Újpesten. Elmondta: az önkormányzat elítéli a kormány felelőtlen döntését, hogy épp a járvány várható tetőzésekor, május 4-én rendezi meg a procedúrát, így a kabinet helyett ők kénytelenek megvédeni a tanulókat és az oktatókat, akik közül mindenki FFP2-es védőmaszkot és gumikesztyűt fog kapni a nagyobb védettség érdekében.

Az önkormányzati, vagyonkezelői bérleményekben működő vállalkozások és piaci alapon kiadott lakások bérleti díjának részleges elengedése vagy fizetési halasztása kapcsán Déri elmondta, hogy eddig 30-35 kérvényt bíráltak el pozitívan. Szerinte ez, illetve, hogy napi 10-15 beadvány érkezik, azt mutatja, hogy a procedúra, a kritikák ellenére nem túl bürokratikus, az információszolgáltatási feltételek könnyen és gyorsan teljesíthetőek, a rendszer pedig átlátható. Hozzátette: a kedvezmények mértéke egyedi elbírálás alapján dől el, és elég változatosan oszlik meg – van, aki 20, van, aki 90 százalékos kedvezményt kap.

A polgármester szerint, mivel nemzetgazdasági válság van, nem az önkormányzatok, hanem a kormány feladata lenne az érdemi segítségnyújtás. Ezért is volt számukra pozitív meglepetés és jól eső elismerés a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara levele, amelyben gratuláltak az önkormányzatnak a gazdaságvédelmi intézkedésekhez.

A polgármester arra is kitért, hogy a kormány megszorításai miatt már elutalták az első féléves gépjárműadó összegét – 122 millió forintot – az államkincstárnak; a következő, ugyanekkora részt majd szeptember 15. után kell befizetni. Déri elmondta, hogy az iparűzési és idegenforgalmi adó kiesése is érzékenyen érinti újpestet. Utóbbiból 80 millió forintra számítottak összesen, az első negyedévben 22 millió be is érkezett, ami a kasszában marad ugyan, de a március után képződött bevételt már az állam teszi zsebre.

„Ez azért különösen fájdalmas, mert az önkormányzat ezekből a bevételekből finanszírozza a kötelezőn túl vállalt feladatait, ez az a mozgástér, amit folyamatosan nyirbál a kormány, szűkítve ezzel az újpestieknek adott támogatás és a kerület fejlesztésének lehetőségeit”

– fűzte hozzá a polgármester, aki megemlítette, hogy a budapesti büdzsé kényszerű újragondolása sem fog kedvezni a kerületnek.

A kormány ráadásul a betegellátásba is embertelen módon avatkozott bele Déri szerint, amikor a Károlyi kórház igazgatójával végrehajtatták a végstádiumú rákban szenvedő vagy súlyos krónikus betegek hazaküldését, ami ellen az önkormányzat hiába emelte föl a szavát. Ez csak még nagyobb terheket rótt a családokra, akik egyébként nem kevés pénzt fizettek azért, hogy szeretteiket az intézményben ápolják.

A piac módosított vásárlói idősávjaival kapcsolatban Déri Tibor hangsúlyozta, hogy azokat a lakosság és a piacon árusítók igényeinek megfelelően alakították át úgy, hogy a 65 év felettiek ezentúl 7:30 és 9 óra között, a fiatalabb korosztály pedig a nap többi részében intézhesse a bevásárlást.

„A visszajelzések alapján az eredetileg kijelölt idősávban akár be is zárhatott volna a piac, olyan kevesen vásároltak”

– mondta a polgármester, aki szerint a 65 év alattiak az új megoldással akkor vásárolhatnak a piacon, amikor máshonnan ki vannak tiltva, az idősek pedig nyernek plusz másfél órát, amikor az üzletekbe is el tudnak menni. Ezzel ráadásul a szombat reggel 9 előtti káoszt és tömeget is ki tudják védeni, ami hatványozottan növelte a fertőzésveszélyt. Ezzel együtt azt kérte a 65 év felettiektől, hogy inkább maradjanak otthon, a bevásárlásban pedig kérjenek segítséget akár rokonoktól, akár az önkormányzattól.

A lakossági visszajelzésekről szólva Déri Tibor elmondta: a rengeteg köszönőlevél és az önkormányzati alkalmazottak és az önkéntesek tapasztalatai alapján a kerület lakói elégedettek az önkormányzat eddigi munkájával és intézkedésivel.

, , ,