, , , ,
  •  
  •  
  •  

Újpest díszpolgárává avatták Szűts Istvánt a város születésnapján. Az egyik legnépszerűbb zeneszerző, a Kormorán együttes billentyűse, városunk kulturális szervezője azt mondja, a díj élete egyik legfontosabb mérföldköve. Pedig se szeri, se száma kitüntetéseinek.

Mi a közös Szulák Andreában, Deák Bill Gyulában, Gesztesi Károlyban, Pécsi Ildikóban, Papadimitriu Athinában, Takáts Tamásban, Pintér Tiborban, Janicsák Istvánban, Gregor Bernadettben és Csonka Piciben? Maga Szűts István, aki a fenti jeles művészek zeneszerzője, művésztársa és billentyűse. Szinte nincs is olyan magyar alkotó, aki ne zenélt már volna együtt a zongoristával, hiszen Szűts István megkerülhetetlen alkotója az itthoni színpadi világnak. S ki ne ismerné Újpesten a „szűtspistit”, jellegzetes teleszájú mosolyát, egyedi megjelenését, kisugárzását és utánozhatatlan muzsikáját? Aki bár dzsesszzenész szeretett volna lenni, már 38 éve a Kormorán, a legelső etno-folk-rockzenét játszó magyar együttes meghatározó tagja.

Szűts István (Fotó: Várai Mihály / Újpest Média)

Újpesten is jelentőset alkotott, helyi stúdiójában legendás lemezek tömkelege készült, kultúrszervezőként pedig évtizedek óta dolgozik a város minőségi zenei életéért. Nyitott könyv a története: a nagybátonyi születésű férfit szigorú édesapja hegedűművésznek szánta, de közbelépett a sors: a konzervatóriumba kerülvén a klasszikus zenéről a könnyűzene, a dzsessz felé fordult érdeklődése. Szinte véletlen műve az, hogy a Kormoránba került, s 1988 óta tart a szerelme. Ugyanilyen hűséges városához, Újpesthez is: a 62 éves zenész fiatalemberként megszámlálhatatlanul sok, bevallása szerint harminc valahány albérletet fogyasztott el, majd a Víztoronynál kötött ki. S ha már itt volt, hangstúdiót is felépített, egy pusztulásra ítélt étterem területén.

„Ezer szállal kötődöm Újpesthez. Bár vidéken születtem, később tudtam meg, a Clarisseumban ismerkedett össze édesapám és édesanyám. Később az Újpest-Clarisseumi Szent István Király plébánián házasodtak össze, engem is itt kereszteltek meg. Visszahozott a sors.”

S hogy miként fogadta a díszpolgári címet?

„Rengetegszer van dolgom a Városházán, a munkám végett. Így volt egy júniusi napon is, amikor hangosítási feladatot beszéltem meg a polgármesteri hivatalban. Félrehívtak: ha már itt vagyok, alá kellene írnom néhány dokumentumot. Kisvártatva leesett, miről van szó. Máig képtelen vagyok szavakban visszaadni ezt az érzést. Bár senki se lehet próféta a saját hazájában, nekem kicsit mégis sikerült. Azért jelent számomra mindennél többet ez az elismerés, mert ez valóban nekem, a személyiségemnek szól, és nem a zenekarnak.”

Tudták, hogy díszpolgárunk még rockoperát is írt szeretett városá­ról? Ugyanis ő szerezte a zenéjét a Koltay Gergely által írt Honfoglalásnak, s amikor Újpesten is bemutatták a rockoperát, kibővítették a sztorit, egészen pontosan a Megyer bejövetelével.

„Előzetesen Szöllősy Marianne helytörténésszel sokat beszélgettünk arról, hogy a Megyer törzs itt kelt át a Dunán, és a mai Újpest területén telepedett le.”

Szűts István (Fotó: Várai Mihály / Újpest Média)

A Megyer bejövetelével kibővített történelmi rockoperát 2013-ban mutatták be a Városnapokon, Pintér Tibor főszereplésével, a Bem Táncegyüttes közreműködésével. Szűts István most sem pihen: a helyi kulturális szervezői feladatok mellett „horror-rock színdarabot” írt a Békéscsabai Jókai Színháznak: a Drakula című musical szerelmi szemszögből mutatja be a szövevényes román-magyar viszonyt, szep­tember 16-án tartják a díszbemutatóját. Decemberben pedig régi alkotótársával, Pintér Tiborral együtt új Petőfi-rockoperát mutatnak be, amely népzenei elemekkel is ötvözi a költő-forradalmár verseit.

És természetesen a Kormorán-koncertek véget nem érő sorozata, hiszen együttese töretlen népszerűségnek örvend, határon innen és túl rengeteg fellépése van a Kárpát-medence népzenéjének motívumait modern rockzenével ötvöző zenekarnak. A muzsikus maga is ősi vonzalmat érez a magyar népzene, a penta­ton dallamok iránt.

Szűts István (Fotó: Várai Mihály / Újpest Média)

„Hatalmas szerencsémre abszolút hallásom van. Azonnal le tudtam kottázni azokat a dallamokat, amiket gyerekkoromban énekeltek nekem a nógrádi öregek. Erdélyben sokszor családoknál kapunk szállást, az összes dallamot leírom, amit hallok. Hiszen ebből élek!”

Mondani se kell, hogy Szűts István már egybeforrt imádott városával:

„Újpestről senki se akar elmenni. Van saját hentesem, piaci kofám, legszívesebben a Csülök Étterembe járok, és – hála Istennek – rengeteg barátom él itt! Évtizedek óta rabul ejtett ez a klasszikus újpesti, kisváros a nagyvárosban érzés. Mi itt figyelünk egymásra!”

S magánemberként mivel foglalatoskodik jelenleg Újpest frissen megválasztott díszpolgára?

Szűts István (Fotó: Várai Mihály / Újpest Média)

„Hatalmas költözésben vagyunk, miután eladtuk a nagy házat, egy kisebbet vettünk, a Julianus barát utcában. Csendes, virágos zöldövezetben élünk, távol a nagyváros zajától, és itt reggelente madárcsicsergésre ébredek.”