Minden, amit az adventről tudni érdemes: az első gyertya – a hit fénye felragyog

, , ,
  •  
  •  
  •  

Az adventi gyertyák meggyújtása világszerte az egyik legnépszerűbb decemberi, ünnepi hagyománynak számít. A gyertyákat a karácsonyt megelőző négy vasárnapon gyújtják meg sorban egyesével; az utolsó vasárnap mind a négy gyertya ég egyszerre, ünnepi fénnyel árasztva el otthonainkat. De mit jelent pontosan az advent, mit szimbolizálnak a gyertyák (miért fontos például a színük) és hogyan terjedt el ez a szokás?

Az advent jelentése eljövetel, a szó a latin „adventus Domini”, vagyis az „Úr eljövetele” kifejezésből származik. A keresztény hagyomány szerint az advent a karácsony első napját (december 25.) megelőző negyedik vasárnaptól karácsony napjáig tart, vagyis az első vasárnapnak mindig november 27. és december 3. közé kell esnie, advent utolsó napja pedig december 24. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával veszi kezdetét és január 6-ig, vagyis vízkeresztig tart. Az advent a kereszténységben a Krisztus eljövetelére valóvárakozás és lelki felkészülés időszaka.

Manapság az adventi koszorú sokszor már csak elnevezésben, mint sem kinézetben nevezhető koszorúnak. Egyre népszerűbb a hosszúkás tálra egymás mellé helyezett négy gyertya, akár a lakás színeihez illően megkomponálva, de gyakran készítenek csillag vagy négyzet alakú kompozíciókat is. A formáknak igazából csak a képzelet szab határt, és a korabeli puritán, egyszerű díszek helyét átvették a kötött anyagok, gyöngyök, termések, tollak, állatfigurák és még elképzelni sem tudjuk mennyi minden más.

A skandináv országokban a számmal megjelölt gyertyák a legelterjedtebbek. A hangsúlyt nem a gyertyára vagy a koszorúra helyezik, hanem a számokra. A legegyszerűbb fehér gyertyát igyekeznek minél ötletesebb és egyedibb számokkal díszíteni és ezáltal megjelölni, hogy melyik vasárnap melyik gyertya lesz a soron következő, amit meg kell gyújtani.

Az adventi koszorún elhelyezett gyertyák fénye azonban nem csak az ünnep közeledtét hirdeti, hanem mélyebb üzenetet is hordoz. Minden gyertya egy-egy fontos fogalmat szimbolizál: hit, remény, öröm és szeretet. Az egyre növekvő fény arra emlékeztet bennünket, hogy a sötétség nem tart örökké, és a világosság mindig utat talál hozzánk.

A gyertyagyújtás hagyománya mind a keresztény közösségekben, mind a világi szférában népszerű, és az ünnepi időszak egyik legmeghittebb része. Négy héten át, vasárnapról vasárnapra, egyre közelebb kerülünk a karácsony szent üzenetéhez. A protestáns és anglikán vallásban a gyertyák színei piros és fehér, sőt, sok esetben még egy ötödik gyertyát is állítanak a koszorú közepébe. Ezt Krisztus-gyertyának hívják, és csak szenteste gyújtják meg.

Mit jelent az első gyertya?

Advent első vasárnapján meggyújtjuk az első gyertyát, amely a hitet jelképezi. Ez a gyertya a reményteljes várakozás kezdete, amikor megnyitjuk szívünket az ünnep fénye és öröme előtt. Gyakran a próféták gyertyája, amely az Ószövetség próféciáira és a Messiás eljövetelére való várakozást jelképezi. Hagyományosan lila színű, amely a bűnbánatot és az elmélyülést szimbolizálja. A hit gyertyája arra emlékeztet minket, hogy Jézus eljövetele közelebb hozza az isteni szeretetet mindennapjainkba. Ez a nap lehetőséget ad arra, hogy lelkileg ráhangolódjunk a karácsony üzenetére, és megosszuk ezt a melegséget szeretteinkkel.

Újpesten is meggyulladnak advent gyertyái

A hagyományoknak megfelelően Újpest főterén, a Szent István téren is meggyulladnak vasárnaponként az adventi gyertyák. December 1-én, 8-án, 15-én és 22-én az újpesti adventi vásár részeként a sötétség leszálltát követően, 17.30-kor gyújtják meg ünnepélyesen a karácsonyi várakozás lángját.

ÚN