Brókerbotrány, hajlított büdzsé, zöldítés – ülésezett a képviselő-testület

, , , ,
  •  
  •  
  •  

A képviselő-testület csütörtöki ülésén többek közt döntöttek az „újpesti brókerbotrányt” kivizsgáló bizottság létrehozásáról, a költségvetés módosításáról, a kerületi klímastratégiáról,  és a káposztásmegyeri zöldfelületek védelméről, valamint bemutatkozott Újpest új rendőrkapitánya is.

Az önkormányzat szerdán adott ki közleményt arról, hogy a polgármester kezdeményezésére vizsgálóbizottság alakulhat „az utóbbi idők egyik legnagyobb visszaélésgyanús ügyének részletes feltárására”.

Az XLS Consulting Kft.-vel a Wintermantel Zsolt korábbi polgármester nevével fémjelzett előző vezetés 2018 januárjában kötött tanácsadási szerződést a kerület szabad pénzeszközeinek állampapírban történő befektetésére vonatkozóan.

Visszaélésre utaló jel, hogy a cégnek az ehhez szükséges, kiegészítő befektetési tevékenységre szóló engedélyét a Magyar Nemzeti Bank 2018 szeptemberében visszavonta, de a szerződés ennek ellenére egészen 2019 októberéig érvényben volt. Ezenfelül a közjegyző által kirendelt igazságügyi szakértő megállapította: olyan állampapírok hozama után is jutalékot fizetett ki az önkormányzat a magáncég számára, amely állampapírok már a szerződéskötés előtt is a kerület birtokában voltak, vagyis azokkal tranzakciót nem hajtottak végre. Az önkormányzat szerint az XLS Consulting Kft. számára összesen 133 millió forintot fizettek ki jogalap nélkül. Az összeg visszafizetésére már szeptemberben felszólították őket.

A most felállított vizsgálóbizottság létszámát az előterjesztés kilenc főben állapította meg, amelyből hatot a kerületet vezető frakciószövetség, hármat pedig a Fidesz és az Újpestért Egyesület delegált volna. A kormánypárti képviselő-csoport azonban jelezte: nem kívánnak részt venni a grémium munkájában. Nagy István frakcióvezető ezt azzal indokolta, hogy a képviselő-testületben nem befektetési szakértők ülnek, „én magam sem venném a bátorságot, hogy ilyen bonyolult pénzügyi kérdésekben ítélkezzek.”

A fideszes frakcióvezető azt szorgalmazta, hogy az önkormányzat által megrendelt igazságügyi szakértői vizsgálatot bocsássák a képviselők rendelkezésére. Nagy István leszögezte: „nem fogunk vizsgálóbizottságosdit játszani”, ha az önkormányzat bűncselekményre utaló jeleket talált, tegyenek feljelentést. Ha erre a kerület vezetése nem hajlandó, ő teszi meg – hangsúlyozta.

Déri Tibor válaszában kifejtette: az igazságügyi szakvéleményt a létrehozandó bizottság tagjai meg fogják kapni. A polgármester szerint „nem légből kapott dolgokról” van szó, hanem „egy nagyon komoly ügyről”, amelyet tüzetesen ki kell vizsgálni. Ha a bizottság megállapítja, hogy „bűncselekmény alapos gyanúja merül fel”, akkor a feljelentést megteszik.

Czinke Sára önkormányzati képviselő hozzászólásában rámutatott: „mindaddig, ameddig olyan igazságszolgáltatás van Magyarországon, amilyen, mindaddig, ameddig a fideszes visszaéléseket rendre elkenő Polt Péter a legfőbb ügyész, nekünk itt helyben kell majd eldöntenünk, kihez tudunk fordulni”.

Trippon Norbert szerint Nagy István „megkérdőjelezi a demokrácia, a népfelség elvét” azzal, hogy a képviselő-testület tagjainak kompetenciáját kétségbe vonja. „Nyilván az amerikai szenátus vizsgálóbizottságaiban sem csak szakértők ülnek”, egy ilyen testület
„a világ minden részén úgy működik, hogy, ha vitás kérdések merülnek fel, szakértők segítségét kérik.” – fogalmazott az alpolgármester, aki a fideszes frakcióvezető feljelentést szorgalmazó javaslatát „előremenekülésnek” nevezte.

Szabó Balázs arról érdeklődött a kormánypárti frakciótól, hogy az előző kerületi vezetés idején hogyan került ez a cég Újpestre, mi a háttere annak, hogy éppen őket választották ki erre a befektetési megbízásra? A fideszes képviselők nem kívántak reagálni a kérdésre.

A bizottság felállítását a képviselőtestület 15 igen 5 nem szavazat mellett elfogadta.


Új kapitány vigyáz ránk 

Az ülésen bemutatkozott Hajdú Károly József, az újpesti rendőrkapitányság szeptember elsejétől hivatalba lépő új vezetője. Az alezredes elmondta: 50 éves, két leánygyermek „büszke édesapja”. 1993 óta rendőr, 2010-ig a zuglói kapitányságon szolgált, 2007-től
a rendészeti osztályt vezette a XIV. kerületben. A BRFK-n dolgozott 2010-2012-ig, 2012-2014-ig a biztosítási osztály vezetője volt. 2014-20 között a XVI. kerületi kapitányság vezetője volt.

Az újpesti kapitányság vezetését „óriási szakmai megtiszteltetésnek” nevezte, amelyre minden erejével igyekszik rászolgálni.

Az új kapitányságvezető kinevezésével a képviselőtestület egyhangúlag egyetértett.

Valósághoz hajlított büdzsé 

Az ülésen döntöttek a kerület költségvetésének módosításáról is. Trippon Norbert gazdaságért, költségvetésért, városüzemeltetésért és projektmenedzsmentért felelős alpolgármester elmondta: ez a büdzsének immár a harmadik módosítása, ám a járványhelyzet jelentette gazdasági kihívások nyomán valószínűleg nem az utolsó.

 „Mi ugyanis nem a valóságot hajlítjuk a költségvetéshez, hanem a költségvetést hajlítjuk a valósághoz” – szögezte le. Emlékeztetett: az önkormányzat közel 50 millió forinttal támogatta a bajba jutott bérlőket, és több tízmillió forintot költött arra, hogy segítséget nyújtson a járvány idején az újpestieknek.

Az alpolgármester elmondása szerint a februári tervekhez képest mintegy 2 milliárd forint kár érte az önkormányzatot. „E károk okozásában úttörő szerepet játszott a kormány is” – jegyezte meg. Hozzátette: rendkívül szigorú és következetes gazdálkodásra lesz
szükség a költségvetés stabilitásának megőrzéséhez. „Nem kormányzati hátszéllel, hanem ellenszélben dolgozunk egy világjárvány és egy világgazdasági válság közepette” – foglalta össze Trippon Norbert a helyzetet.

A költségvetési módosítást a képviselő-testület 15 igen, 5 nem szavazat mellett támogatta.

Zöldítés 

Az ülésen döntöttek az újpesti klímastratégia elfogadásáról. Perneczky László a Klíma-és Környezetvédelmi Bizottság elnöke elmondta: a dokumentum a lakossággal és szakértőkkel folytatott konzultáció nyomán állt össze. Hangsúlyozta, hogy komoly társadalmi részvétel
mellett zajlott az egyeztetés, és megköszönte mindazoknak, akik munkájukkal, észrevételeikkel segítették a stratégia megalkotását.

Az ülésen döntöttek a káposztásmegyeri lakótelep Kerületi Építési Szabályzatának (KÉSZ) módosításáról is. Nagy István hiányolta a tervezetből a „víziót”, a településfejlesztés irányait. Trippon Norbert válaszában hangsúlyozta: a „beépítés-és betonpárti” Fidesszel ellentétben az önkormányzat a zöldítést tűzi ki célul. Ennek jegyében a beépíthetőséget jelentősen lecsökkentették. Több olyan terület, amelyeken, ha az előző vezetés marad, „kíméletlenül kiirtották volna a fákat”, építési telek helyett közparki védettsége  kapnak – mutatott rá az alpolgármester.

A képviselő-testület megtárgyalta a fővárosi kormányhivatalnak az Újpest Plusz Megbecsülés programot szabályozó rendelet kapcsán megfogalmazott törvényességi felhívását is.

Nagy István a kormányhivatal beavatkozását „segítségnek” nevezte, hozzátéve: a Fidesznek is inkább köszönet járna, amiért a kerület vezetésének figyelmét felhívta a rendelet szabálytalanságaira.

Szabó Gábor, a Pénzügyi és Költségvetési Bizottság elnöke hozzászólásában értetlenségét fejezte ki, „mi a baja az újpesti Fidesznek a nyugdíjasoknak adott utalványokkal?” „A kormány az elmúlt években elinflálta a nyugdíjakat, mi ezen próbálunk segíteni. Nem olyan megalázó módon, ahogyan az előző vezetés, akik szégyenszemre 10 kiló krumplit, egy kiló cukrot, meg száraztésztát adtak az idős embereknek” – tette hozzá.

Kanász-Nagy Máté népjóléti alpolgármester szerint „bele lehet kapaszkodni a paragrafusokba”, de a lényeg, hogy 18 ezer idős újpesti ember örült ezeknek az utalványoknak. Emlékeztetett rá: az előző testületi ülésen a Fidesz-frakció támogatta a módosított rendeletet.

Nagy István válaszában elmondta: a szakmai kifogásokat akkor is jelezték, a támogatás „politikai állásfoglalás” volt, hogy ne vádolhassák őket azzal, hogy az utalványokat támadják.

A Fidesz-frakció kezdeményezte, hogy egy szerintük gyanús szerződés kivizsgálására is álljon fel egy vizsgálóbizottság, ám ezt a képviselő-testület nem támogatta.