Czigler László: ez volt az utóbbi évek legkevésbé problémás lomtalanítása Újpesten

, , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Véget ért a 2020-as lomtalanítási szezon Újpesten, ezzel kapcsolatban Czigler László várostervezésért, közbiztonságért és rendészetért felelős alpolgármester a közösségi médiában vont mérleget az eredményekről.

Bejegyzésében Czigler a következő adatokról számolt be:

A rendőrség idén

  • 3 főt tartóztatott le körözés miatt, illetve tettenérés következtében;
  • 67 embert állítottak elő különböző bűncselekmények gyanújával;
  • 3 alkalommal tettek szabálysértési feljelentést; illetve
  • két darab 30 ezer forintos helyszíni bírságot szabtak ki.

Az Önkormányzati Rendészet munkatársai

  • 5 darab közigazgatási eljárást kezdeményeztek;
  • két alkalommal helyeztek kerékbilincset szabálytalankodók gépjárműveire;
  • 12 szabálysértési eljárást kezdeményeztek és
  • 107 alkalommal szabtak ki közigazgatási bírságot, összesen 2 millió 730 ezer forint értékben.

A rendészek ezen felül 44 helyszínről távolítottak el illegálisan kihelyezett, gazdátlan „hirdetőeszközöket”„Lomis” és „Fogva” feliratú táblákat –, és tucatnyi esetben segédkeztek a lomtalanítási körzetekben szabálytalanul kihelyezett veszélyes hulladékoknak a megfelelő gyűjtőpontra való elszállításában, ezzel is támogatva a Fővárosi Közterület Fenntartó Zrt. (FKF) munkáját.

„A rendőrségi, közterület-felügyeleti, rendészeti és a lakossági visszajelzések alapján jóval problémamentesebb lomtalanításon vagyunk túl, mint azt eddig megszokhattuk”

– árulta el érdeklődésünkre Czigler László, hozzátéve, hogy gyaníthatóan a járványhelyzetnek is szerepe lehetett abban, hogy kevesebb problémás elemet vonzott a lomtalanítás, illetve a lakosság is jóval fegyelmezettebben tartotta be a szabályokat:

„Jellemzően nem készítették ki napokkal előbb a lomot, a többség a meghatározott idősávban pakolt ki, ennek köszönhetően jóval kevesebb volt a konfliktus, mint korábban.”

Czigler László

Az alpolgármester szerint ennek is köszönhető, hogy a rendészek és a rendőrök gördülékenyebben tudták végezni a munkájukat és hatékonyan fel tudtak lépni a hulladékhalmoknál ücsörgő, illetve a tábláikat kihelyező lomisokkal szemben. Hangsúlyozta, hogy a kihelyezett hulladék válogatása törvénybe ütköző, annak eltulajdonítása pedig lopás, és értékhatártól függően szabálysértésnek vagy bűncselekménynek minősül.

Hangsúlyos problémaként említette azokat az eseteket, amikor a kerületen kívülről érkezők próbáltak meg illegális módon, a helyi lomtalanítást kihasználva megszabadulni a veszélyes hulladékot is tartalmazó szemetüktől. Ezek sikeres megakadályozásáról EBBEN A CIKKÜNKBEN számoltunk be.

Külön megköszönte az újpestieknek, hogy sokan segítették a rend fenntartását lakossági bejelentéseikkel, így a hangoskodó, a lakókkal vagy egymással veszekedő vagy különféle tárgyakat szétverő lomisokat gyorsan le tudták kapcsolni.

Czigler külön kitért arra, hogy a pozitív eredmények az Önkormányzati Rendészet és a többi hivatalos szerv példaértékű együttműködésének is köszönhetők. Arra is emlékeztetett, hogy a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság munkatársai is folyamatosan segítették a munkát: nappal négy, éjszaka pedig két fő segített tőlük a járőrözésben.

Az alpolgármester azt is elmondta, hogy a bírságok befizetésére 30 napja van a szabálytalankodóknak:

„Jellemzően ezeknek a 60 százalékát szokták befizetni, de különösen a mostani, megszorításokkal terhelt időszakban bármekkora összeg jól jön a kerület költségvetésének. Ez ráadásul nem úgynevezett felcímkézett forrás, bármire elköltheti majd az önkormányzat.”

Czigler László nagyon bízik benne, hogy a jövőben az önkormányzat és a hatóságok még ennél is hatékonyabban tudják lebonyolítani a lomtalanításokat. Ennek érdekében szorosabb együttműködésre lesz szükség az FKF-fel, illetve már körvonalazódik egy olyan koncepció, amivel a lomisokat egyszer és mindenkorra kiiktathatnák az egyenletből, ehhez viszont a főváros segítségére is szükség lesz.