Idén is megrendezték a Kulturális Örökség Napjait, amikor mi is bejárhattuk Újpest jelentős épületeit. Megnézhettük a Városházát, egyes templomokat, a Rácz Gyöngyi Közösségi Központot, valamint a Könyves Kálmán Gimnázium épületét. Eláruljuk: a szakemberek mindenkinek tudtak újat mondani.
A templomtúra során jó kezekben volt a vezetés, hiszen Iványi János Podmaniczky- és Újpestért díjas építőmérnök mutatta be a szakrális épületeket.
Igazi turistaidő fogadta a séta mind a hatvan résztvevőjét, vasárnap kora délután: bár össze kellett magunkon húzni a kabátot, de verőfényes napsütésben tölthettük el egymással és szakavatott vezetőnkkel, Újpest díszpolgárával, Iványi János városvédővel. Akitől megtudhattuk, hogy immár 2014 óta tart vezetéseket és sétákat Újpesten.
A nulladik állomás a Szent István téren volt, ahol az Anyai fájdalom című Trianon-szobrot ismerhették meg a sétálók, majd vezetőnk megmutatta a közelben álló gróf Károlyi István szobrát is, amit 1997-ben avattak fel. Sétánk legelső színhelye az Újpest Belsővárosi Református Templom volt, amit Bazsó Gábor református presbiter mutatott be.
A református gyülekezetet Újpesten 1873-ban alapították meg, s jövőre lesz 150 éves. Ugyanebben az évben került Újpestre, akkor még tanítóként Mády Lajos, a gyülekezet későbbi első lelkipásztora.
Hamarosan országos gyűjtés indult, hogy templom épülhessen. Végül rekordgyorsasággal építették meg a templomot, az épületet 1878 szeptemberében szentelték fel. A templomlátogatás végén megszólalt az orgona is, amelyről Bach Korálelőjátékát hallhatták a résztvevők.
Az Újpesti Egek Királynéja Római Katolikus Főplébánia volt a séta második állomása, itt Iványi János mesélt a templom kalandos történetéről. A korabeli katolikus közösség 1874-ben akkora templomot akart felépíttetni, ami akkoriban még nem volt az országban.
Egészen pontosan volt egy: a gyöngyösi Szent Bertalan Főplébánia. Ezt szerették volna felülmúlni a hívek, amelyhez a Károlyiak „házi építészét”, Ybl Miklóst kérték fel. Az építészmester el is készítette terveit, azonban a kivitelezést már nem tudták kifizetni.
Pedig időközben pénzügyminiszteri engedéllyel sorsjátékot rendeztek a templom javára, egy korabeli „lottószelvény” ma látható a templom falán. A költségekhez gróf Károlyi István is hozzájárult: végül gróf Károlyi Sándor fejezte be édesapja művét: saját költségén elkészíttette a templomot, amit 1881. november 27-én szenteltek fel.
A templomséta legutolsó állomása az Újpesti Nagyzsinagóga épülete volt. Közismert a zsidó vallású polgárok meghatározó szerepe a város alapításában. Újpest legelső bírája az a Lőwy Izsák volt, aki 1838-ban a 13 családból megalakult zsidó hitközség vezetője lett. A neológ zsinagógát – hiszen egyebek mellett orgona is működhet benne – a Dohány utcai zsinagóga mintájára építette Breiner Adolf 1885-ben.
A zsinagógát 1909-ben Baumhorn Lipót tervei alapján kibővítették. Akkoriban az ezer fő befogadására alkalmas zsinagóga volt Újpesten a legnagyobb közösségi tér. 1944-ben az egész épület megsérült, amikor megtámadták, kifosztották és felgyújtották. Érdekesség, hogy a zsinagóga tóratekercsét Csik József apátplébános mentette meg a pusztulástól. Az Újpesti Nagyzsinagóga épületének kicsinyített makettje megtalálható az izraeli Cfát városban működő magyar zsidó múzeumban.
Feltárultak a városháza titkai
Szeptember 18-án, az első, igazán harapós őszi hideg ellenére nagy sürgés-forgásra lehetett figyelmes az, aki a városháza környékén járt. Szöllősy Marianne vezetése mellett izgatott emberek több tíz fős csoportjai csodálták az épületet az esőre álló időben, kívül is, belül is.
A mára hagyománynak számító bejárás városházi állomásán a résztvevők testközelből ismerkedhettek meg a Böhm Henrik és Hegedűs Ármin tervei nyomán 1900 augusztusában, eredetileg községházának készült városháza történetével. Anélkül, hogy elvennénk a helytörténészek kenyerét, el kell áruljuk, hogy a vezetés során még a város története iránt érdeklődők is hallhatnak újdonságokat.
A részletes előadás Újpest történetének kezdeteitől mutatta be az épületen és az annak díszítőelemeiben megjelenő szimbolika jelentőségét, és a helyi ipar korszakokon átívelő diadalát.
A hallgatóság láthatóan átérezte, mekkora jelentősége van annak, hogy ez a tekintélyes épület – olyan páratlan értékeivel, mint a díszterem fából készült, eredeti berendezése, hatalmas öntöttvas csillárjai, a lépcsőházat díszítő, süttői mészkőből készült szecessziós korlátok, vagy a míves kandeláberek – szinte változatlan formában vészelhették át a történelem viharait.
„Általában 40-50 fős csoportok jelentkeznek egy-egy turnusba, egy nap pedig négy alkalommal vezetjük körbe az érdeklődőket”
– árulta el Szöllősy Marianne, aki szerint a mostani volt az eddigi legsikeresebb rendezvény, hiszen a csoportok idei létszáma 60 és 70 fő körül mozgott.
Az is figyelemreméltó, hogy mennyi helyről érkeztek a kíváncsiskodók:
„A többség a fővárosból jött, de volt, aki egészen Békéscsabáról utazott idáig”
– mondta el a helytörténeti gyűjtemény vezetője.
A Könyves gimnáziumot és a Rácz Gyöngyi Közösségi Központot is bemutatták Kovács Csaba tanár úr igen informatív, szórakoztató vezetésével járhatták körbe az érdeklődők Újpest legelső gimnáziuma, a Könyves Kálmán Gimnázium folyosóit, osztálytermeit, ismerkedhettek különlegességeivel.
Ugyancsak megnézhették az érdeklődők az Újpesti Cigány Helytörténeti Gyűjteményt, Magyarország első cigány helytörténeti gyűjteményét és könyvtárát, Molnár István Gábor és Landauer Attila kalauzolásában.
BJ–TT