A szakemberek azt tanácsolják, lázzal, köhögéssel senki ne induljon az SZTK-ba, hanem elsőként a háziorvosának jelezze, ha lehet, telefonon ezeket a tüneteket. Az orvos ilyenkor kikérdezi a beteget arról, hogy milyen környezetből jött, mennyi a láza, fullad-e, köhög-e, azaz vannak-e koronavírus-fertőzésre utaló jelek. Ha igen, a lakásáról a megfelelő intézetbe utalják a beteget – mondta el az Újpest Médiának dr. Dénes Csaba, káposztásmegyeri háziorvos. Ha a jelentkezőnek „csak” magas láza van, köhög, fáj a torka, még nem jelenti azt, hogy koronavírus-fertőzött, így bejöhet a rendelőbe, és ha kell, soron kívül is megvizsgálják, hogy ne fertőzze a többi beteget – tette hozzá a szakember.
A háziorvosi rendelőkben is nagyon fontos, hogy a várókban minél kisebb legyen a zsúfoltság. Ebben a mostani helyzetben különösen sokat segíthet az online bejelentkezés, időpontfoglalás lehetősége, ez Dénes doktor úrnál már a második éve tökéletesen működik. És van még valami, ami alaposan csökkentheti a betegforgalmat. Ez pedig az úgynevezett elektronikus recept, azaz e-recept lehetősége. Bizonyos, általában rendszeresen szedett patikaszerekhez ugyanis úgy is hozzájuthatunk, hogy nem kell bemenni a receptért a rendelőbe, elég, ha jelezzük a háziorvosunknak, hogy elfogyott, és már át is vehetjük azt a patikában.
Ráadásul március 13-án, péntektől egyszerűsödött is ezeknek a bizonyos e-recepteknek a kiváltása. Mostantól ugyanis bárki elmehet hozzátartozója, barátja, ismerőse gyógyszeréért a patikába, nem kell hozzá sem felírási igazolás, sem meghatalmazás, elég, ha tudja a beteg TAJ-számát, és igazolja saját személyazonosságát. A patikák rögzítik az adatait, és kiadják neki a receptre felírt gyógyszereket. A legegyszerűbb azonban még mindig megelőzni a betegséget – figyelmeztetett Dénes doktor úr. Ehhez pedig – és ezt nem lehet elégszer mondani – be kell tartani az alapvető higiénés szabályokat: mossunk gyakran kezet, kerüljük a tömegrendezvényeket, és ha tehetjük, inkább maradjunk otthon.