Olyan gyorsan elrepült ez a nyár is, hogy alig lehet felocsúdni belőle. Ideális esetben zökkenőmentesen kezdődik az iskolaév, azonban előfordulhatnak kisebb-nagyobb „fennforgások”, az ősz közeledtét mind a gyerek, mind a szülő megérzi. Mit tegyünk, hogy testileg és lelkileg is felkészüljön a család a szeptemberre? Erre keressük a válaszokat!
Hatalmas a különbség, hogy most kezdi-e a gyerek az iskolát vagy már ismerős az adott intézményben. Mindez igaz a kiselsősökre és a hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumot megkezdőkre. Az iskolakezdők számára ugyanis nagyon komoly a váltás – fejtette ki Szél Dávid tanácsadó szakpszichológus kérdésünkre. Az Apapara népszerű blog szerzője arra is rámutatott, Magyarországon szinte irreálisan hosszúak a nyári szünetek, gyakorlatilag újra kell kezdeni az oktatást, nem egy esetben nehéz felvenni a fonalat.
„Megoszlanak a vélemények a pedagógusok között is, hogy szükséges-e tanulni a szünetben. Sokan ellenzik, ehhez képest rengeteg tanár dolgozattal nyit szeptemberben. Én nem pártolom a tanulást a szünetben, de ettől függetlenül meg kell tartani a gyerek érdeklődését. Olvasson, lásson világot, lehetőség szerint kulturálódjon!”
Szél Dávid szerint éppen elég augusztus utolsó hetében elkezdeni foglalkozni az iskolával. Lehetőség szerint együtt vegyük meg a tanszereket, rendezzük a gyerekkel együtt a szobát.
„Augusztus végén kommunikáljunk a gyerekkel az iskoláról! Várja-e, s ha nem, miért nem. Az is jelentéssel bír, ha egyáltalán nem hozza szóba a sulit. Ekkor kérdezzünk rá, mi a hozzáállása az új tanévhez. Nem gond, ha nem várja az iskolát, valószínűleg élvezi a nyarat. Más kérdés, ha fél a tanévkezdéstől. Egyetlen szülő se augusztus végén csöppen bele a gyerek életébe, tudnunk kell róla, mi a gondja az iskolával. Leginkább új tanártól, az osztálytársak szekálásától vagy új feladattól, tantárgytól szoktak tartani. Mindenképpen beszélgessünk a gyerekkel erről, biztosítsuk a támogatásunkról.”
A pszichológus szerint, ha komolyan szorong a gyerek, nem tud elaludni vagy kisebb korban újra bepisil, érdemes lehet szakember felkeresésén gondolkodni. Első körben forduljunk iskolapszichológushoz, nevelési tanácsadóhoz.
Egészség és harmónia
„Nem pártolom az extra vitaminfogyasztást a gyerekeknél se, a változatos vegyes táplálkozás során valamennyi vitaminnak és nyomelemnek be kell kerülnie a gyermeki szervezetbe”
– fejtette ki dr. Bedők Mária újpesti gyerekgyógyász, aki szerint a szülői szeretet és a törődés nyújtja a legkomolyabb lelki és testi muníciót a gyerek számára.
„A támogató család erősíti a gyerek immunrendszerét és csökkenti a stresszt. Ez felbecsülhetetlen”
– tanácsolja a doktornő. Dr. Bedők Mária felhívta rá a figyelmet, hogy augusztus utolsó napjaiban már korán fektessük le a gyereket.
„7-8 körül fürdés, utána pedig ágynyugalom, lelassulás. Ilyenkor már lehetőség szerint ne tévézzen, ne kütyüzzön. Ne feküdjön le degeszre tömött pocakkal!”
Az alvásigény, ahogy a felnőtteknél a gyerekeknél is egyénileg változó, de lehetőség szerint törekedned kell arra, hogy legalább 9-10 órát aludjon. A gyerekgyógyász arra is felhívja a figyelmet, hogy a nyári szünet végén és szeptember elején se induljon el reggeli nélkül a gyerek.
„Tömegesen híznak el a magyarok, már gyerekkorban is. A változatos és egészséges reggeli az egyik legjobb ellenszere az elhízásnak”
– mutatott rá a doktornő.
Online játék csakis szülői kontrollal!
Általánossá vált a jelenség, hogy „számítógépfüggővé” váltak a gyerekek, különösen a nyári szünetben kontrolvesztetten játszanak az online térben. A szülő pedig sokszor tehetetlen, nem tudja, hogyan szabhatna keretet az online játékoknak és a kütyüzésnek. Villányi Gergő digitális pszichológus, a téma szakértője ad néhány tanácsot. A digitális pszichológia szakembere gyakorlati tanácsokat is ad. 10 éves kor körül egyre gyakoribb, hogy a kortárs közegben is együtt játszik a gyerek online, tehát szocializációs platform is amellett, hogy szórakoztató.
A hangsúly azon legyen, hogy az online és az offline programok, találkozások egyensúlyban maradjanak, az okoseszközök ne zavarják meg az offline programokat és lefekvés előtt 1 órával már ne nézzen képernyőt a gyerek. Az iskolakezdés előtt is érdemes emlékeztetni a gyerekeket, hogy hamarosan több kötelességük lesz és az iskolaidőben mások a szabályok, lehetőségek.
Szakértők szerint a heti 20 óra az ajánlott képernyőidő, de fontos megkülönböztetni a tanulás és a szórakozás képernyőidejét. Itt is segíthet egy digitális családi szerződés, amire jó sablonokat találni a neten. Az online pszichológiai tanácsadó azt javasolja, hogy adott esetben hasznos lehet szakember segítségét kérni, mert 1-2 óra beszélgetés is nagyon sokat tud segíteni és személyesebb, az adott családra, problémára szabott választ kap az aggódó szülő.