Itt az idő, dönteni kell: iskola vagy óvoda?

, , ,
  •  
  •  
  •  

Fontos döntés előtt állnak azok a szülők, akiknek gyermeke 2025 őszén válik tankötelessé. Ha ugyanis 2025. augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, de a szülő, óvónő, vagy a kicsivel foglalkozó szakember úgy látja, hogy még egy évre szüksége lenne az óvodában, itt a lehetőség ezt kérelmezni.

2020. január 1-től megváltozott a rendszer: míg korábban elég volt az óvónő és a szülő véleménye a plusz 1 év kérelmezéséhez, manapság már az Oktatási Hivatal dönt, ki maradhat, és ki nem. Annyi még a változás, hogy a szülő nem, csak az óvoda kérelmezheti a Pedagógiai Szolgálat véleményét a gyermekkel kapcsolatban- korábban ez járható út volt, ma már nem az.

Örök vita, és már régen téma, hogy az elsős iskolásoknak óriási váltás, szinte átmenet nélkül, az iskola elkezdése. A csupa játék, önfeledt szórakozást felváltják a tanórák: a kicsik hirtelen 45 percet ülnek a padban, ráadásul többször egymás után, egész héten. Korán kell kelni, hiszen az iskolából nem lehet késni, és gyakran délután 4-ig ott is tartózkodnak. Hatalmas változás ez, és mivel a gyermekek más-más tempóban fejlődnek, sokuk nehezen, vagy egyáltalán nem képes megugrani ezt a lépcsőfokot. Természetesen vannak olyanok is, akik bőven megállnák a helyüket, de szüleik pusztán óvó szeretetből kérelmezik a maradásukat, ezek a kicsik azonban legtöbbször az oviban már nagyon unatkoznak, főleg az év második felében.

A plusz egy óvodai év azonban nem ördögtől való: akinek szükséges, annak lehetőséget ad a finom motorika, a társas készségek, az önállóság, vagy bármilyen olyan készség és képesség továbbfejlesztésére, amelyekkel magabiztosabban, sikeresebben veheti majd az első osztályt. A megkapott plusz időt tanácsos is jól kihasználni: ha gyermekünk fejlesztésre szorul, kapcsoljunk turbó fokozatba, és mindent tegyünk meg, hogy felkészítsük őt az első osztályra. Mert amikor egy mosolygós gyerkőc fut majd ki az iskolából, boldogan mesélve a napi történéseket, akkor azt mondhatjuk: megérte minden egyes perc, minden energia, amit erre fordítottunk.

A kérelem beadásához csatolni kell a saját magunk által megírt kérelmet, amelyben hangsúlyozzuk, miért szeretnénk a „hosszabbítást”. Emellett, ha van, akkor mindenféle, releváns szakértői véleményt, az óvónők javaslatát is hozzá tanácsos fűzni.

Ha a feltöltött dokumentumok alapján a kérvény nem eldönthető, akkor az Oktatási Hivatal szakértői bizottsága januárban személyes találkozót rendel el a területileg illetékes pedagógiai szolgálat és a gyermek között, ahol eldöntik, valóban szüksége van-e arra az 1 évre, vagy sem.

A kérvényezés ezen a linken intézhető január 18-ig: https://ker.oh.gov.hu/

A szigorítás első éveiben nagy volt a szülők félelme, hogy jóval több elutasító választ kapnak majd, vagy esetlegesen a bizottság elé kell járulniuk, de az utóbbi években azért az látható, hogy a félelem a legtöbb esetben alaptalan volt: ha valóban okkal nyújtották be a szülők a kérvényt, akkor a legtöbb esetben meg is kapták a plusz 1 évet.

A döntés nehézségét egyébként az is adja, hogy egy gyermek bámulatos fejlődésre képes az előtte álló nyár alatt, a szülőknek azonban most, januárban kell megtippelniük, hogy azok a gyermekek, akiknél nem egyértelmű a dolog, szeptemberre vajon mennyit fognak fejlődni. Ezt pontosan megjósolni azonban szinte lehetetlen, ezért is tanácsos segítséget kérni az óvodától, esetleges felmérésekkel pontosabb képet kapni, szakértők bevonásával.

Ráadásul ehhez még időben is vagyunk, hiszen online kitölthető a kérvény, és természetesen feltölthetőek a szükséges igazolások, javaslatok is. Aki tehát eddig még nem tette, de tervben van, az lásson neki, és ne hagyja az utolsó napra, hiszen a korábban beérkező kérelmek elbírálása is hamarabb történik, azaz hamarabb tudjuk meg, mire készüljünk szeptemberben.