Jó kezekben az újpesti épített örökség

, , , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Több sikeres projekt után az újpesti önkormányzat még az eddiginél is nagyobb összeget különített el arra idei költségvetésben, hogy méltó formában helyreállítsa és megőrizze a kerület épített örökségét.

„Ez a ház 1898-ben épült, eklektikus stílusban, és az évek folyamán sajnos nagyon rossz állapotba került. Ennek ellenére helyi védettséget élvez, ami azt jelenti, hogy az önkormányzat felelősséget vállal a sorsáért”

– mondta el a Kossuth Lajos utca 70. szám alatti épület felújítása révén Szabó Balázs, a körzet független önkormányzati képviselője.

A politikus kifejtette, hogy a városvezetés 12 millió forinttal járult hozzá ahhoz, hogy megújulhasson az épület homlokzata és gangja. Szabó Balázs dicséretesnek nevezte a lakók összefogását, ami elengedhetetlen volt ahhoz a kétéves kemény munkához, amelynek eredményeként közösen örülhetnek a sikernek.

A városatya arra is emlékeztetett, hogy az idei újpesti költségvetésben minden korábbinál magasabb összeg, 30 millió forint áll rendelkezésre a kerület műemlék épületeinek homlokzatfelújítására. Külön kérte, hogy az ilyen jellegű épületekben élők forduljanak az önkormányzathoz a megóvás érdekében, mert most van erre lehetőség. Szabó Balázs arra is kitért, hogy a Kossuth Lajos utca 68. alatt álló házat is fel szeretnék újítani.

„A lakók teljesen más körülmények közé jöhetnek majd haza a munkálatok befejeztével”

– ezt már Takács László közös képviselő nyilatkozta, aki reméli, hogy a 21 lakásos épület megújulásával a kerület visszakap valamit az egykori patinás utcaképéből.

Lendületben az értékmentés

Ahogy láttuk, anyagi lehetőségekben most nincs hiány. Hogy pontosan mi is a helyzet a műemléki fronton, Czigler László várostervezésért felelős alpolgármester elmondta, hogy a IV. kerületben 16 műemlék épület, 22 fővárosi, illetve 56 helyi védettségű épület áll.

A helyi védettséget élvező műemlék épületek közül 8 százszázalékos önkormányzati tulajdonban van, 1 darab kizárólag az UV Zrt. tulajdona, vegyes önkormányzati tulajdonnak minősül 9, az UV Zrt.-nek 15-ben van tulajdoni része, 23 épület pedig magántulajdon.

Czigler László

„A védett épületek megóvásához, felújításához a városvezetés akkor tud pénzügyi támogatást biztosítani, ha az adott társasház ezt kérelmezi”

– tájékoztatott Czigler László, aki emlékeztetett arra, hogy a mostani önkormányzati ciklus során eddig négy ilyen kérelmet bíráltak el pozitívan:

  • a korábban említett Kossuth Lajos utca 70. alatti projektet (12 millió forint),
  • a József Attila utca 60. alatti (14 millió forint), valamint
  • az Árpád út 35. (2 millió forint) és
  • 54. szám (8 millió forint) alatt álló épületek esetében.

„Eddig tehát összesen 36 millió forintot költöttünk az újpesti műemlék házak rendbetételére, amellyel nemcsak a lakóknak teremtettünk komfortosabb körülményeket, hanem a kerületben élők számára is esztétikusabbá tudtuk tenni Újpest megjelenését. Lépésről-lépésre megőrizzük ennek a nagy múltú városnak a legkézzelfoghatóbb történelmi értékeit”

– fogalmazott az alpolgármester.

Az örök felkiáltójel

Hozzátette: az örökségvédelem kapcsán sosem árt emlékeztetni arra, hogy Újpest jelképe, a Víztorony szintén műemléki épület, viszont nem az önkormányzat, hanem a Fővárosi Vízművek tulajdonában van, így a felújítása is az ő hatáskörük lenne.

Czigler László szerint ugyanakkor a forráshiány miatt sajnos nem tűnik valószínűnek, hogy egyhamar sor kerülhet rá, ahogy az sem a közel­jövőben kecsegetető lehetőség, hogy önkormányzati tulajdonba kerüljön az ikonikus épület.

Utóbbi megoldás az a mintegy 200 millió forint nagyságrendű adásvétel jelentene, amelyhez pluszban hozzájárulnának a felújítási munkálatok jelentős költségei. Továbbá a későbbi hasznosításáról is gondoskodni kellene, amelyhez helyben ugyancsak nehéz volna előteremteni a kellő finanszírozást.