Láthatáron a fűtési szezon, ellenőriztessük a kéményeinket!

  •  
  •  
  •  

A néphit szerint kéményseprővel találkozni szerencsét hoz, de nem csak ezért érdemes a kora őszi időszakban felvenni a kapcsolatot a szakemberekkel. Fontos, hogy a koromdoktorok időben ellenőrizni tudják az ingatlanok kéményeit, mert, ha ezek a munkálatok elmaradnak, annak igen súlyos következményei is lehetnek, hívja fel tájékoztatójában a figyelmet a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága.

2018. január 1-je óta a jogszabályváltozások értelmében a kéményseprők nem mennek ki automatikusan a családi házakhoz, ehhez időpontot kell foglalni.

A katasztrófavédelem hangsúlyozza, hogy érdemes még a fűtési szezon beállta előtt felvenni a kapcsolatot a kéményseprőkkel, mert aki így kér időpontot, az

gyorsabb ügyintézésre és rövidebb várakozási időre számíthat az ingyenes ellenőrzés, illetve tisztítás egyeztetése során.

Ugyanakkor az, hogy kéményseprőcég, vagy a katasztrófavédelem kéményseprői végzik az ingyenes kéményseprést az lakóhelytől függ. A https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ weboldalon az ügyfélszolgálat ikonra kattintva irányítószám alapján ki lehet keresni, hogy a katasztrófavédelemnél, vagy valamelyik kéményseprőcégnél kell-e időpontot egyeztetni az ingyenes kéményellenőrzésre.

Időpontot ugyanitt lehet foglalni.

Telefonos ügyintézésre a 1818-as telefonszámon van lehetőség, ahol a telefonos menüben a 9-es, majd az 1-es nyomógombot kell megnyomni.

Fontos tudnivaló, hogy a statisztikák szerint minden hatodik lakástűz a kéményben keletkezik, ezért nem célszerű megspórolni a kémények ellenőrzését.

Ha gázzal fűtünk, akkor a kéményt kétévente, ha szilárd tüzelővel, akkor pedig évente érdemes szakemberrel megnézetni.

A társasházakban élőknek nem kell időpontot foglalniuk, oda automatikusan érkeznek a kéményseprők.

A láthatatlan gyilkos: a szén-monoxid

Legalább ilyen fontos, hogy a gázüzemű vagy vegyes tüzelésű fűtési technikák használatakor keletkező szén-monoxidtól is biztonságban tudjuk magunkat.

Ez a színtelen, szagtalan gáz évente átlagosan 4-500 háztartásban okoz balesetet, nem ritkán halált, így nem árt, ha odafigyelünk a jelenlétére.

A katasztrófavédelem azt tanácsolja, hogy a kémények mellett a kazánokat és kályhákat is évente ellenőriztessük a szakemberekkel. Ezen kívül érdemes szénmonoxid-érzékelő jelzőkészüléket is beszerezni, amely jelez, hogyha a veszélyes anyag koncentrációja átlépi a biztonságos mértéket.

Szénmonoxid-érzékelő

Szintén nem árt, hogyha ügyelünk arra, hogy a nyílászárók a megfelelő állapotban legyenek és rendelkezzenek megfelelő szellőzőnyílással.

Emellett érdemes tudni, hogy a konyhai elszívó berendezések visszakeringethetik a beltérbe a kéményen távozó szén-monoxidot.

A szén-monoxid belégzése során fejfájás, szédülés, émelygés, a látás- és hallásképesség csökkenése lép fel. Tartós hatásai közé tartozik a szívizmot ellátó koszorúerek keringésének csökkenése, ami koszorúér-elmeszesedéshez vezethet, szűkíti a koszorúereket, növeli a szívinfarktus kockázatát. Szénmonoxid-mérgezés esetén szabad levegőn mesterséges lélegeztetést kell alkalmazni.

, , ,