Február 15-én az újpesti képviselő-testület elfogadta a IV. kerület 2022-es évre vonatkozó költségvetését. Az ülésen emellett új, nyugdíjasokat támogató rendszer bevezetéséről, a Nyugdíj Plusz Támogatásról is döntött a kerület vezetése.
Óvatosan kell bánni a rendelkezésre álló forrásokkal
“Egy önkormányzat életében a költségvetés elfogadása sok értelemben szakmai, sok értelemben pedig politikai kérdés. Szeretném azt kérni, hogy ne tegyük az országgyűlési választási kampány áldozatává Újpest költségvetését, és a lehető legszakmaibb módon beszéljünk róla”
– kérte beszámolója elején Trippon Norbert a megjelent városatyákat.
A gazdaságért, költségvetésért, városüzemeltetésért és projektmenedzsmentért felelős alpolgármester elmondta:
a kerület idén nagyságrendileg 30 milliárd forintos főösszegből gazdálkodhat.
Ennek működési része kétfelé osztható: felhalmozási (beruházások, felújítások… stb.) és működési (személyi és dologi kiadások, karbantartások… stb.) részre, amelyek közül előbbi 10 milliárd, utóbbi 20 milliárd forintos nagyságrendet tesz ki. Az alpolgármester figyelmeztetett, hogy sajnos mindkét szekcióban hiány mutatkozik.
A két összeg zömét az önkormányzatnak saját forrásból kell finanszíroznia, mindenesetre Trippon Norbert bízik benne, hogy az év közbeni állami támogatások összege növekedhet a jelenleg rendelkezésre álló szinthez képest.
Az alpolgármester külön kiemelte, hogy az idei béremelések – amellett, hogy örülnek neki – az önkormányzatot is nagy kihívás elé állítják, hiszen ezek a kerületi fenntartású intézményekben és az önkormányzati cégeknél is növelik a bérjellegű kiadásokat.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Nyárindító Plusz Program keretében biztosított pénzügyi támogatásról idén sem kell lemondani a bölcsődék, az óvodák és a szociális intézmények dolgozóinak.
Emellett növekedett az államnak fizetendő szolidaritási hozzájárulás összege is.
A már futó projektek közül kiemelte, hogy idén fejeződnek be az Újpest Kapuja VEKOP-pályázat keretében zajló munkálatok, valamint év végére a kerékpáros infrastruktúra fejlesztését célzó VEKOP-beruházás is megvalósul.
Trippon Norbert fontosnak nevezte még:
- az emelkedő építőpiaci árak ellenére az önkormányzati intézményháló felújítását;
- Czigler László várostervezésért, közbiztonságért és rendészetért felelős alpolgármester javaslatára a térfigyelő kamerarendszer megújítását, illetve az azt kezelő és figyelő rendőrök bérének emelését;
- a Czigler László és Szabó Balázs önkormányzati képviselő javaslatára a helyi védettségű ingatlanok felújítására jutó összeg megnövelését;
- a Bedő Kata kultúráért, oktatásért, társadalmi kapcsolatokért és kommunikációért felelős alpolgármester felügyelete mellett megvalósuló kulturális rendezvényeket, a civil és sportegyesületek támogatását, illetve
- a Kanász-Nagy Máté népjóléti alpolgármester által kidolgozott Nyugdíj Plusz Támogatást.
Nagy István, a IV. kerületi Fidesz frakcióvezetője a költségvetéshez fűzött kritikájában ugyan több, a városvezetés választási ígéreteiben szereplő programot és beruházást is hiányolt, ám örvendetesnek nevezte, hogy az önkormányzat költségvetése 21 százalékkal emelkedett.
Szabó Balázs a 10. számú választókerületet érintő forrásnövekedéseket, köztük az amatőr sportegyesületeknek az ő javaslatára megítélt plusz támogatásokat méltatta.
Trippon Norbert a büdzsé elfogadása előtt hozzáfűzte, hogy a költségvetést nemcsak elfogadni, de folyamatosan menedzselni is kell, a rendelkezésre álló összegeket pedig be kell osztani, és óvatosan kell gazdálkodni velük. Emellett az is fontos, hogy a számok, amennyire csak lehetséges, találkozzanak az újpestiek érdekeivel és szükségleteivel.
Megbecsülés a nyugdíjasoknak
Ezt követően Kanász-Nagy Máté mutatta be a szociális rendelet legújabb módosítását, amelynek két eleme van:
- a helyi jövedelemalap növelése és
- az Újpest Plusz Megbecsülés Program továbbvitelét célzó új, szociális támogatási forma, a Nyugdíj Plusz Támogatás bevezetése.
“Az első azt a célt szolgálja, hogy a segélyezési rendszerünkből ne essenek ki azok, akik már most is a legrosszabb helyzetben élnek”
– fogalmazott Kanász-Nagy, hozzátéve, hogy az intézkedés olyan egyéneken és családokon hivatott segíteni, akiknek bár az abszolút anyagi helyzete javult, a szociális helyzetük viszont továbbra sem változott. Kiemelte, hogy tavaly 2444 főn tudott segíteni az önkormányzat, akiket továbbra is támogatni kívánnak.
Az új, nyugdíjasokat támogató rendszerrel kapcsolatban hangsúlyozta:
“Az előkészítő munka során a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságától igényelt adatokból látszik, hogy Újpesten a legrosszabb helyzetben lévő nyugdíjasok nyugdíja, vagy nyugdíjszerű ellátása nettó 80 ezer forint alatt van, ami azt jelenti, hogy a IV. kerületben több mint 1300 nyugdíjas él a létminimum alatt.”
Az alpolgármester arról is beszélt, hogy a nettó 150 ezer forintnál kevesebb ellátásban részesülőkre is kiterjesztenék a támogatást, ami Újpesten közel 8600 embert jelent.
A koncepció szerinte egy differenciált támogatást tenne lehetővé, ami ott nyújtana nagyobb segítséget, ahol nagyobb a szükség:
- akinek 50 ezer forint alatt van a jövedelme, annak 8000,
- akinek 50 és 100 ezer forint között, annak 5000,
- aki pedig 100 és 150 ezer forint között keres, annak 3500 forint támogatásra biztosítanak lehetőséget.
“Ez a támogatási forma a szociális igazságosságot és a szociális biztonság erősítését szolgálja, költségvetési szempontból pedig fenntartható”
– mondta Kanász-Nagy.
Nagy István hozzászólásában hangsúlyozta, hogy a Fidesz ugyan szavazatával támogatja a program megvalósulását, bár szerinte azzal ugyanaz a probléma, mint az eddigi kerületi támogatási rendszerekkel: diszkriminatív, csak most éppen jövedelemhatárok mentén tesz különbséget, amit a Kormányhivatal ugyanúgy kifogásolni fog, ahogy az eddigi szisztémákkal tette.
Kanász-Nagy Máté válaszában rámutatott, hogy a Kúria az életkori diszkrimináció vádjával szemben az önkormányzatnak adott igazat, illetve ilyen alapon maga a szociális törvény is diszkriminatív, hiszen számos területen az is él a jövedelem szerinti differenciálás eszközével.