Bár a karácsonyi szokások egyre univerzálisabbak, minden népnek megvannak a maga hagyományai és ételei, amik nélkül nem telhet el a szeretet ünnepe. Molnár István Gábor, az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnökének segítségével most az egyik legvallásosabb nép, a cigányság karácsonyi szokásait mutatjuk be.
Karácsony, azaz Krechuno
A magyarországi cigányság számára a legnagyobb, legszentebb ünnep a karácsony. Központjában az öröm és az emlékezés áll. – Az idősebb romáknál például még szokás az ünnep délutánján vagy az azt megelőző napon meglátogatni a hozzátartozók sírját. Ilyenkor kis feldíszített fenyőfát tesznek a sírra és gyakran ételt, italt is hagynak ott – meséli Molnár István Gábor. – Az ország keleti részében, néhány családnál még ma is él az a hagyomány, hogy maguk faragnak jászolt, amit aztán a szoba sarkába szórt szalmára tesznek, így jelzik, hogy a szállást kereső Mária és József betérhet hozzájuk. A gyertya egész éjszaka ég, messzire világító fénye mutatja az utat a Szent Családnak. Régen a cigány családoknál nem volt karácsonyi ajándékozás. Úgy tartották, a karácsony lényege Jézus születésének méltó megünneplése, ilyenkor maximum a kisgyermekek kaptak ajándékot. Hozzátette: a karácsonyfa állítás viszont mindig fontos része volt az ünnepnek, ha esetleg nem tellett rá, gyertyát mindenképp gyújtottak a házban és azt ülte körül a család. A gazdagoknál előfordult, hogy pénzt aggattak fel a fára, amit aztán háromkirályok napján szétosztottak a gyermekek között.
Nokedli, a császár
Egy cigány háziasszonyt szinte lehetetlen meglepni. Mindig sokat és kiadósat főz, számítva a vendégekre. Ez a szokás ünnep táján csak hatványozódik. Tüzesen, sűrűn, ízesen főznek, fogásaikban számos más nép gasztronómiája felfedezhető. – Ha volt is archaikus cigány konyha, az a vándorlások alatt elveszett, megkopott, így nem volt mit tenni, elődeinknek át kellett venni a velük együtt élő népek, befogadók konyháját úgy, hogy közben saját ízvilágukat is megőrzik – meséli az elnök. – Amíg a vándorlások alatt, a bőséges egytálételeket részesítették előnyben, mára a többfogásos, főzött, sütött ételek kerülnek az asztalra. Hús minden mennyiségben, abból is a kellően zsíros, ízes. Köretnek a krumpli és a tészta jöhet szóba, abból is a kézzel gyúrt laska, de mindennek a császára a nokedli.
Az ünnepi menü
A cigányok legklasszikusabb karácsonyi étele a töltött káposzta, amelynek elkészítési módja családonként is változhat. – Ahogy a mondás tartja: „a magyar konyhát szájukban vitték haza a muzsikusok”, így nem csoda, ha sok hasonlóságot fedezünk fel. Ez vonatkozik a töltött káposztára is, ami a magyar családoknál is kedvelt ünnepi menü – mondja Molnár István Gábor. – A cigányok inkább a szabolcsi töltött káposztaként ismert verziót készítik. A sertésdagadóból vagy lapockából készült darált húst sóval, borssal és paprikával ízesítjük, majd kukoricadarával összekeverve édeskáposzta és szőlőlevélbe töltjük. A kis töltelékeket káposzta és füstölt hús ágyra fektetjük és paradicsomlével felöntjük, hogy abban főjön puhára. Hozzá az asszonyok kelesztetlen kenyeret, cigányul bodagot/vakarót/punyát sütnek.
Hagyományos szabolcsi töltött káposzta (6 személyre):
- 1 fej lapos káposzta (fejes)
- 10 dkg füstölt szalonna
- 2 fej vöröshagyma
- 10 dkg kolozsvári szalonna
- 15 dkg kolbász (füstölt)
- 60 dkg darált sertéshús
- 2 ek pirospaprika
- 2 gerezd fokhagyma
- só és bors ízlés szerint
- 1 darab hegyes erős paprika
- 15 dkg kukoricadara
- 2 darab tévépaprika
- 2 darab paradicsom
- 1 liter sűrített paradicsom
- víz szükség szerint
Elkészítés:
A káposztát addig főzzük, amíg a levelek elkezdenek leválni. A hagymát vágjuk finomra. A füstölt szalonnát kockázzuk fel apróra, majd saját zsírján pirítsuk, utána keverjük hozzá a hagymát, dinszteljük üvegesre, majd tegyük félre hűlni. A kolozsvári szalonnát vágjuk katonákra. A kolbászt karikázzuk fel. A húshoz adjuk hozzá a hagymás szalonnát, fűszereket, a zúzott fokhagymát, az apróra vágott hegyes erős paprikát, kukoricadarát, keverjük egybe, majd a tölteléket töltsük a káposztalevelekbe. A megmaradt káposztát vágjuk csíkokra, utána szórjuk a fazék aljára, a feldarabolt tévépaprika és a paradicsom felét tegyük a káposztára, utána jöhetnek a betöltött csomagok. A tetejére szórjuk a kolbász és a szalonna felét, valamint a megmaradt paprikát és paradicsomot. Újabb töltöttkáposzta sor következik, a tetejét zárjuk a megmaradt kolbásszal és szalonnával. Végül öntsük rá a paradicsomlevet, és annyi vizet, amennyi ellepi, főzzük fedő alatt, alacsony lángon 60–90 percig.
Domján Vivien