Tárgyalóasztalhoz kényszerítené a kormányt a Magyar Orvosok Szakszervezete

, , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Rendszerelhagyási szándéknyilatkozatokat gyűjtene a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ), így tiltakozva a nemrég elfogadott egészségügyi törvény módosításai ellen. A szervezet elnöke, Szabad Zoltán sebész a MedicalOnline-nak adott interjúban komoly aggályainak adott hangot.

A beszélgetésben úgy fogalmazott: attól tart, hogy a Parlamentben ellenszavazat nélkül elfogadott törvény következményei – amellett, hogy a munkavállalók érdekeit is mélyen sértik – a betegeken fognak lecsapódni.

„Ha a közellátásban foglalkoztatott orvosok nem dolgozhatnak másodállásban a nagyvárosoktól messzebb eső járóbeteg-szakellátó intézményekben vállalkozóként, nagy a valószínűsége, hogy ezek a kistérségi rendelők megszűnnek. Ezzel a betegek kerülnek hátrányba, mert akár 40-50 kilométert kell utazniuk az ellátásért, amit nem biztos, hogy meg tudnak tenni”

— figyelmeztetett a szakember.

Szabad Zoltán szerint szintén kevesebb lehet a szakorvos a jellemzően paraszolvencia-mentes hiányszakmákban is, mint például az intenzív- vagy a sürgősségi ellátásban.

Szabad Zoltán

Ezeken az osztályokon a jelenleg szintén vállalkozóként foglalkoztatott orvosok az új bértábla szerint kevesebb fizetést kapnak majd, mint eddig.

„Ha elhagyják a közszférát, vagy nem dolgozhatnak több helyen, megint csak a betegek hozzáférése romlik, ami hosszabb várólistákat eredményez”

— tette hozzá.

Elmondta: a MOSZ első körben elkezdi összegyűjteni a rendszerelhagyási szándéknyilatkozatokat, melyben a munkavállalók szándékukat fejezik ki, hogy nem fogják aláírni az új munkaszerződéseket,

„mert nem akarnak az új jogviszonyról szóló törvény jogalanyai lenni”.

Szerinte, ha összegyűlik elegendő nyilatkozat, azzal a kormányzatot rákényszeríthetik, hogy az akár tömeges rendszerelhagyást egy megnyugtatóan lezárt tárgyalássorozattal megakadályozza.

„Másrészt szeretnénk biztosítani a végeken dolgozó, és most nagyon elkeseredett kollégáinkat, hogy nincsenek magukra hagyva, és van remény. Esetleges további lépésekről a tagság véleményét fogjuk kikérni”

— mondta az érdekvédők vezetője, aki azt is elárulta, hogy a MOSZ Összefogás az Egészségügyért néven akciószövetséget hozott létre, amely

egy igazságos, konszenzuson alapuló törvény elfogadásáért küzd, mely a a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvénynél nem hátrányosabb a munkavállalókra nézve.

Hozzátette:

„A teljes ágazatot lefedő érdekképviseletként – amelynek így már egy 12 ezer fős, folyamatosan gyarapodó tagság ad erős legitimációt – azt szeretnénk elérni, hogy Pintér Sándor belügyminiszter leüljön velünk tárgyalni.”

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara október 9-én indított és 13-án lezárt felmérése során a válaszadók közel harmada a törvény hatására véglegesen elhagyná az egészségügyet. 12 százalékuk a magánegészségügyet választaná, tizedük pedig külföldön vállalna munkát.

A szakdolgozók közül sokan szorgalmaznak szervezett tiltakozást, például aláírásgyűjtést a jogszabály ellen. Közel harmaduk utcára is menne, mintegy negyedük pedig kilátásba helyezte felmondási nyilatkozatának letétbe helyezését.