, , , , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Komoly hagyományai vannak az emberszeretetnek a IV. kerületben, önzetlen segítségből pedig most, a külső és belső válságok idején sincs hiány. Újpesten több civil szervezet és az önkormányzat is kiveszi a részét az orosz–ukrán háború menekültjeinek ellátásából és az adománygyűjtésből. Erről a hatalmas munkáról számol be az Újpesti Napló.

Ideiglenes szállás, állandó segítség

Az ország legnagyobb kapacitású menekültszállóját négy hete nyitotta meg Újpest és Angyalföld határán, a Madridi és a Berlini utcák sarkán a Migration Aid.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Hatalmas a sürgés-forgás a háromemeletes, eredetileg munkásszállóként üzemelő épületben az ukrajnai fegyveres konfliktus kitörése óta. Önkéntesek, adományozók és segítségre szorulók tömegei járnak ki-be a magas kerítéssel körbevont komplexum kapuján, az udvari konténer mellett kisgyerekek játszanak önfeledten. Szüleik, érthető módon, sokkal gondterheltebbek, az ő hangulatukon a szállón dolgozó magyar segítők sem tudnak sokat javítani, bár azért a felnőttek között is meg-megvillan egy-két mosoly, fel-felhangzik egy-egy jóízű kacaj. A nehézségek ellenére sem teljes a kétségbeesés.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

„Ez egy tranzitszálló, ami azt jelenti, hogy elsősorban azoknak segítünk, akik Ukrajnából menekülve Nyugat-, vagy Észak-Európába haladnak tovább, és egy pár napos pihenőre van szükségük”

– ezt már a szálló vezetőjétől, a civilben mérnök-informatikus Elődi Mártontól tudtuk meg, aki azt is elárulta, hogy az épületben elsősorban nőket és gyermekeket szállásolnak el, férfiaknak csak akkor jut hely, ha a családjukkal együtt érkeznek. Szállást csakis azok kaphatnak, akik a Migration Aid szervezésében érkeznek Ukrajnából, az utcáról nem lehet csak úgy besétálni.

Főszabály szerint egy menekült legfeljebb három napot tölthet a menekültszállón, ám ha valakinek problémája akad a továbbutazással, akkor több időt is maradhat. A szervezet minden eszközzel igyekszik segíteni a minél egyszerűbb és gondtalanabb továbbjutást. Az infopultnál dolgozó önkéntesek a jegyvásárlásban és a nyomtatásban segítik a rászorulókat.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Orvosi felügyelet is van a szállón, így helyben tudnak akár antigén, akár PCR típusú covid-tesztet készíteni, ha ez a nyugatra utazás feltétele. De a különféle dokumentumok ügyintézésében és a budapesti nagykövetséggel történő kapcsolatfelvételben is elsőrangú segítséget kapnak a központba érkezők.

„Hetente három buszjáratunk indul a bécsi pályaudvarra, illetve Bécs belvárosába, ahol egy másik civil egyesület várja az érkezőket, hogy további segítséget nyújtsanak a számukra”

– mondta Elődi Márton. Az épület bérlésétől kezdve, a berendezéseken, a használati tárgyakon, az élelmiszerekig, egészen a konyhai felszerelésekig mindent adományokból finanszíroznak, a munkából körülbelül 800 önkéntes vette ki eddig a részét.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

„Nappal 30, éjszaka 10 ember dolgozik folyamatosan, több műszakban. Hatalmas összefogás kellett ahhoz, hogy ez a szálló működni tudjon”

– a segélyakció irányítójától azt is megtudtuk, hogy a karbantartást és a mosást egy vidéki cég végzi ingyen.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Amíg a plafonig érő, élelmiszerektől és egyéb fogyasztási cikkektől roskadozó polcokat mutatta a raktárban, Elődi Márton felhívta az adományozók figyelmét arra, hogy lehetőség szerint mielőtt bárki, bármit vinne a menekültszállásra, egyeztessen a segélyszervezettel arról, hogy pontosan mire, illetve milyen munkára van leginkább szükség a Madridi utcában.

Az önkormányzat is kiveszi a részét

“Az újpestiek megmutatták, mit is jelent a valódi segítő szándék”

– mondta el lapunknak az önkormányzati adománygyűjtés aktuális állásáról Déri Tibor. Azt is elárulta, hogy a három gyűjtőponton rengeteg tárgyi adomány és élelmiszer – konzervek, női higiéniai csomagok, tisztálkodási szerek, gyerekruhák, takarók, plédek… stb. – gyűlt össze, amelyekkel sikerült csordultig megtölteni egy száz négyzetméteres raktárat.

“Ezen a szortírozó ponton délelőttönként aktivisták válogatják típus szerint a beérkező holmikat”

– tette hozzá Déri, külön kiemelve, hogy az újpestiek nem lomtalanításnak használták a jótékonykodást, illetve nagyon tudatosan válogatták össze a csomagokat, amelyek között így csak kevés romlandó élelmiszer akadt. Szerinte ennek a hozzáállásnak köszönhetően sikerül célzott segítséget nyújtani a háború sújtotta szomszédainknak.

“Az adományokból szinte hetente fuvaroztunk a határ menti településekre, de Újpesten is marad belőle, hiszen ide is érkeznek olyan menekültek, akik várhatóan hosszabb időt töltenek majd itt, így őket is támogatnunk kell”

– emelte ki a polgármester.

Fontos információ, hogy a héten a piacon lévő gyűjtőpont befejezi a működést. Ugyanakkor a városházán és a Megyeri Klubban az elkövetkezendő hetekben továbbra is várják az adományokat, illetve az Újpesti Humanitárius Alap számlájára is lehet küldeni a pénzbeli felajánlásokat.