Különleges technikák és gyógymódok révén vette fel a kesztyűt élete legnagyobb csatájában az újpesti tanárnő a Parkinson-kór ellen. Az egyik sarokban Moravcsik Andrea áll, míg a másikban a rettegett „reszkető betegség”, amellyel már megtanult együtt élni. Andrea azonban nem adta fel, s a hagyományos gyógymódok mellé kikísérletezte, hogy mi a legjobb számára.
Andrea 10 éve, 54 évesen vette észre, hogy valami nincs rendben vele. 53 éves volt, amikor arra lett figyelmes, hogy megmerevedett az egyik gyűrűsujja, és kissé remegni kezdett a bal keze. Bár a háziorvosa azonnal Parkinsonra gyanakodott, a neurológus szerint „csupán” pszichiátriai problémái voltak Andreának, aki a következő éveiben orvostól orvosig járt, hogy megtalálja a számára ideális megoldást. De ne szaladjunk ennyire előre!
Tősgyökeres újpesti család a Moravcsik, a família a régi bőrgyár környékén lakott, a nagyszülők házában, majd az édesanyja az Izzó révén öröklakáshoz jutott, így a Fóti úti lakótelepre költöztek. Andi a Langleth Valdemár óvodába majd iskolába járt, számára minden Újpestről szólt.
„Én is átéltem azt a közös élményt, hogy milyen a nyár a Tungsram-strandon. Ott tanultam meg úszni, nyaranta az összes barátommal a Tungin lógtunk, itt mindenki ismert mindenkit, általános- vagy középiskolától függetlenül. Sőt, a mostani beszélgetéseink központi eleme is a Tungsram-strand.”
Andrea édesapja, Moravcsik Sándor a Dózsa labdarúgója volt, úgyhogy a gyerekek a Megyeri úton nőttek fel, ahol vagy focimeccsen szurkoltak, vagy korcsolyáztak.
„További meghatározó élményem az Újpest-belsővárosi Református Templomban történt konfirmáció.”
Miután elvégezte a Fóti úti általános iskolát, később, a Könyves Kálmán Gimnázium tanulójaként a szünetekben a Központi Áruházzal szembeni cukrászdában sütiztek, a gimisek esténként pedig néhanapján kocsmatúrákat tartottak.
„A harmadik központi élményem pedig az újpesti uszoda volt az Árpád úton, minden reggelt ott kezdtem a barátaimmal.”
Andrea már a tanítóképző főiskolára járt, amikor az adminisztrátor szólt neki, hogy Újpesten hirdettek meg egy tanítói állást.
„Így kerültem vissza 19 évesen tanítani abba az általános iskolába, ahol annak idején magam is végeztem, a Fóti úton.”
Moravcsik Andrea 1982-től 1992-ig tanított az akkori Mód Aladár iskolában, és nagyon büszke arra, hogy speciális, úgynevezett korrekciós osztályokat is oktatott, különleges igényű gyerekekkel is foglalkozott.
„A mai napig folyamatosan tartom a kapcsolatot az egykori pedagógustársaimmal és a tanítványaimmal, rengeteget levelezünk, sokan meglátogattak a kórházban is”
– tette hozzá. Később mégis elhagyta a katedrát, s a határon túli magyarság ügyeinek egyik szóvivője lett. Itt érte a betegség is, éppen a Wekerle Sándor Alapkezelő főmunkatársaként.
„Hiába magyaráztam, hogy nem a depresszió miatt reszketek, folyamatosan félrekezeltek. Végül 2015-ben tolókocsiban vitt be a férjem a sürgősségire.”
Az örökmozgó és hatalmas szervező Andrea ekkor eldöntötte, saját kezébe veszi az életét és a betegségét.
„Tulajdonképpen megkönnyebbültem, amikor végre kimondták, hogy Parkinson-kór. Ekkorra már nagyon sokat tudtam a betegségről, hiszen utánaolvastam, felkészültem rá. Azt viszont nem tudtam, milyen a lefolyása, meddig lehet húzni ezzel a betegséggel.”
A Parkinson-kór hazai szaktekintélye, dr. Takáts Annamária arra biztatta páciensét, hogy minél hamarabb kezdjen el mozogni, mert a sportolás által sokat tehet a betegség ellen.
„Azt viszont hamar észrevettem, hogy a tai-chi, a gyógytorna vagy a jóga egyszerűen nem való a habitusomnak.”
Mivel rengeteget böngészett a YouTube-on, felfedezte, hogy az Egyesült Államokban évtizedek óta bokszterápiával kezelik a „parkit”.
„Azonnal tudtam, hogy ez az én sportom. 2018-ban vettem fel a You Can Fight bokszközponttal és vezetőjével, Dömsödi Renátával a kapcsolatot, akihez azóta is járok.”
A parkinsonosokat érintő bokszterápiát nem úgy kell elképzelni, hogy ütik egymás fejét, hanem sokkal inkább logikai, ügyességi és reflexfejlesztő feladatokkal edzi a tréner a pácienst.
„Ráadásul a bokszklubban nem a parkis beteget, hanem az embert látják bennem, emberként kezelnek. Hozzáteszem, a mai napig nincs betegségtudatom.”
Andinál pillanatok alatt elkezdődött a javulás, hiszen már néhány bokszedzés után néhány másodpercre fel tudott állni a kerekesszékből.
„Mindig hozzáteszem, gyógyszerek mellett bármit, de gyógyszerek nélkül semmit! Soha senkit nem biztatok arra, hogy dobja el a gyógyszereit. Viszont a szakszerű orvosi ellátás mellett bátran lehet kísérletezni, például sportokkal.”
Andrea úgy érzi, a lehető legtöbbet kihozta a helyzetéből. A Facebookon önsegítő csoportot alapított, Parkinson betegek és hozzátartozók önsegítő csoportja néven, amelynek jelenleg 1200 tagja van.
„Rengeteg előadónk volt már, online előadást tartott nekünk többek között dr. Bagdy Emőke, dr. Mállyi Judit, legutóbb pedig egykori tanítványom, Ésik Judit dietetikus.”
Néhány éve egy speciális „neurorehabilitáción” vesz részt, dr. habil. Málly Judit Ph.D által vezetett intézetben.
„TMS terápia* mellett agyat és testet egyaránt megmozgató feladatokat is végzünk a rehabilitáción, hogy mindkét agyféltekét működésbe hozzuk.”
Andrea és férje, Csaszi rendkívül aktív életet élnek.
„Rengeteget utazunk külföldre, színházba, moziba és étterembe járunk, de az emberi rekordom mégis az volt, hogy két éve, a Covid előtt a sárkányrepülőzést is kipróbáltam.”
Andrea tehát semmit se veszített lendületéből, az egykori újpesti tanítónő mára a hazai parkinsonos közösség motorja lett.
„Engem 0-24-ben hívni lehet a társainknak. Pontosan tudom, milyen sokat számít egy jó szó, egy baráti vigasztaló mondat. Mi, érintettek tartjuk egymásban a lelket. Hol fenn, hol lenn, de mindig együtt.”
Ami pedig a jövőbeli terveit illeti, folyamatos honvágya van, amikor megpillantja az egykori Fóti úti általános iskoláját.
„Manapság egyre többet beszélünk arról a férjemmel, hogy visszaköltözünk Újpestre, mert engem minden oda köt. Újpest jelenti a gyökereimet.”
*TMS (Transcraniális Mágneses Stimuláció) A változó elektromágneses tér áramot indukál a vezető szövetben, ebben az esetben az idegrendszerben és végigfut az akciós potenciál. Működésbe lép az idegrendszer.