Vírushelyzet: a szakszervezetek szerint magukra hagyták az iskolákat

  •  
  •  
  •  

Azonnali lépéseket követelnek a szakszervezetek a diákok, tanárok védelme érdekében, írja a Népszava.

A beszámoló szerint a pedagógusok csalódottak, amiért az egyre fokozódó járványhelyzet ellenére Orbán Viktor keddi bejelentésében egy szó sem hangzott el a tanárok és a diákok, illetve közvetetten a szülők védelméről.

Eltussolják, ha megjelenik a vírus?

“Özönlenek hozzánk a panaszok, több iskolában még a kollégáknak sem árulják el, vannak-e koronavírus-fertőzöttek”

– nyilatkozta a lapnak Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányának megbízott elnöke.

Az érdekvédő tud olyan fővárosi intézményről, ahol az egyik pedagógus két hétig távol volt, de a vezetés személyes adatokra hivatkozva semmit nem akart elárulni a hogylétéről.

Csak később derült ki, hogy koronavírusos volt, de kontaktkutatás nem történt.

Komjáthy Anna

Van olyan – szintén fővárosi – intézmény is, ahol a hét elején a tantestület 20 százaléka hiányzott. Komjáthy Anna szerint

magukra hagyták az iskolákat.

A PDSZ egy állásfoglalást is közzétett, amelyben arról írtak: kritikus a helyzet az oktatásban, és most már nincs más megoldás, mint

visszaállítani a digitális munkarendet minden intézményben.

Komjáthy hozzátette: elsősorban azokon a településeken kellene bezárni az iskolákat, ahol megjelent a koronavírus – még akkor is, ha az adott intézményben egyelőre nem történt fertőzés.

A kormánynak meg kellene oldani a problémát

Komolyabb fellépést vár a kormánytól a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is.

Szabó Zsuzsa elnök ugyan a teljes iskolabezárást nem tartaná jónak, viszont

ott, ahol akár csak egy fertőzött diák, tanár vagy más iskolai alkalmazott van, legalább tíz napra azonnal el kellene rendelni a távoktatást.

Szabó Zsuzsa

Azok pedig, akik karanténba kerültek, csak negatív vírusteszt birtokában mehessenek vissza az intézménybe.

“Tudjuk, hogy ez nem könnyű lépés, különösen, ha alsó osztályos kisgyermekek is érintettek, akik otthoni felügyeletre szorulnak. De a családbarát kormány oldja meg, hogy legalább az egyik szülő 100 százalékos táppénzzel otthon maradhasson”

– fogalmazott Szabó Zsuzsa.

Hangsúlyozta: azonnal tenni kellene valamit a krónikus betegséggel küzdő pedagógusok védelme érdekében, hogy ne történjen több haláleset.

Az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ a Népszavának úgy nyilatkozott: a helyzet kezeléséhez elegendő az eddigi szabályok betartása.

A cikk hozzáteszi, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) tájékoztatása alapján

a tanévkezdés óta átlagosan az intézmények 2-5 százalékát érinti a járvánnyal kapcsolatos tanügyi intézkedés, ami 270-675 intézményt jelent.

Az operatív törzs tegnapi tájékoztatóján ugyanakkor az hangzott el, hogy 67 óvodában és 6 iskolában volt rendkívüli szünet, 42 osztályban és 16 iskolában vezettek be digitális munkarendet.

, , , , , , , , , , ,