A Tökfararagóra is jön a Felhőn Szállók lelkisegély-szolgálat

  •  
  •  
  •  

Augusztus végén, az Újpesti Városnapokon mutatkozott be a Felhőn Szállók nevű kezdeményezés, amely a fiatalok lelki egészsége érdekében dolgozik. Az Újpesti Tökfaragón is várják az érdeklődőket a sátrukba egy jó beszélgetésre és társasjátékra.

A Felhőn Szállók programot két elhivatott újpesti szakember, Varga Brigitta és Andula Zsuzsanna hozta létre Újpest Város Önkormányzata támogatásával. A program célja olyan támogató közeget teremteni, amely az érdeklődők számára a későbbiekben is elérhető. Biztonságos, nyílt kommunikáció segítségével a probléma felismerése és megoldása a cél a megjelölt témakörökben. Egyénileg és csoportosan egyaránt.

Andula Zsuzsanna mentálhigiénés szakember és Varga Brigitta rendőr főtörzszászlós arra vállalkoznak, hogy a legérzékenyebb korosztályt, a kamaszokat és a fiatal felnőtteket segítik és lelkileg támogatják.

Talán sose volt ekkora szükség a megelőzésre és a lelki segélyre, támogatásra. Andula Zsuzsanna újpesti iskolai szociális segítőnek szoros kapcsolata van a város tizenéveseivel. Kérdésünkre elmondta, minden eddiginél több problémájuk van a fiataloknak.

Nem ritka az önagresszió, a tizenéves lányok vagdossák magukat, míg a fiúk sokkal inkább szoronganak, feszültek, kényszeres gondolataik vannak. Ráadásul a családon belüli erőszakok száma is növekszik városunkban, a szociálpedagógus tapasztalatai alapján.

„Nagyon sok a szorongó, telefon- és internetfüggő, akiknek fogalmuk sincs, mit kezdhetnek a problémával, és hova fordulhatnak. Ebben is segíteni szeretnénk.”

A Felhőn Szállók program ötlete júliusban merült fel a két szakemberben, Bedő Kata alpolgármester pedig azonnal felkarolta a kezdeményezést, amely az augusztusi városnapokon már be is mutatkozott.

„Nem számítottunk ekkora érdeklődésre. A mi színes, graffitizett sátrunk mellett mentálhigiénés sátor is volt, összesen 4 szakember fogadta az érdeklődőket. Rengetegen jöttek.”

A segítő szakember elmondta, az Újpesti Tökfaragón is kinn lesz a Felhőn Szállók sátra, mindenkit várnak, aki szeretne beszélgetni egyet, társaságra vágyik. Andula Zsuzsanna a napokban olyan, névtelen kérdőívet állít össze, ami a tervei szerint az összes újpesti középiskolába eljut, a szakhatóságok és a tan­kerü­letek engedélye után.

„Az anonim felmérés arra kérdez rá, mi jelenti a legnagyobb problémát a kamaszoknak és a fiatal felnőtteknek az iskola mellett.”

Lelki segélyre és támaszra minden eddiginél nagyobb szükség van, hiszen a közelmúltban egy tizenéves fiatalember dobta el magától az életet. Fél éven belül ez már a második kamasz öngyilkosság Újpesten. A szakemberek szerint országszerte egyre több fiatal menekül az élet elől, s az okok is sejthetők. Soha ilyen fontos nem volt még a megelőzés, amelyben már az itteni szakemberek is tudnak segíteni.

Döbbenetesek az adatok: Magyarországon 2021-ben 40 százalékkal emelkedett a fiatalok körében a mentális betegséggel küzdők száma, 2022-re ez a szám újabb 8 százalékos emelkedést mutatott eddig. Az Unicef arra figyelmeztetett egyik tanulmányában, hogy a világon 7 serdülőből 1 mentális betegségben szenved. A serdülők mentális problémáinak 40 százaléka köthető szorongáshoz és depresszióhoz.

“Friss hazai kutatásunk szerint a szülők kétharmada érzi úgy, hogy gyermeke nem kapott érdemi segítséget, amikor erre mentális nehézségei miatt szüksége lett volna a járványidőszakban és azt követően”

– ismerteti az alpolgármester.

Az ellátórendszer is összeomlott: megteltek az állami gyermek- és ifjúságpszichológiai intézmények és szakrendelők, esély sincs a bekerülésre. Sőt, a magán gyermekpszichiáter rendelésekre is akár fél évvel későbbi időpontokat osztogatnak. Pedig a fiatalok mentális helyzete még sosem volt olyan rossz, mint jelenleg. A gyermekeket és a kamaszokat egyaránt nagyon megviselte lelkileg a pandémia, a távoktatás, a szülők reakciója, a kétségbeesés és az esetleges szülői állásvesztés.

Alig lábalt ki a világ a járványból, kitört a háború, amit a kamaszok és a gyerekek még nehezebben dolgoztak fel, mint a felnőttek. Most pedig itt a gazdasági összeomlás, s a szülők újabb kétségbeesését magától értetődően a gyerekek is nagyon érzik, a kiszámíthatatlanság a fiatalokat viseli meg a legjobban. Ráadásul a nyugodt nyári hónapok után az iskolakezdés időszaka mindig kritikus a gyerekek és a tinik lelki egészsége szempontjából.

, , , , , , ,