December 21-étől oltják az 5-11 éveseket az SZTK-ban

  •  
  •  
  •  

Az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet is részt vesz az 5-11 éves korosztály beoltásában. Rimay Andrea kommunikációs tanácsadó elmondta: a Gyermek Szakrendelő a december 21–22-ei, illetve a 28–29-ei napokon várja a védőoltásra érkezőket. Az oltakozáshoz előzetes időpontfoglalás szükséges az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér honlapján.

A11 év alatti gyerekek kizárólag Pfizer-vakcinát kapnak, 10 mikrogrammos dózisban. A külföldi tapasztalatok alapján komolyabb oltási reakcióktól nem kell tartani, mindössze enyhébb tünetek – kisebb izomfájdalom, bőrpír, duzzanat az oltás helyén – jelentkezhetnek, amelyek egy-két napon belül elmúlnak. Akut lázas betegség esetén az oltás nem adható be.
A védőoltásból az 5-11 évesek is két dózist kapnak, három hét különbséggel. Az ismétlő oltásra az első alkalom során, az SZTK-ban kapnak időpontot a páciensek.

Józan belátás kell

A 12-18 éves korosztály számára 2021 tavaszán, az 5-11 éveseknek pedig novemberben engedélyezték a covid elleni védőoltását. Ez jelentős fejlemény, hiszen így válhat védetté az a korosztály, amelynek tagjai napi 8-10 órát töltenek együtt.

A Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) több fórumon is az oltás felvételére buzdít, hangsúlyozva, hogy szükség van a szülők együttműködésére és józan belátására, valamint annak megértésére, hogy miért fontos a gyermekek oltása.

De a gyerek megússza, nem?

Az valóban igaz, hogy a gyermekek jellemzően könnyű tünetekkel vészelik át a fertőzést, ugyanakkor lehetnek utóbetegségek, többszervi gyulladások, amelyek akár hetekkel a covid-fertőzés leküzdése után jelentkeznek.

Egyáltalán nem mindegy, hogy a fertőzés lezajlása után 6-8 hétig vagy akár hónapokig is állandó fáradtság, figyelem-, memória-, számolási, nyelvhasználati, gondolkodási, tanulási nehézség, krónikus tüdőproblémák, elhúzódó ízérzés- és szaglásvesztés áll-e fenn a gyermekeknél, hívja fel a figyelmet a HGYE. Ez egészséges fiataloknál is előfordulhat, akik tünetmentesen vagy egészen enyhe tünetekkel estek át a fertőzésen.

Közvetett hatás

A szülők hosszú hetekre, akár hónapokra is kieshetnek a munkából, ha a fertőzés következtében fellépő, egyéb betegségek miatt folyamatos orvosi kezelésre, kontrollra kell vinni a gyerekeket. Az sem elhanyagolható tény, hogy az oltott gyermekek kevésbé adják át a vírust társaiknak, szeretteiknek, szüleiknek, nagyszüleiknek, tanáraiknak.

Különösen fontos ez a fiataloknál, akik iskolába járnak, sportolnak, aktív közösségi életet élnek.

Bőrpír. Ki lehet bírni

A koronavírus elleni oltás mellékhatása gyermekeknél nagyon hasonló a felnőttekéhez, elsősorban karfájdalom, gyengeség, rossz közérzet jelentkezhet, de egyáltalán nem kell megijedni, ezek 2-3 napon belül elmúlnak.

A házi gyermekorvosok biztatják a szülőket, egyben kérik is őket, hogy december közepétől minél több gyermekkel jelenjenek meg a házi gyermekorvosuknál vagy oltóponton, és oltassák be gyermekeiket, hogy biztonságban legyen mindenki.

A Házi Gyermekorovosok Egyesülete honlapján sok szakmai anyag hozzáférhető a szülők számára is, amelyek további kérdésekre is választ adnak.

, , , , , , , , , ,