, , , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

A kamaszok lelke csupa talány és ellentmondás. Mind saját maguk, mind a környezetük számára nem könnyű elviselni azt a testi és lelki változást, amely végbemegy bennük. Az újpesti Felhőn Szállók kezdeményezést az az igény hívta életre, hogy egyfajta lelki útmutatót, segítséget nyújtson a válságban lévő, krízist átélő kamaszok és szüleik számára.

Az újpesti Felhőn Szállók programot városunk önkormányzata hívta életre, Bedő Kata kultúráért, oktatásért, társadalmi kapcsolatokért és kommunikációért felelős alpolgármester pártfogásával, két mentálhigiénés szakember, Andula Zsuzsanna ifjúsági referens és Varga Brigitta rendőr főhadnagy kezdeményezésére. A szakemberek egy olyan programot hoznak létre az önkormányzattal közösen, ami a fiatalok lelki egészsége érdekében dolgozik.

Az ifjúsági szakemberek először a tavalyi Újpesti Városnapokon mutatkoztak be a felhőn szállókkal, mivel korábbi munkájuk során azt tapasztalták, hogy rengeteg helyi család érintett kapcsolati erőszak témában, függőségek, cyberbullying és egyéb problémakörökben. Korábban az újpesti Felhőn Szállók program munkatársai három helyi iskolában végeztek felméréseket a gyermekek mentális problémáiról, több mint 500 kérdőívet töltettek ki.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

A számok és a visszajelzések arra mutattak rá, hogy szüksége van a fiataloknak és a családoknak a szakértői segítségre. 198 diák válaszolt úgy, hogy verbális bántalmazást él át a családban, 98-an fizikai bántalmazásra panaszkodtak. 134 diáknál mentális betegség fordul elő otthon, 132 gyerek érzelmileg elhanyagolt, 104 diáknak pedig függő valamelyik családtagja. Azonban rengeteg az olyan kamasz, aki nem tud vagy nem mer beszélni a problémáiról, csendben emészti magát, vagy önmaga ellen fordul.

Az újpesti Felhőn Szállók nekik, a problémával küzdő tizenéveseknek és családjaiknak nyújt segítő kezet, méghozzá többféle módon. Egyrészt, a jelentős városi eseményekre kitelepülnek, és helyben, az újpesti Felhőn Szállók sátrában fogadják az érdeklődőket.

Napjainkra az ÚFSZ Program egyik pillére már eljutott az újpesti iskolákba és prevenciós előadásokat tart osztályfőnöki órákon, kiegészítve az óvodai-iskolai szociális segítő és az iskolapszichológus munkáját. A legnépszerűbb témakörök az áldozattá válás elkerülése, a külföldi munkavállalás veszélyei, az internet veszélyei, a kapcsolati erőszak és a függőség.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Márciusban indult el a Szülői Akadémia iskoláskorú gyermekek szülői és nagyszülői részére. Az első Szülői Akadémián Dobray Sarolta: Üvegfal című előadását tekinthették meg Gryllus Dorka és Simon Kornél előadásában, s ezt követően interaktív beszélgetést tartottak a résztvevők mentálhigiénés szakemberekkel. A Szülői Akadémia második május 15-én, szintén az Up Rendezvénytérben lesz, ahol Szily László: Segítség, iskola – avagy Túlélőkalauz szülőknek! című darabját mutatja be, Lukács Miklós és Simon Kornél feldolgozásában.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Újabb szegmense mutatkozott be az újpesti Felhőn Szállóknak, ugyanis rendhagyó osztályfőnöki órát tartottak az Ifjúsági Házban április 17-én. Az ismert rendező, Schilling Árpád: A harag napja című drámáját az Újpesti Bródy Imre Gimnázium dráma tagozatos diákjai állították színpadra, a közönség soraiban pedig újpesti középiskolások ültek. A darab a toxikus emberi viszonyokat, az alá és fölérendeltség árnyalatait és a tragikus végkimenetelű családi kapcsolatokat mutatja be, amit hűen vittek színpadra az újpesti drámaisok. Az előadást követően a széksorok között helyet foglaló középiskolások Fehér Ildikó pszichológussal és a darab rendezőjével, Sütőné Seres Adrienn drámapedagógussal beszélhették meg tapasztalataikat, gondolataikat, érzéseiket.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

Az önkormányzatnak köszönhetően hamarosan lehetősége nyílik az újpesti diákoknak igénybe venni a Kamasz Krízis Pont szolgáltatásait, ahol pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek segítségével egyéni és személyes traumafeldolgozás zajlik majd egyedülálló terápiás módszerekkel. Közben az önkormányzat azokra a fiatalokra is gondol, akik a problémáikat nem személyes találkozók révén szeretnék megoldani. Chatbot és mobilapplikáció kidolgozására kért fel neves szakembereket egy pályázat keretein belül, hogy a technika segítségével érjük el a segítségre szoruló digitális térben élő generáció tagjait. Sikeres pályázat esetén szeptemberben tud elindulni a Lélek Szenzor. Az Újpesti Napló azt is megtudta, hogy ugyancsak az újpesti Felhőn Szállók égisze alatt drogprevenciós szabadulószobába látogathatnak el a fiatalok, ami a X. kerületben működik, Vészjelzés néven.