Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár a Facebookon jelentette be, hogy a járványveszély csökkenése miatt az óvodák és a bölcsődék a megyékben május 25-étől, a fővárosban június 2-ától visszatérnek a normális működési rendhez. Az intézményeknek külön igazolás nélkül is fogadniuk kell a gyerekeket, nyáron egy intézmény legfeljebb két hétre állhat le.
Az államtitkár szerint erre azért van szükség, mert a szülők szabadsága sok esetben elfogyott, dolgozniuk kell. A tantermen kívüli digitális oktatás jól működik, ezért a tanév végéig, június 15-ig érvényben marad, és a tanév hossza sem változik.
Június 2-től ugyanakkor engedélyezik az iskolákban a pedagógusok és a diákok oktatási célú találkozását, kiscsoportos konzultációk és egyéni felkészítés tartását, amennyiben annak célja az elmúlt hónapokban tanultak rendszerezése, megerősítése, az esetlegesen lemaradó tanulók felzárkóztatása.
Engedélyezik a pedagógiai szakszolgálati feladatok ellátást is. Szintén június 2-tól változik a gyermekfelügyelet rendje is. Már nemcsak egyes kijelölt intézményekben, hanem valamennyi iskolában meg kell szervezni az adott intézménybe járó gyerekek felügyeletét.
A gyermekeket, tanulókat külön feltételek és igazolások nélkül fogadni kell.
Ezt a gyermekfelügyeleti rendet az iskoláktól június 26-ig kéri a kormány megszervezni és fenntartani. A felügyeletben részt vevők számára június 2-a és 15-e között elsősorban felzárkóztató, a tanulást támogató foglalkozásokat szervezzenek, 15-től 26-ig pedig a következő tanévre készülhetnek fel az iskolákban.
Intézményi hatáskörben napközis táborokat is lehet szervezni a járványügyi szabályok betartása mellett. A nyári táborokkal kapcsolatban zajlanak még az egyeztetések, ezekről a jövő héten tájékoztat majd a kormány.
Akik részt vesznek a gyermekfelügyeletben, azoknak június 26-ig jár az étkezés az iskolákban, csak június 29-től áll át a rendszer a nyári szünetben alkalmazandó rendre.
A kormány kéri az intézményeket, hogy tanévzárókat, ballagásokat ne szervezzenek kötelező jelleggel, de „átgondoltan, kevesebb résztvevővel, akár az adott osztályok számára a hagyományostól eltérő, az egyidejű tömeges jelenlétet mellőző módon a ballagás és a tanévzáró megszervezése is lehetséges.” Hasonló módon érdemes megszervezni a bizonyítványok kiadását is.
Ahogy arról beszámoltunk, Újpest polgármestere, Déri Tibor már ma délelőtt bejelentette, hogy az újpesti intézmények június 2-án nyitják meg kapuikat.