Kicsavarnák a szakrendelőket az önkormányzatok kezéből?

  •  
  •  
  •  

Kanász-Nagy Máté, az LMP országos elnökségének titkára, Újpest népjóléti alpolgármestere július 31-én tartott sajtótájékoztatóján elmondta, pártja amiatt aggódik, hogy a kormány állami tulajdonba akarja venni az önkormányzati szakrendelőket. A terv az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézetet is veszélyeztetné.

Az Újpest Média megkeresésére Kanász-Nagy Máté elmondta, hogy a Boston Consulting stratégiai tanácsadó cég az elmúlt hetekben egy felmérést végzett az orvosok és az egészségügyi dolgozók körében.

„Ez a Nemzeti Konzultációra hajazó irányított kérdésekkel kérte ki az alkalmazottak véleményét arról, hogy mennyire szeretnének központosítást, szeretnék-e, hogy az állam legyen a fenntartó, és erősödjön-e a miniszter szerepe. Az úgymond helyes kitöltéssel persze az jött ki, hogy ezek mennyire jó dolgok, és támogatják ezeket a megkérdezettek” – fogalmazott az alpolgármester, aki hangsúlyozta, a kérdéssorból a szakemberek is arra következtetnek, hogy ez valamiféle államosítási folyamat kezdete.

Kanász-Nagy hangsúlyozta, hogy Magyarországon 200 szakrendelő működik, ezeket akarják most kicsavarni az önkormányzatok kezéből.

 

 

„Az újpesti szakrendelőre éves szinten több mint 300 millió forintot költ az önkormányzat, sok fejlesztést és pályázatot csatornáztunk az intézménybe. Ilyen volt a klimatizáció, a folyamatos eszközbeszerzések, új orvosok ide csábítása, a plusz szolgáltatások megteremtése az egészségügyi személyzet bérfejlesztése, jutalma és cafetériája. A teleradiológiával, telediagnosztikával például jelentősen csökkenteni tudtuk az ultrahang és a mammográfiai vizsgálatok várólistáit” – sorolta az eredményeket az alpolgármester, aki szerint nem csak ezek kerülnének veszélybe, ha állami fenntartásba kerülne a szakrendelő.

 

 

„Számos fejlesztési tervünk van, például azzal kapcsolatban, hogy lehetne a CT-vizsgálatok feltételeit megteremteni, vagy hogyan csökkenthetnénk a többi rendelés várólistáit. Ha az állam elveszi az intézményt, akkor ezekre nem lesz ráhatásunk, nem tudjuk megvalósítani a fejlesztéseket, aminek az újpestiek látnák kárát” – közölte Kanász-Nagy Máté, aki szerint az önkormányzatok igenis jó gazdái a szakrendelőknek, a jelenlegi tulajdonviszonyok fenntartása pedig garanciát jelent a minőségre.

Szerinte elég csak megnézni, milyen eredménnyel járt az iskolák államosítása, vagy milyen kihívásokkal küzd az állami kézben lévő egészségügy: „Komoly problémák és konfliktusok forrása mindkét szektor, melyekre a drasztikus forrás- és színvonalcsökkenés a jellemző. Félő, hogy az újpesti szakrendelőre is ez várna, ha a kormányzati központosítási szándék megvalósulna, és nemcsak a fejlesztések kerülnének veszélybe, de a már meglévő ellátások színvonala is romlana.”

Kanász-Nagy Máté szerint minden ezközt meg kell ragadni, hogy a kabinet ne vihesse keresztül ezt a tervet, az első lépés az, hogy az emberek figyelmét felhívják a problémára. „Az is fontos, hogy az egészségügyi szereplők, a szakrendelők és az önkormányzatok közösen lépjenek fel a kezdeményezéssel szemben, és próbáljanak ellenállni” – hangsúlyozta az alpolgármester, aki lapunknak elárulta: ő maga is hamarosan tájékoztató kampányba kezd a IV. kerületben, hogy minél többen értesüljenek arról, mi készül, és milyen értékeket veszélyeztet a kormány, mi az, amit közösen kell megvédenie az újpestieknek.

, , ,