Bár a szociális munka világnapja november 12-ére esik, mivel az ágazat dolgozói számára ez munkaszüneti nap, újpest önkormányzata november 10-én tisztelgett a professzionális segítségnyújtók teljesítménye előtt. A Polgár Centrumban tartott Civil válaszok a változó világban című konferencia keretében adták át az Újpesti Szociális Munkért Díjakat is.
„Ünnepelünk és hálát is adunk a legjobb szakembereknek, akik felelősségteljes munkájukkal az év minden napján egyre többet tesznek az emberekért és a családokért”
– fogalmazott köszöntőjében Varju László. Újpest országgyűlési képviselője hozzátette: az Újpest Kapuja VEKOP-projekt megvalósításával a IV. kerület vezetése olyan lehetőséget biztosít, amellyel előrébb léphetnek a szociális ágazatban tevékenykedők. Szerinte dicséret illeti a civil szervezeteket is, amelyek a pandémia rendkívüli helyzetében is rengeteg alkalmat találtak arra, hogy segítsenek az újpestieknek.
„A szociális munka egyidős az emberi közösségekkel, a humán ágazatban dolgozók pedig különösképpen fókuszba kerültek a járványidőszakban”
– emelte ki beszédében Kanász-Nagy Máté népjóléti alpolgármester. Rávilágított arra, hogy Újpesten, az állami tendenciákkal ellentétben, az önkormányzat igyekszik újra megteremteni a hatékony szociálpolitika feltételeit, amihez az intézményi háttér és összhang fontos ugyan, de a lelkiismeretes szakemberek nélkül nem működhet, akiknek a munkáját mindenben segíteni kell. Arra is kitért, hogy a színvonalas szakmai munkát az önkormányzat idén is jutalom formájában hálálja majd meg.
A legkiválóbbak
Ezt követően Déri Tibor polgármester és Kanász-Nagy Máté átadták az Újpesti Szociális Munkért Díjakat. Idén
- Csiffáriné Richter Erika, az Újpesti Önkormányzati Bölcsődék Intézménye kisgyermeknevelője és bölcsődevezetője;
- Orosz Anikó, az Újpest Önkormányzatának Szociális Intézménye Család- és Gyermekjóléti Központ óvodai és iskolai szociális segítője, szakmai koordinátora; illetve
- Ultsch Leventéné, az Újpest Önkormányzatának Szociális Intézmény „Őszi Fény” Integrált Gondozási Központ terápiás munkatársa érdemelte ki az elismerést.
Civilek a válaszúton
Ruszkai Zsolt, a Szociális Intézmény igazgatóhelyettese az állami, piaci és civil szférák kapcsolatáról, a három rendszer különbségeinek és kölcsönhatásainak problémáiról, kérdéseiről adott elő.
Elmondta, hogy egy az Európai Unió előző pénzügyi ciklusának sajátosságai azt eredményezték, hogy az állam egyre inkább kivonult a civil szféra támogatásaiból, így a javarészt egyesületi vagy alapítványi formában működő szerveződések kénytelenek voltak jobban az adományokra, a piaci szektorra és a saját maguk által kitermelhető profitra támaszkodni. Ez a legtöbb esetben ugyan ingadozó fenntarthatóságot eredményezett, de szép sikerekre is akadt példa. Önmagukban ezek azonban nem elegendőek ahhoz, hogy a civil szféra önellátóvá válhasson, hiszen ahhoz olyan üzleti ismeretekre is szükség lenne, amelyekkel nem feltétlenül rendelkeznek a szervezetek.
Újpesttel kapcsolatban kiemelte, hogy az uniós források a kerületben nagyon fontos támaszai az itt működő, 100-nál is több egyesületnek és a 30-nál is több alapítványnak. A VEKOP-programokban pedig hangsúlyozottan is megjelenhetnek ezek a szereplők, akik olyan közfeladatokban tudnak segíteni a munkájukkal, mint a szegénység újratermelődése elleni küzdelem vagy az esélyegyenlőség növelése.
Utak egymáshoz
Az ezt követő első kerekasztal-beszélgetés résztvevői, Czabán Sára, az Észak-Budapesti Tankerületi Központ tanügy-igazgatási referense; Papp Pordán Beáta, a Tüskevár Általános Iskola és Gimnázium dráma pedagógusa; Váradi Krisztina, a Szociális Intézet szociális munkása; valamint Molnár István Gábor, az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke a civil és az állami, illetve a szociális szférán belüli kapcsolatteremtések fontosságát járták körül.
Szomorú tanulság volt, hogy jelenleg viszonylag kevés kapcsolódási pont létezik a különböző intézmények és szervek között, ám egyre több szakmai program szervezésével mindenki szerint könnyebben utat találhatnának egymáshoz a különböző szereplők.
Segítsünk helyesen!
A következő panel a lakhatási helyzethez kapcsolódó nehézségekről, és az ezeken enyhíteni igyekvő civil szervezetek munkájáról szólt.
Bakondi-Kiss Eszter, a Habitat for Humanity kommunikációs menedzsere; Tápi Eszter, a Twist Olivér Alapítvány intézményvezetője és Hellenbárt László, az S.O.S. Krízis Alapítvány intézményvezetője fontosnak nevezték, hogy a hatékony altruista munkához nemcsak a társadalom minél szélesebb körű bevonására van szükség, de arra is meg kell tanítani az embereket, hogyan tudnak jól segíteni. Ennek lényege az, hogy megfelelő típusú segítő munka, illetve a megfelelő adományok oda kerüljenek, ahol valóban hasznosítani tudják azokat.
Vissza a munka világába
Horváth Andrea, a Budapest Esély Nonprofit Kft. szakmai vezetője; Bángi-Magyar Attila, a Domini Cani ügyvezetője és Burucz Zoltán, a Szociális Intézmény családsegítője arról beszélgettek, milyen buktatói vannak annak, hogy valaki a munkanélküliségből újra munkát találjon magának.
Az előadók szerint egyáltalán nem baj, hogy sok a munkakereső és nincs teljes foglalkoztatás, hiszen a gazdasági számok egyébként pozitívan alakulnak. Sokkal fontosabb, hogy a munkaadók is kellően nyitottak és empatikusak legyenek a leendő alkalmazottakkal szemben, ne csak kizsákmányolható robotokat lássanak bennük. Ugyanakkor fontos, hogy ma már a jogszabályi környezet változásai és a piaci dinamika is időről időre megkívánják a munkahelyek közötti váltást.