•  
  •  
  •  

A háborús helyzet, az energiaválság és a gazdasági bizonytalanság az újpesti ingatlanárakra is brutális hatást gyakorol. Egekbe szökkent a lakótelepi és az új építésű ingatlanok ára, és az albérleti díj is növekedett. Árvai István, az újpesti Stúdió Ingatlan vezetője nyújtott ingatlanpiaci körképet.

– Miként látja most a szakértő az ingatlanpiac helyzetét?

Árvai István

– 2020-ban, a Covid-járvány megjelenése után a lakásárak növekedési üteme veszített lendületéből, de rövid időn belül újra magához tért, és folytatódott az áremelkedés. Jelen pillanatban kb. 750 ezer forint az átlag négyzetméter ár Újpesten, ami kb. 20 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest.

– Mi most a legnépszerűbb Újpesten?

– A panellakások továbbra is nagyon népszerűek és egyben a legkedvezőbb árfekvésű ingatlanok Újpesten. Jelenlegi információk szerint a távfűtéses lakásokat nem érinti a rezsi áremelkedés, ezért ezután is a keresett ingatlanok közé fog tartozni. A lakótelepi ingatlanok megfelelő árazás esetén nagyon gyorsan gazdára találnak, a jó adottsággal rendelkezők akár 900 ezer forint/négyzetméter áron is elkelnek, és már a rengeteg park és sétáló hely miatt Káposztásmegyer is majdnem olyan népszerű és drága, mint Újpest-Központ.

– Egymás után adják át az új építésű társasházakat, lakóparkokat. Mi a helyzet ezen a téren?

– Az új lakások négyzetméter árai az egekben vannak, ez köszönhető a drága alapanyagoknak és munkadíjak emelkedésének. A piacon elérhető új lakások gyorsan elkelnek, mert 31 százalékkal csökkent a kínálat. Július 1-je után már közel nulla energiaigényű lakóingatlanokat lehet átadni, és az alacsony fenntartási költségek miatt még magasabb árakon is kifizetődő lesz az új lakások vásárlása. A legfrissebb kormányzati bejelentések szerint két évvel meghosszabbították azt a 2022 év végén lejáró határidőt, ami alapján az eddig építési engedélyt szerzett ingatlanokat 2026 végéig lehet 5 százalékos áfával értékesíteni. A beruházók a meghosszabbított határidő miatt még több lakást építhetnek kedvezményes áfakulccsal, ezért magasabb számban lesznek új projektbejelentések.

– Milyen most a vásárlói kedv?

– A jelenlegi árakat jelentősen befolyásolja a háborús helyzet, a gazdasági bizonytalanság és energiaválság. Ezekre kétféleképpen reagálnak az emberek. Kivárnak vagy mihamarabb vásárolni akarnak. A kevesebb eladó ingatlan és a gyorsan vásárolni akarók felgyorsítják az ingatlanok eladási idejét és emelik az árakat, ezért is tapasztalható még mindig az emelkedés. Sajnos ezek a vásárlók gyorsan elfogynak, és utána az egész ingatlanpiac érezni fogja a közeljövő gazdasági eseményeit, és szinte biztos, hogy visszaesés lesz a keresletben.

– Mit hoz magával a rezsitörvény módosítása?

– A rezsiemelkedés miatt is lesz átrendeződés a piacon. A rossz energetikai besorolású, korszerűtlen, nagy alapterületű ingatlanok egyre népszerűtlenebbek lesznek, emiatt csökkeni fog az áruk. Az új és kis alapterületű, praktikus ingatlanok, illetve az alacsony rezsivel rendelkezők továbbra is tartani fogják az árukat, ill. az előnyös energetikai tulajdonságaiknak köszönhetően az áruk is emelkedhet. Ebben az időszakban egy kicsit előrelátónak kell lenni, ezért nagyon fontos, hogyan árazzuk be ingatlanunkat. Mindenképpen érdemes szakértői segítséget kérni. Az ingatlan piaci értékének meghatározását irodánk kötöttség nélkül, ingyenesen elvégzi.

– Hamarosan itt a szeptember, élénkül az albérleti piac. Hogyan változnak a bérleti díjak?

– Egy év alatt a húsz százalékot is meghaladta az újpesti lakásbérleti díjak emelkedése. A bérből- és fizetésből élőket az élet minden területén érzékelhető áremelkedés érzékenyen érinti, ezért csökkenni fog a bérleti díjra elkölthető jövedelmük. A bérlők eddig kevésbé nézték a lakás összköltségét, elsősorban a bérleti díjakat hasonlították össze. Mostantól a havi rezsiköltség – a lakás adottságától függően – a bérleti díjon felül akár annak 50-60-70%-a is lehet. Egyre nehezebb lesz számukra lépést tartani a bérbeadók által diktált árakkal, és a dráguló rezsi miatt is átrendeződés várható.

– Mit tud csinálni az, aki nem akar költözni?

– A lakosság lakásfelújítási- és korszerűsítési tervei a rezsicsökkentés módosításának bejelentése után újra lendületet kapott. A legnépszerűbb cél a fürdőszoba felújítása és a fűtési rendszer korszerűsítése. Ezeket követi a külső nyílászárók cseréje, az épület szigetelése és a napelemes rendszer kiépítése. Ezekre ősztől jelentős roham várható, ezért nehéz lesz szakembert találni.

, , , , ,