•  
  •  
  •  

Megkapta a támogatásokat a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe sodródott kerületi vállalkozások első csoportja. Ahogyan arról korábban már beszámoltunk (Újpesti Napló, április 2. 2. old.) az önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek és piaci alapon bérbe adott ingatlanok bérlői bérletidíj-mérséklést, halasztott és részletfizetést is kérhetnek a felülről nyitott, április 1-jétől hozzáférhető, 50 milliós önkormányzati alapból.

Folyamatos az elbírálás

A támogatási kérelmeket, illetve a szükséges dokumentumokat elektronikusan is be lehet nyújtani az Újpesti Vagyonkezelőhöz, ahol gyorsan jelzik azt is, ha hiányzik valami a csomagból, az igényléseket pedig két hét alatt elbírálják. Az önkormányzati céghez lapzártánkig már jóval több mint kétszáz támogatási kérelem érkezett be, és ezekből háromtucatnyit már el is bíráltak, a döntéselőkészítés pedig folyamatosan zajlik az UV Zrt.-nél.

Aki szeretne, hozzájuthat

A már támogatáshoz jutott vállalkozások palettája igencsak színes. Van köztük oktatási intézmény, használtelektronikaicikk-kereskedő, optikus, esküvői ruhaszalon, piaci alapon lakást bérlő, szépségszalon, kozmetika is – mondta el az Újpesti Naplónak a gazdaságért, költségvetésért, városüzemeltetésért és projektmenedzsmentért felelős alpolgármester. Trippon Norbert hangsúlyozta azt is, a nagy számú, kedvezően elbírált kérelem bizonyítja, aki szeretne, hozzájuthat ehhez a támogatáshoz.

Szemmel látható támogatás

A felsorolt vállalkozásokban azonban nemcsak az a közös, hogy sikeresen pályáztak, de az is, hogy eközben mindannyian mindent megtettek azért, hogy ezekben a napokban is működhessenek. Így van ezzel annak a Templom utcai optikának a tulajdonosa is, akit az Újpesti Napló megkeresett. Ő százszázalékos bérletidíj-mérséklést kért, ötvenet kapott, ám azt mondta, ezzel is nagyon elégedett, mert legalább a következő három hónapra könnyebben tervezhet, és segíthet azoknak, akinek szükségük van rá.

Segítség a családoknak is

És segít az újpesti székhelyű Csillagberek Waldorf Alapítvány is, amely szintén bekerült a támogatottak első körébe. Ők a járvány miatt nehéz helyzetbe jutott családjaik életét próbálják könnyíteni a bérletidíj felszabadult részéből, hiszen az az alapítványi óvodákba, iskolákba járó gyerekek szüleinek egy része is bajba kerülhetett a járvány miatt – mondta el az Újpesti Naplónak dr. Bakajsza Gábor kuratóriumi elnök. (Az alapítvány oktatási intézményeit az állami normatíva mellett a szülői befizetésekből, szülői támogatásokból tartják fent).

Dicséret a kamarától

Újpest vállalkozásokat védő gazdasági intézkedéseit elismerte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) is, amely a Déri Tibor polgármesternek írt levélben külön megköszönte az önkormányzat gyors és hatékonyan intézkedéseit, amelyek nélkül a kerületben működő vállalkozások nagy része nem maradhatott volna életben. A levél egyik aláírója a BKIK IV. kerületi tagcsoportjának elnöke, aki az Újpest Médiának nyilatkozva további intézkedéseket sürgetett. Hegyaljai István emlékeztetett arra, hogy a IV. kerületben nagyon sok olyan vállalkozás van, amely saját telephelyen, saját tulajdonában végzi a tevékenységét, és nekik is szükségük lenne mentőcsomagra.

Már a korlátozó intézkedések életbe lépése előtt nyilvánvalóvá vált, hogy a turizmus nagyon megszenvedi az idei évet – mondja Hegyaljai István, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara IV. kerületi tagcsoportjának vezetője. Újpest – teszi hozzá – nem turisztikai célpont, de például utazási iroda itt is van. A szakember szerint a vendéglátás is az elsődleges vesztesek között van, de még összetettebb a probléma, ha arra gondolunk, hogy mennyi önfoglalkoztató és mikrovállalkozás van. – Ezeknél akár egy kisebb visszaesés is a nagyon kifeszített gazdálkodás bedőlését okozhatja – mondja Hegyaljai István.

A kamarai vezető szerint ismét terjedni kezdett a fekete munka. – A cégek elbocsátják az embereket, a megrendelők pedig spórolnának, amin csak lehet. Így az állásukat elvesztők, főleg a szolgáltató szektorban, találnak olyan ügyfelet, aki még annyira sem kér számlát, mint eddig – teszi hozzá.

Az önkormányzat által eddig hozott gazdaságvédelmi intézkedéseknek jó az iránya, mondja. A fővárosi kamara, illetve a kerületi tagcsoportok is aktív kapcsolatban állnak a településvezetőkkel, a vállalkozói szférából érkező javaslatok pedig valamilyen formában általában visszaköszönnek az elfogadott rendelkezésekben.

Országos válságban országos segítség kell

Azzal természetesen Újpest is tisztában van azzal, hogy a kisvállalkozásoknak még jócskán szükségük lenne segítségre, ám az alpolgármester úgy látja, ehhez az amúgy is leszűkített mozgásterű önkormányzatok önmagukban nem elegek. Trippon Norbert hangsúlyozta: egy országos gazdasági válság idején a kormány kötelessége lenne megmenteni a kis és középvállalkozói szektort, ám szerinte most nem ez történik, hiszen csak a multik és néhány kivételezett szektor nagyvállalkozásai kapnak felülről segítséget, a történelminek mondott gazdasági csomagból a kicsik teljes egészében kimaradtak.

Kérdőjelek

Hogy aztán jön-e újabb segítség, egyelőre nem tudni. Annyi biztos, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nemrégiben egy rádióinterjúban azt mondta, május elején mutatja be azt a tervét, amellyel az ország élete lépésről lépésre visszatérhet a megszokott, normális élet kerékvágásába. Szerettük volna megtudni azt is, hogyan vélekedik erről, illetve az újpesti önkormányzat eddig meghozott gazdaságvédelmi intézkedéseiről a kerületi Fidesz, ám megkeresésünkre az ígéret ellenére sem érkezett válasz lapzártánkig.

CSG

, ,