Bár még tiszta erőből tombol a nyár, egyre több gyerek várja már izgatottan az iskolakezdést. A legnagyobb változást a kiselsősök élik meg, a szabad játszás időszakát a tanulás veszi át. Őket mind a szülők, mind a pedagógusok támogatják, Újpest városa pedig tanévkezdő csomaggal lepi meg Újpest első osztályosait.
Idén szeptemberben kezdi az első osztályt a 7 éves Bence, aki az Újpesti Károlyi István Általános Iskola tanulója lesz. A kisfiú már nagyon várja a tanévkezdést, sokszor sétálnak édesanyjával az iskola előtt, és az iskoláról beszélgetnek. Bence anyukája, Baranyai Orsolya tanárként és édesanyaként is tisztában van vele, hogy talán az eddigi legnagyobb mérföldkő lesz az iskolakezdés a nagyobbik fia életében. A család folyamatosan felkészíti a kis iskolakezdőt a változásokra.
„Bár eddig is rendkívül rendszerezett volt a család élete, pontosan betartjuk a napirendet. Viszont sokat beszélgetünk már arról, mit jelent a szünet, és miért fontos korábban kelni az iskolakezdéshez, mint az oviéhoz. Arra is rákérdezett, mit jelent a matematika, és milyen órái lesznek az iskolában. Átbeszéltük továbbá, mit jelentenek az osztályzatok, és milyen szempontok szerint kapják.”
A család – Bence kérésére – még márciusban, az iskolai nyílt nap után megvette az iskolatáskát.
„Nagyon vágyott rá már Bence, hatalmas élmény neki, hogy van már saját iskolatáskája, tanszerekkel együtt. Ezeket együtt pakolgatjuk ki és be, gyakorlunk.”
A család összesen 25 ezer forintot fizetett a táskaszettért, amely egyúttal tolltartót és tornazsákot is tartalmaz. Orsolya azt is elmondta, hogy a pedagógusok összeállították a tanévkezdő füzet- és írószercsomagot is a kiselsősöknek, az oktatási szereket a Rózsa Nyomtatványbolt laminálással becsomagolta. A füzetek és egyéb segédeszközök így újabb 16 ezerbe kerültek.
„Bencével együtt nagyon várjuk már, hogy átvehessük az újpesti ajándék tanszercsomagot is, amit évkezdéskor kapnak meg az elsősök. Mivel az önkormányzat előre megírta, mit tartalmaz az ajándékcsomag, erre már nem kell költeni”
– fejtette ki Baranyai Orsolya kérdésünkre.
Ez már a harmadik év, hogy évkezdő ajándékcsomaggal lepi meg Újpest Önkormányzata a helyi első osztályosokat. Valamennyi Újpesten tanuló iskolakezdő kisdiák megkapja ezt a figyelmességet, összesen 18 általános iskola diákjai örülhetnek a tanszereknek. Bedő Kata, Újpest oktatásért felelős alpolgármestere elmondta, hogy immár két új ajándéktárgy, egy horgonnyal díszített kulacs és egy uzsonnásdoboz is bekerült az évkezdő csomagba.
„A kulacs és a doboz egyaránt száz százalékban újrahasznosítható műanyagból készült, az újpesti zöld eszmeiség jegyében. Ezzel is idejekorán edukálni szeretnénk a gyerekeket, hogy védjék a környezetet.”
Az önkormányzat tanévkezdő csomagjában gyurma, vízfesték, színes ceruza, vonalzó és ragasztó is megtalálható.
„Az újpesti tanszercsomag minden kiselsős padján ott várja majd a gazdáit a tanévnyitó napján”
– árulta el Bedő Kata.
Rengeteg új feladat és benyomás éri az elsős kisgyerekeket, s ezzel természetesen a tanítónők is tisztában vannak. Buday Vera pedagógus elmondta: náluk, a Károlyiban csoportosan körbejárják a kicsikkel a hatalmasnak tűnő épületet. Továbbá márciusban tartottak már egy játékos ismerkedő délutánt.
„Augusztus 31-én hivatalosan fogadjuk az elsősöket az iskolában, a nagy napra ünnepéllyel készülnek a második osztályosok.”
A tanítónő kollégáival együtt tisztában van vele, milyen hatalmas változás az ovi után az iskola az egész család életében. A hosszú évek tapasztalata alapján számos jótanácsot is tud adni az iskolakezdőknek.
„Míg az oviban kötetlenebb a napirend, az iskola nagyobb, kötöttebb fegyelmet kíván. Jó, ha reggel időben, fél nyolc és háromnegyed nyolc között megérkezünk az iskolába, hogy legyen idő a nyugodt előkészületekhez, a ráhangolódáshoz.”
Buday Vera határozottan javasolja, hogy augusztusban már szoktassák napirendhez az elsőbe menő kicsit.
„Az utolsó két hét szóljon az iskolai felkészülésről! Időben fekvés, időben kelés. Ráadásul muszáj önállónak lenni egy iskolásnak. Egyedül kell váltócipőt cserélni, kipakolni a padba és a mosdót használnia. Mindezt gyakorolni kell a szülőkkel együtt! Az a legideálisabb, ha van némi átmenet a nyári szünet és az iskolakezdés között.”
A tanítónő azt a jótanácsot adta, hogy a tanszerekre írják rá a gyerek monogramját, a kicsi pedig legyen képes felismerni a saját monogramját, az ovis jele helyett.
„Rendkívül fontos, hogy reggel, amikor elköszön a szülő a gyerekétől beszéljék meg azt is, hogy ki fog érte jönni délután. Sok gyerek tart attól, hogy az iskolában felejtik.”
Ennél az óriási életeseménynél teljesen természetes, ha izgul a gyerek és a szülő egyaránt. Ilyenkor azonban az összes pedagógus és a nagyobb diákok szeme is a legkisebbeken van. Ha mégsem sikerül gördülékenyre a tanévkezdés és a beilleszkedés, érdemes felkeresni az intézmény pszichológusát vagy fejlesztő pedagógusát.