„Nem engedünk abból, hogy a legfontosabb érték az ember”

  •  
  •  
  •  

Egy éve vette át Újpest vezetését az önkormányzati választásokon győztes ellenzéki szövetség. A mögöttünk álló mozgalmas, sok változást hozó, de korántsem könnyű esztendőt tekintettük át Déri Tibor polgármesterrel.

Mi az, ami az elmúlt esztendő után máshogyan vagy tisztábban látszik, mint a győzelem éjszakáján?

Ami nagyon tanulságos volt az elmúlt évben, hogy máig alig telt el olyan nap, amikor ne találkoznánk az előző vezetés súlyos örökségével. Hol egy gyanús pénzügyi tranzakcióba, hol egy előkészítetlen beruházásba, hol egy jogszabályba ütköző gyakorlatba botlunk. Ezeket aztán természetesen kivizsgáljuk, kiegyenesítjük. Ami viszont pozitív meglepetés, hogy nagyon sok jó emberrel ismerkedtünk meg, rengeteg visszajelzést, biztatást kapunk. Abból a jövőben sem adok alább, hogy minél több újpestivel találkozzak és beszéljek.

A tavalyi kampány egyik jelmondata az volt, hogy az ember a legfontosabb érték. Ezt hogyan sikerült a gyakorlatba átültetni az elmúlt egy évben?

Február végén elfogadtunk egy büdzsét, amelyet emberközpontú költségvetésnek neveztünk – nem véletlenül. Elindítottuk a Nyárindító Plusz Programot, amelynek keretében kétheti fizetésüknek megfelelő bérkiegészítést kaptak azok, akik a legelesettebb, legidősebb és a legkisebb újpestiekért dolgoznak a szociális szférában, illetve az óvodákban, bölcsődékben. Ez azonban csak az első lépés volt, a jövőben szeretnénk még több anyagi megbecsülést nyújtani számukra. Oltástámogatási programot indítunk, november elsejétől 28 ezer forinttal támogatjuk a családokat, hogy gyermekeik megkaphassák a rotavírus és a fertőző agyhártyagyulladás elleni oltást. A Megbecsülés Plusz Programmal pedig egyszerre támogatjuk az újpesti időseket és a helyi vállalkozásokat is. Az ötezer forintos utalványokat egyelőre a piacon lehet elkölteni, de gondolkodunk azon, hogyan tudnánk ezt a lehetőséget szélesíteni.

Szintén fontos ígéret volt tavaly ősszel egy élhetőbb város kialakítása. Ezzel hogy állunk?

Az előző városvezetéssel szemben úgy hisszük, hogy a méregdrága gigaberuházások helyett a kisebb, de élhetőbb környezetet eredményező projektek a fontosak. Ennek jegyében indult meg a Béke tér megújulása vagy indul hamarosan az Intarzia és a Pácoló utca fejlesztése, ennek mentén alakítjuk ki Újpest új zöld főterét is.

Zöldebb lett Újpest az elmúlt egy esztendőben?

Ebben a tekintetben elég messziről kellett indulnunk. Felmértük a kerület fáinak állapotát, és elég lesújtó állapotokat találtunk: nem ápolták, gondozták, metszették őket. Ezt a munkát is lehetőség szerint pótoljuk. Új fákat is ültettünk, összesen eddig nagyjából ezerháromszázat. Segítjük azokat a civil szervezeteket is – például a „10 millió fa” mozgalmat – amelyeknek a munkáját az előző vezetés inkább akadályozta.  Alapelvként tekintünk arra, hogy csak menthetetlen állapotú fát vágunk ki. Minden fejlesztést, átalakítást úgy végzünk, hogy fák ne essenek áldozatul a munkálatoknak. Így dolgozunk a Béke tér megújításán, és így alakítottuk át a káposztásmegyeri fitneszpark terveit is. Az eredeti verzióban több fa kivágása szerepelt, de kiderült, hogy csak egy kicsit más hozzáállásra van szükség, és elkerülhető a pusztítás. A Farkas-erdő egészét erdővé minősítette át a Fővárosi Közgyűlés, így a terület a jövőben egyáltalán nem lesz beépíthető. Nagyon fontosnak tartom a Trippon Norbert alpolgármester úr által kezdeményezett „Vadvirágos Újpest” programot is, amellyel olyan növénytársulásokat tudunk visszahozni a városba, amelyek régen természetesek voltak itt is, ám az urbanizáció miatt mára eltűntek.

Október 29-én döntött a képviselő-testület a káposztásmegyeri íjászközpont helyszínéről. Pont kerülhet a régóta húzódó vita végére?

Minden jel szerint igen. A történet még tavaly nyárra nyúlik vissza, amikor kiderült, hogy a Magyar Íjász Szövetség egy csarnokból és pályákból álló sportközpontot szeretne létrehozni a Megyeri út és a Homoktövis utca találkozásánál. A Fővárosi Önkormányzattól kértek kéthektárnyi területet, ám ezt a közgyűlés egy éve elutasította. A csarnok helyét az előző vezetés eladta a szövetségnek, ugyanakkor a helyiek egyértelműen ellenzik a fás terület beépítését, így mi sem tudtunk ehhez hozzájárulni. Patthelyzet alakult ki, amelyet hosszas tárgyalások során sikerült feloldani. A Bőrfestő és Bőröndös utcák által határolt, Külső Szilágyi út mentén lévő villamos- és vasúti sín közötti ligetes, kevésbé fás területet ajánlottuk fel, amely a Fővárosi Önkormányzattal közös tulajdonban van. Reméljük, ez a szövetségnek is elfogadható megoldás lesz.

Februárban elfogadták a költségvetést, márciusban aztán rázuhant az országra a járvány. Hogyan áll pénzügyileg a kerület?

Valóban, az új büdzsé megszavazása után már három héttel lezárták az országot. És ha az ebből fakadó adóbevétel-kiesés nem lenne elegendő, a kormány segítség helyett a veszélyhelyzet ürügyén alaposan meg is sarcolt minket. Elvonták a kerülettől a súlyadóból, reklámhordozókra kivetett adóból és az idegenforgalmi adóból származó bevételeket. Újpest éves szinten nagyjából háromszázmillió forintot veszít. Ebből a pénzből fizetéseket emelhetnénk, segíthetnénk az időseket és rászorulókat, utakat újíthatnánk fel vagy éppen még több fát ültethetnénk. Rengeteg helye lenne a kormány zsebébe vándorló bevételeknek. Ezt még csak tetézi a járvány nyomán keletkező súlyos gazdasági válság, amely a kerületnek csak ebben az évben 2,2 milliárd forintos kiesést jelent.

Milyen kihívás elé állítja az önkormányzatot a második hullám?

Az igazán nehéz helyzetet nem is a vírus minden eddiginél erősebb terjedése okozza, hanem a kormány titkolózása. Tavasszal rendszeresen tájékoztattak minket arról, hány fertőzött van Újpesten. Most jóval magasabb esetszám mellett sem kapunk lényegében semmilyen információt. A rendőrséggel jó az együttműködés, tőlük tudjuk, hányan vannak hatósági karanténban a kerületben, ám a kormányzati szervek nem mondanak semmit. Tulajdonképpen vakrepülést végzünk. Mi ettől függetlenül tesszük a dolgunkat. Az idősotthonainkban folyamatosan tesztelünk, eddig hál’Istennek nem találtunk fertőzöttet. Az óvodákban és bölcsődékben lázmérést vezettünk be, és folyamatos a fertőtlenítés.

Meg tudja őrizni pénzügyi stabilitását a város?

A „békeidőben” készült büdzsét az elmúlt időszakban már három alkalommal is hozzá kellett igazítanunk az egyre nehezebb körülményekhez. Egyetlen projektet sem törlünk, de van, amit át kell ütemeznünk. A fő célunkból azonban nem engedünk: olyan hellyé tesszük Újpestet, ahol az ember a legfontosabb érték.

BG

, , ,