Szájer anyagilag sem járt jól a lemondással

  •  
  •  
  •  

Frissítés:

Közel 40 millió forintos fizetésétől is elbúcsúzhat Szájer a lemondásával, és így már a nyugdíja sem lesz annyi, mintha kitöltötte volna a mandátumát – írja az Mfor.

Az EP-képviselők euróban kapják a fizetésüket, a gazdasági portál szerint nettó 6962 eurót, ami tavaly áprilisban még 2,1 millió forintot ért, idén viszont már 2,4 millió forintnak felel meg.

Ezen kívül a Parlament 323 eurónyi átalányjuttatást is fizet nekik szállás- és kapcsolódó költségekre minden olyan napra, amikor Brüsszelben vagy Strasbourgban hivatalos munkát végeznek. Ha ez nem fedezne mindent, akkor a képviselő utazási költségeit is megtérítik, az irodabérlés, ügyintézés, telefon- és postadíjak és egyéb költségek mellett.

A már lemondott Szájer József is euróban kapta a pénzét, ráadásul nem is keveset. Az Mfor szerint mandátumuk lejártával még a képviselők a fizetésükkel egyenértékű, átmeneti juttatásban részesülhetnek annyi hónapon át, ahány évig hivatalban voltak.

Szájer József 16 évig volt hivatalban, tehát még 16 hónapig kapta volna a fizetését, ha kitöltötte volna a mandátumát 2024-ig, de neki most nem lejárt a mandátuma, hanem lemondott róla, így ezt a 38 millió forintot is elveszíthette.

Szájer emellett a közelgő nyugdíjától is búcsút inthet, ami a mandátum minden teljes éve után a tiszteletdíj 3,5 százaléka. Ez azt jelenti, hogy Szájer a havi 1,6 millió forintos nyugdíja helyett “csak” 1,3 millió forintot fog kapni.

Előzmények:

Szájer József a mai nappal kilépett a Fideszből, számolt be a kormánypárti Magyar Nemzet.

A volt EP-képviselő a párttagságáról való lemondást Kubatov Gábornak, a Fidesz pártigazgatójának címzett egymondatos levelében jelentette be.

A lapnak Orbán Viktor miniszterelnök a kormányülés szünetében a következőképpen nyilatkozott az orgiázó képviselő távozásáról:

“Amit Szájer József képviselőtársunk tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele. Harmincéves munkáját nem fogjuk elfelejteni és megtagadni, de cselekedete nem elfogadható, és nem védhető. A történtek után az egyetlen helyes döntést hozta, amikor bocsánatkérés mellett Európai Parlamenti mandátumáról lemondott, és a Fideszből kilépett. Döntését tudomásul vettük.”

Háttér:

A Telex a szerdai kormányülés előtt kíváncsi lett volna Orbán Viktor álláspontjára a Szájer-botrány kapcsán, ám mindössze Varga Juditot és Semjén Zsoltot tudták mikrofonvégre kapni, mielőtt a rendőrök elküldték őket a Miniszterelnökség elől.

Az igazságügy-miniszter és a miniszterelnök-helyettes sem érezte úgy, hogy mélyebben bele kéne menniük az ügybe.

Varga Judit szerint Szájer József a mandátuma visszaadásával “meghozta az egyetlen helyes döntést”, minden más az ő magánügye.

Semjén Zsolt nem akarta érteni, miért kéne neki bármit is szólnia a Borkai-ügy óta a legkínosabb kormánypárti történethez.

A később érkező minisztereket a Telex újságírói már csak a Karmelita kapujától távolabb kérdezhették, de egyedül Palkovics László innovációs és technológiai miniszter méltatta válaszra a stábot. Ő is csak annyit fűzött a dologhoz, hogy Szájer József helyesen tette, hogy lemondott az EP-képviselőségről.

Hívatlanul a szexpartiban

Időközben az is kiderült, hogy egy 29 éves doktorhallgató, David Manzheley szervezte a brüsszeli orgiát, ahol Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője is megjelent múlt pénteken – derült ki egy, a Blikk által idézett interjúból.

David Manzheley elmondása szerint a kormánypárti politikust eredetileg meg sem hívták, ő maga pedig azt sem tudta, kicsoda a képviselő. Elismerte, hogy tényleg 25 fő vett részt a bulin.

A szervező panaszkodott a rendőrök durva eljárására, és így kommentálta az intézkedést:

“Mégis hogyan tudtuk volna odaadni az igazolványainkat olyan gyorsan, amikor alsónadrág sem volt rajtunk?”

A szexparti helyszíne

Majd hozzátette:

“Csak iszogattunk, mint egy kávézóban, és persze közben a vendégek egymással szexeltek”

– emlékezett vissza, de azt tagadta, hogy drogoztak volna.

Eddig így fest a Szájer-botrány

Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője november 29-én mondott le váratlanul EP-mandátumáról. Akkor ezt azzal indokolta, hogy a politikától messzebb, “szellemi területen” kívánja folytatni a munkáját.

“Döntésem egy hosszabb ideje tartó gondolkodás végére tesz pontot. A lemondás nincs összefüggésben az európai színtéren most zajló, minden eddiginél ádázabb küzdelem tartalmával. A mostani vitában egyetértek a magyar kormány álláspontjával, azt támogatom”

– indokolta akkor a lépését a fideszes politikus, aki közölte, hogy lemondása 2020. december 31-ével hatályos.

A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljuttatott közleményben Szájer József lemondása után úgy fogalmazott: szomorúan fogadták a politikus döntését.

“Mi, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportjának tagjai a magunk és a teljes politikai közösségünk nevében köszönetet mondunk Szájer Józsefnek, akinek döntő szerepe volt abban, hogy a magyar polgári konzervativizmus és kereszténydemokrácia elfoglalhassa az őt megillető helyet az európai politikai színtéren”

– írták, hozzátéve:

“Szájer József politikai hitvallása, Magyarország szuverenitásának és a magyar polgárok érdekeinek megalkuvás nélküli képviselete olyan értékek, amelyek a továbbiakban is a képviselőcsoport alapelveiként szolgálnak.”

Aztán december 1-jén közölte a hírt a belga sajtó, miszerint egy nemrég lemondott magyar EP-képviselő is érintett egy főként férfiak részvételével, a járványügyi korlátozások megsértése miatt hatóságilag feloszlatott orgiában.

Szájer még aznap elismerte, hogy őróla van szó, de azt az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában határozottan tagadta, hogy fogyasztott volna a rendőrök által a helyszínen talált kábítószerből.

A magyar sajtó megkeresésére ugyanakkor a belga ügyészség közölte:

Szájer József táskájában találtak drogot az illegális partihoz riasztott rendőrök.

Illetve egyértelművé tették, hogy ő volt az, aki az ereszcsatornán lemászva próbált elmenekülni a kiérkező rendőrök elől, aminek következtében a tenyerén megsérült.

Szájer József a tettenérés során, állítása szerint, felajánlotta a rendőröknek, hogy vessék alá drogtesztnek, ám a lehetőséggel a hatóság emberei nem éltek.

Az egyelőre nem teljesen világos, hogy a volt EP-képviselő diplomáciai mentessége miként alakította az események folyását, azonban egyelőre annyi biztos, hogy rajta kívül még két diplomáciai mentességet élvező személy volt jelen az orgián.

Szájer József az Európai Néppártnak írt közleményében családjától, a kollégáitól és a választóitól is bocsánatot kért, illetve személyes “botlásnak” nevezte a történteket.

, , , , , , , , ,