•  
  •  
  •  

Befejeződtek az újpesti Mentálhigiénés Gondozó felújítási munkálatai. Az intézmény az Egészséges Budapest Program (EBP) harmadik ütemének keretében újulhatott meg, és jóval több történt egy esztétikai ráncfelvarrásnál.

A Nyár utcai intézmény még az 1960-as, ’70-es évek fordulóján épült, az SZTK pedig 2011-ben vette át a Pszichiátriai Szakrendelő és Gondozóintézet üzemeltetését a Károlyi Sándor Kórháztól, az akkori infrastruktúrával. Mivel az épület a fennállása óta csak karbantartási munkálatokon esett át, halaszthatatlanná vált a 2022 őszén megkezdett rekonstrukció.

 

Fotó: Schiller Kata / Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet

Az újpesti önkormányzat az EBP harmadik ütemének részeként kapott forrást a szükséges munkálatok elvégzésére: a projekt összesen bruttó 356 millió forintba került, amelyből 220 millió forint állami támogatás és 136 millió forint önkormányzati önrész volt.

Növekvő kapacitás

Az épület teljes belső rekonstrukción esett át, és az alapvezetékek kivételével mindent lecseréltek. Megújultak a burkolatok, a vizesblokkok, lecserélték a nyílászárókat és új légkondicionálókat építettek be, illetve megújult az elektromos hálózat is.

Fotó: Schiller Kata / Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet

A felújítás révén megnőtt a szakrendelő intézményének az alapterülete, így további szobák állnak rendelkezésre terápiás vagy adminisztratív munkára, pszichológusi feladatok vagy kiscsoportos foglalkozások megtartására. Egy szocioterápiára alkalmas nagyobb szobát is kialakítottak, illetve egy kisebb termet is létesítettek, amelyben relaxációs és mozgáscsoportok tevékenykedhetnek majd, de kiscsoportos terápiák és oktatások számára is ideális lesz, mivel vetítésekre is alkalmassá teszik.

Így egy időben négy vagy akár öt pszichológus is dolgozhat, miközben párhuzamosan két csoportfoglalkozás is tartható. Tehát mindenképpen nőtt a szakrendelő kapacitása. A szakrendelő munkatársai a jelenleg futó egyéni pszicho- és szocioterápiákon túl tervezik a korábban népszerű mozgáscsoport felélesztését, a hozzátartozói csoportok alakítását, játék- és más szocioterápiás foglalkozások bevezetését.

Fotó: Schiller Kata / Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet

Miért fontos?

Az intézmény az újpestiek pszichiátriai szakellátását és gondozását, a betegek felépülését és a társadalomba való visszailleszkedését biztosítja, ennek keretében pedig a pszichiátriai betegségek teljes spektrumát ellátja. A gondozóban a legkorszerűbb elvek mentén működő, komplex terápiás rendszerben alkalmazott gyógyszeres kezelés mellett pszichoterápiás, szocio- és művészetterápiás foglalkozások, valamint pszichiátriai gondozás lehetősége is rendelkezésre áll.

Fotó: Schiller Kata / Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet

A sikeresen lezárult rekonstrukciós munkák a Mentálhigiénés Gondozó mindhárom működési egysége – a Pszichiátriai szakrendelés, a Pszichiátriai Gondozó és az Addiktológiai Gondozó – számára lehetővé teszik, hogy korszerűbb és komfortosabb körülmények között folytathassák a szakmai munkát, és a betegek is XXI. századi körülmények közé térhetnek vissza.

Rendszerbe illeszkedő fejlesztés

„Az Egészséges Budapest Program keretében nem csak a Mentálhigiénés Gondozó felújítása történt meg, még korábban számos fejlesztést hajtottunk végre az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézetben is”

– fogalmazott lapunknak a munkálatok kapcsán dr. Trippon Norbert.

Fotó: Schiller Kata / Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet

Az alpolgármester emlékeztetett:

„Az EBP-n kívül is történtek fejlesztések az önkormányzat részéről, így például lecseréltük a rendelőintézet régi elavult kazánjait, illetve világításkorszerűsítést hajtottunk végre.”

, , , , , , ,