Erősített a humán- és a gépi fejlesztések terén is az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet

  •  
  •  
  •  

Negyedik éve vezeti Ungár Klára ügyvezető igazgatóként az újpesti szakrendelőt. A betegek a saját bőrükön tapasztalják a humánerőforrás változásait és az eszközbeszerzéseket a szakorvosi rendelőintézetben. Az igazgató az Újpesti Napló felkérésére számol be a három év eredményeiről.

– Milyen humánerőforrás-változásokat vittek véghez?

– Erősen sebészközpontú helynek lehetett nevezni a rendelőt, amelyre ráfért a belgyógyászati rész fejlesztése. Bő egy éve azonban sikerült leigazolnunk egy endokrinológus orvost, akivel megnyitottuk az endokrinológiai szakrendelést. Sokatmondó az az adat, hogy az endokrinológiai rendelésre öt perc alatt két hónapra betelik a naptárja. A közelmúltban felvettünk egy belgyógyászt is, aki hamarosan leteszi az endokrinológiai szakvizsgát, de már most tud diabéteszes problémákat kezelni. Elindultunk tehát a valós igények kiszolgálása felé. Mindemellett remekül működik nálunk a traumatológia, az általános sebészet, rendkívül jó színvonalú a tüdőgyógyászatunk. Ugyanakkor vannak olyan népbetegségek, amelyeknél nagyon szűk volt a kapacitás: ilyen volt például a szemészet ambuláns rendelése, de itt is történt fejlődés, így most már két doktornő rendel 4-4-szer egy héten. További humánerőforrás-fejlesztésünk, hogy fél éve sikerült egy angiológus orvost szerződtetni. Az angiológus a szakterülete szerint az erek, valamint a nyirokerek betegségeit kezeli, a továbbiakban ő is fogadja a pácienseket. Ki kell emelnem továbbá azon orvosi területeket, amelyeknél komoly sorban állás van, mondhatni, hagyományosan. Az egyik ilyen a kardiológia, a szívbetegség egész Magyarországon népbetegség. Sajnos két éve elvesztettünk egy doktornőt, viszont az a jó hírem, hogy másfél év alatt két fiatal orvost is le tudtunk szerződtetni. De nem tagadom, így is hosszú a várakozási idő, mivel a szív- és érrendszeri betegségeknél folyamatosan kell a kontroll, az utógondozás.

Ungár Klára (Fotó: Várai Mihály / Újpest Média)

– Folyamatosan neuralgikus pont az ortopédia, ahol ugyancsak nagy változások várhatók.

– Hangsúlyozom, hogy komoly átalakítást végeztünk a gyermekortopédián is, ahol ugyancsak szükségessé vált. Sajnos továbbra is hosszú a várakozási idő az ortopédián, ahol eddig lényegében egyetlen orvosunk volt, és két traumás-ortopéd orvos, akik egy héten egyszer néhány órát besegítettek. Teljesen friss hír, mindössze pár napja sikerült leigazolnunk egy teljes állású ortopéd orvost, Dr. Meslyab Mohamed Hussein-t, aki 30 éve Magyarországon él. Leszerződtetünk továbbá még egy ortopéd orvost, aki a Budai Egészségközpontban, a Gerincközpontban szocializálódott. Így külön lesz egy héten kétszer gerinc ortopédiai rendelésünk a felnőtteknek. Szintén újdonság, hogy egy másik ortopéd orvosunk hetente speciálisan térd ortopédiai rendelést tart majd, illetve egy harmadik szakorvos kolléga– aki korábban egy héten egyszer rendelt a felnőttortopédián – mostantól hetente egyszer a 14-18 éves fiatalokat vizsgálja majd. A csecsemők ortopédiai vizsgálata a Heim Pál Gyerekkórházban történik. Hetente egyszer egy doktornő 14 év alatti gyerekek ortopédiai vizsgálatát látja el.

– A reumatológiára se könnyű bekerülni. Ott milyen változásokat terveznek?

– Valóban nem egyszerű, mivel a kerületből legalább húszezer ember – életkoránál fogva – nem tudja elkerülni, hogy reumatológushoz kelljen mennie. Bár elment tőlünk egy főorvosnő, fel tudtunk venni két doktornőt. Amikor elmegy valaki a rendelőintézetből, mindent megteszünk, hogy pótoljuk a hiányt, akár részmunkaidőssel is, de mindez még nem képes kiküszöbölni a tartósan hosszú sort. A krónikus betegeknek folyamatosan fel kell keresniük az intézményt, természetesen megpróbáljuk akár fizioterápiával, gyógytornával vagy gyógyfürdő beutalóval javítani az életminőségüket, de jogos, hogy segítséget kérnek, ha fájdalmaik vannak.

– Tavaly májusban átadták a hetedik emeleti mozgásrehabilitációs centrumot. Ez milyen fejlődéseket eredményezett?

– Amellett, hogy az eszközpark európai színvonalú lett, nagyban javítottunk a személyi feltételeken is. Tágas és komfortos helyiséget alakítottunk ki a gyógymasszőrnek, a fizioterápiás és elektroterápiás kezeléseknek, valamint gyógytornának is. Felvettünk több gyógytornászt és három új kollégát a fizioterápiára is. A gyógytornának kellett térdmozgató gép, de nemsokára lesz vállmozgató tréning gépe is, a fizioterápián pedig idén is nagyon komoly ultrahangos gépi beszerzéseink vannak folyamatban. A hetedik emeleten a legfrissebb készülékünk egy mágnesrezonancián alapuló BEMER ágy, amit nagyon szeretnek a betegek. Érkezett továbbá egy járásgyakorló lépcső, egy motoros kezelőágy, egy térdmozgató, és hamarosan érkezik egy vállmozgató készülék is. Része volt a hetedik emeleti projektnek, hogy ki tudtuk bővíteni a tüdőgyógyászatot is, ahol a következő újdonságok vannak: lehetőség lesz légzőszervi rehabilitációra, amelyhez inhalátort szereztünk be. A légzőszervi rehabilitációhoz kiképeztünk egy gyógytornászt a légzőszervi gyógytorna végzésére. Sajnos hozzá kell tennem, a kerületben elképesztő a krónikus tüdőbetegek száma, amely javításához emelni kell a betegek tüdőkapacitását. A tüdőgyógyászattal kapcsolatban még: eddig is volt allergológiai rendelés, viszont van egy új doktornőnk, aki allergológus és immunológus is, és egy héten kétszer rendel.

– Történt-e előrelépés a szemészet terén?

– Hatalmas szerencsénkre vagy isteni csoda folytán sikerült egy nagyon magasan képzett szemész doktornőt szerződtetnünk, aki a szemet érintő daganatos betegségek szaktekintélye volt Debrecenben. Ugyanakkor a doktornőt lenyűgözte a vadonatúj szemészeti gépparkunk, és igent mondott nekünk, így már ketten látják el a szemészetet. Volt néhány olyan kegyelmi hónap a szemészeten, amikor csupán egyetlen hónap volt a várakozási idő, de mivel ismét több lett a beteg, most ismét két hónapra nőtt a várakozási idő. Ebből az is látszik, hogy egyszer minden páciensnek eljön az életkorában az az idő, amikor romlani kezd a látása, hiszen Újpesten is sok a 65 év feletti lakos. Másrészt nagyon sokan igényelnek szemészeti vizsgálatot például jogosítvány elkészítéséhez. A várakozó páciensek számából pedig én arra következtetek, hogy egyre kevesebb ember engedheti meg magának, hogy több tízezer forintot kifizessen egy szemészeti vizsgálatért.

– A radiológia és a röntgen képalkotás terén is szinte forradalmi változások történtek.

– Itt is bővült a személyi állományunk, így a létszám és szakértelem is elősegíti, hogy már nem kell fél évet várni egy ultrahangra, mint amikor idejöttem. Alapvető változás, hogy 2020-ban bevezettük a röntgen vizsgálatok esetében a távleletezését. Ez azt jelenti, hogy itt, Újpesten exponálják a képet, majd digitálisan elküldjük a velünk szerződésben álló cégnek, és az ő orvosaik akár Debrecenben, Pécsett, Szegeden az exponált kép alapján megírják a leletet, és visszaküldik hozzánk. Hatalmas újdonság, hogy február eleje óta már a mammográfiát is távleletezéssel végezzük. Ez több dolgot is jelent. A mammográfiai asszisztensek továbbképzésen vettek részt, ezért be tudják állítani a mammográfiás felvételt, exponálnak, majd küldjük tovább a képet távleletezésre. Másrészt az asszisztensek is képesek már elvégezni a tapintásos emlővizsgálatot. Szeretném hangsúlyozni, amennyiben a mammográfiai lelet bármilyen problémát kimutat, a lelet már a nyolcadik napon olvasható a lakossági EESZT-portálon. Azonban, ha problémát észlelünk a mammográfiai leletnél, a főorvos asszony azonnal behívja az érintettet. Aki pedig konkrét emlőpanasszal érkezik, őt azonnal továbbítjuk a szakhatóság által kijelölt János Kórházba, ahol van mammográfia, ultrahang és biopszia is.

– Ha jól tudom, mentálhigiéné, lelki egészség terén is van miről beszámolnia.

– Január elsejétől szélesebbre nyitottuk a pszichológusok terápiás és tanácsadási szolgáltatását, és pszichológusokat és egy pszichiátert is felvettünk ehhez az egészségügyi szolgáltatáshoz. A jövőben tehát több pszichológus is várja mindazokat, akiknek terápiára van szüksége. Ide is kell beutaló, de már nemcsak a pszichiáter, hanem a háziorvos és nőgyógyász vagy más szakorvos is tud beutalót írni pszichológiai terápiára. Hadd mondjak egy számot: január óta tíz, nehéz helyzetben lévő személyt küldtek el a pszichológushoz a háziorvosok. 15 terápiás alkalmat fizet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, a NEAK, tehát 15 héten át lehet jönnie az érintettnek, hogy szakember segítségével oldja meg a nehéz élethelyzetét.

– A gyermekpszichiátrián is van változás?

– A gyermekpszichiátrián több mint egy éve dolgozik új kolléganő, aki kimondottan az autista gyerekekkel foglalkozik. És hogy ne feledjem el: a gyermekszemészetre is érkezett egy új doktornő.

– Az idei év nagy fejlesztése a Mentálhigiénés Gondozó felújítása a Nyár utcában. Hogy áll az a projekt?

– Közel 300 millió forintba kerül ez a beruházás, amely idén, részben az Egészséges Budapest Program keretén belül valósul meg, de jelentős összeggel járult hozzá Újpest Önkormányzata is. A gondozót az alfától az omegáig fel kellett újítani, szinte mindent kicseréltünk az épületben. A műszaki átadás február 15-én volt, ahol felmérték a hiányokat. Abban reménykedem, hogy áprilisban kulcsrakészen át lehet adni a mentálhigiénés gondozót az eredeti helyén, új szakemberekkel, és méltó, európai körülményekkel.

– Most kérem, beszéljünk a Szakorvosi Rendelőintézet tárgyi körülményeinek a változásairól. Milyen eszközfejlesztések történtek?

– Hosszú lesz a felsorolás, szerencsére, a nőgyógyászat kapott egy CTG-t, azaz cardiotomográfiai gépet, ezzel a CTG-vizsgálattal ellenőrizzük a magzat szívhangját.

– Már meg is érkezett a fül-orr-gégészetre egy vezeték nélküli endosz­kópos kamera, amely sokkal alaposabb feltárást tesz lehetővé a kamera és egy monitor segítségével.

– Hamarosan egy új és szupermodern endoszkópos torony érkezik a gasztroenterológiára.

– Tavasszal az urológiára is új eszközök érkeznek, egyebek mellett egy flexibilis citoszkóp, amely komfortosabbá tesz bizonyos vizsgálatot.

– A gyermekszakrendelés egy mágnesrezonanciás készüléket kap, amit majd a gyermekgyógytornán használnak.

– Hordozható ultrahang-diagnosztikai készülék érkezik a kardiológiára, a készülékekhez szükséges fejekkel, eszközökkel és holterekkel.

– Érezhető-e a betegszám-növekedés akár az elmúlt évekhez képest?

– Határozottan, és mindez az inflációval, az elszálló árakkal van összefüggésben, szerintem. Az emberek jelentős része már képtelen elmenni magánrendelésre. Mindezt leginkább a nőgyógyászati rákszűrések számának a megemelkedése mutatja. A korábbi KSH-adatok szerint a nők 80 százaléka magán nőgyógyászati rákszűrésre járt. Ez ma már nem így van. Sajnos a legtöbb ember már nem engedheti meg magának, hogy kifizessen 30 ezret egy rákszűrésért. Sokkal inkább leterheltek a nőgyógyászaink, és mindez az exponenciálisan megemelkedett rákszűrések számán látszik.

– Ha összegeznie kéne, mennyire elégedett az elmúlt évek eszközbeszerzéseivel?

– Az eszközparkunk már 2021-ben is bővült, abban az évben 73 millió forintot költött állami pénzből az önkormányzat a fejlesztésekre. Most több mint 60 milliót költ a Szakrendelőre az önkormányzat, állami pénzből. Idén körülbelül 40 milliót fogunk mi erre fordítani, önkormányzati pénzből. 2021-ben és 2022-ben is folyamatosan vettünk kisebb értékű dolgokat. A rendelő évi körülbelül 40 millió forintot költött el. Kijelenthetem, hogy 2021 óta évente kb. százmillió forintot fordítottunk a gép-műszer beszerzésre. Plusz önkormányzati pénzre is szükség volt a hetedik emelet teljes felújításához, a tüdőgyógyászat bővítéséhez és a Mentálhigiénés Gondozóhoz. Azonban ettől az évtől visszaállt a teljesítményfinanszírozás, muszáj lesz közel 400 millió forintot kérnünk az önkormányzattól, csak működésre. Az intézmény jól sáfárkodott a korábbi átalányfinanszírozásból. Amiatt voltunk képesek az elmúlt három évben ilyen komoly progressziót elérni, mert az önkormányzat is támogatta a fejlesztéseket, továbbá plusz állami forrásokat is be tudtunk vonni az átalányfinanszírozási rendszer miatt, illetve 2019 végén egy egyszeri kifizetésként egy nagyobb összeg: 349 millió forint érkezett a büdzsénkbe. Most, hogy visszahozták a teljesítményfinanszírozást februártól, ez minimum havi tízmillió forint bevételkiesést fog jelenteni. Biztos vagyok benne, hogy további rendkívül komoly kiadásnövekedésre kell felkészülnünk, pl. a fogyóeszközt is drágábban szerezhetjük be.

, , , ,